Pian vihervasurihallitus kaatuu ja nousee DreamTeam 2

Anonyymi

PS KOK KEPU ( KD)

Sitä odottaessa...

37

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saadaan samaa jatkoa mitä PersKeKo-porvarihallitus tarjoili jo 4 vuotta. Työläisten kikytystä, työttömien aktiivikyykytystä, normitolkunpurkutalkoita(Sote, taksilaki, aktiivimalli, apteekkarivähennys, hallintarekisterilaki, tuomioistuinmaksu, kevytautot jne.).

      • Anonyymi

        Saadaan samaa jatkoa mitä DreamTeam 1-porvarihallitus tarjoili jo 4 vuotta. Työllisyyden kasvua, työttömien aktivoimista, normitolkunpurkutalkoita(Kauppojen aukiolojen vapautus, nelosoluen myynnin vapauttaminen, jne, jne...).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saadaan samaa jatkoa mitä DreamTeam 1-porvarihallitus tarjoili jo 4 vuotta. Työllisyyden kasvua, työttömien aktivoimista, normitolkunpurkutalkoita(Kauppojen aukiolojen vapautus, nelosoluen myynnin vapauttaminen, jne, jne...).

        Työttömyys- ja työllisyysluvut on temppuiltu aktiivimallin avulla. Kelan aktiivimallin toimissa on koko sen voimassaolon ajan ollut yli 400 000 työtöntä työnhakijaa, joista n. 40%:n eli noin 160 000 hengen työttömyysturvaa aktiivimalli leikkaa tarkastelujaksosta toiseen. Koska pakkoaktivoitujen määrä ei vähene, he eivät saa normaalia työtä, sillä työläiset eivät ole pakkoaktivoinnin kohteena, vaan poistuvat niiden pakkotoimista.

        Ville Tavion mukaan Suomessa on noin 551 000 työtöntä työnhakihaa, ja luku pitää hyvin paikkansa. Yli 400 000 aktiivimallin työttöminä työnhakijoina ja runsas 100 000 työmarkkinoiden ulkopuolella esim karenssin takia toimeentulotuella jne.

        Myös suuri joukko tekee 1 tunti viikossa tyylisiä "töitä". 1 tunti töitä viikossa ja olet tilastoissa työläinen, vaikka "palkan" maksaa edelleen veronmaksaja työttömyysturvan, asumistuen, toimeentulotuen ym. sosiaaliturvan muodossa. Olet kuitenkin silloin temppukikkailtu työläinen.

        Sipilän ja Orpon porvarihallitus harjoitti Suomen historian röyhkeintä työttömyys- ja työllisyyslukujen rukkailua, jonka aika tulee paljastamaan.


      • Anonyymi

        Mitä ihmettä? Tästä ketjusta ei ole poistettu yhtään viestiä. Aivan selvästi moderaattori potkittu sosiaalidemokraattinen puolue osioon, josta taas alkanut poistua kaikki demarimyönteiset viestit. Saa ainoastaan haukkua Rinnettä ja SDP:tä. Varmasti sama kaveri kuin täällä, työn jälki näkyy.

        Ko. moderaattorihan sai pyyhkeitä ja tällä alueella jopa Suomi24:n foorumijohto pahoitteli menoa, jota tosin koitettiin laittaa enempi tekoälymoderoinnin piikkiin. Tämä yli-innokas arvatenkin ruiskukkais-puoluejäsenkirjan omaava Mailman menoa ex-moderaattori oli varmaan Allerin moderointikoulussa saanut polpo-opin että kaikki kritiikki tiettyjä tahoja vastaan on Venäjätrollausta, ja jatkaa nyt samaa sosiaalidemokraattisen puolueen politiikkaosiossa, koska mikään positiivinen Rinnettä/SDP:tä kohtaan ei voi olla muuta kuplassaan, kunnes saa fudut sieltäkin ja koko foorumista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saadaan samaa jatkoa mitä DreamTeam 1-porvarihallitus tarjoili jo 4 vuotta. Työllisyyden kasvua, työttömien aktivoimista, normitolkunpurkutalkoita(Kauppojen aukiolojen vapautus, nelosoluen myynnin vapauttaminen, jne, jne...).

        kepu tukee hallitusta viimeiseen äänestäjäänsä saakka


    • Anonyymi

      EU-troikka käy alityöllistetyksi jos SösDem-johtoinen sössintä päättyy

    • Anonyymi

      Sietämätöntä oli työllisyyden nousu 140 000:lla ja talousnousu.
      Poikkeuksellista myös että vihdoin on velanhoidosta suunnitelma.
      4-vuotisvelanlisäys 6,4mrd, edellishallituksella oli 20,1mrd.
      Työttömyyskorvausmeno alentunut 14.7 % vuoden takaisesta.
      Tuloverotusta kevennetty 1.2 miljardilla.
      Takuueläke nousi kolmesti, kunnallisveron perusvähennys nousi, laajennettu yleverovapautus vähätuloisille.
      Opiskelijoiden asemaa paransi pääsy yleisen asumistuen piiriin.
      Pienituloisimmalla kymmeneksellä tulot nousivat toiseksieniten 2,3 %

      • Anonyymi

        1 tunti viikossa työläisiä, joiden "palkan" maksavat veronmaksajat edelleen sosiaalisina tulonsiirtoina.

        Miten on selitettävissä että Kelan tilastoissa on koko ajan aktiivimallin toimien alla ollut yli 400.000 työnhakijaa, jos he muka pääsevät töihin ja eivät kuulu enää aktiivimallin alle työläisinä?

        Sipilä ja Orpo ovat satuilleet useaan otteeseen että suurin osa 140.000 työlmisyyden nousu perustuu työmarkkinoiden ulkopuolisten henkilöiden työllistymiseen! Häh, jos työmarkkinoiden käytössä olevat työttömän työnhakijan statuksen omaavat aktiivimallin alaiset eivät ole työllistyneet, niin miten muka toimeentulotukiasiakkaat ym. ongelmalliset työmarkkinoiden ulkopuoliset pitkäaikaistyöttömät työllistyisivät, joiden työllistyminen on tunnetusti erittäin hankalaa verrattuna työttömiin työnhakijoihinkin.


      • Anonyymi

        Työttömyyskorvausmeno alentunut ja toimeentilotukimenot lisääntyneet kun porvarihallituksen aktiivimalli pudottaa karenssin takia työttömyysturvan saajia toimeentulotuelle.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Suurituloisten tulot vain lisääntyneet.

        Juu ja verot pienentyneet tai muuttuneet peräti saataviksi vanhaan kunnon kepulaiseen malliin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suurituloisten tulot vain lisääntyneet.

        Totta ja alimman tulodesiilin tulot toiseksi eniten.


      • Anonyymi

        Varmaan sijoitustuottoja ylimmällä tulodesiilillä.
        Mutta hienoa, että alimmalla tulojen nousu toiseksiparasta, 2.3 %

        Alin desiili sijoittaa pitkäripaiseen. Siis tulojen nousu sossutuesta.


    • Anonyymi

      Ei Paska-kokkareita. Pienpuolueista loput.....väykästä ja hjarkimosta

    • Anonyymi

      KES-KUSTA till CENTRUM, ei ole vieläkään päässyt eroon espoolaispolitiikasta.
      KENKÄÄ SIPILÄLLE JA HETI, SUOMEN KESKUSTA!!!

    • Anonyymi

      tuolla kokoonpanolla palautettaisiin normaalijärki politiikan tekoon ehkä tuo hallitus vielä tulee kun kaikkein sikeimmässäkin unessa olevat herää punavihreään valheeseen.

      • Anonyymi

        Porvarihallitukselta oli tolkku kaukana, joten ei enää ikinä. Kokoomus pidettävä oppositiossa tuhoamasta Suomea.


      • Anonyymi

        ennemmin kokoomus kuin joku helvetin vihreät jumalauta saatanan perkele niitä saatanoita ei enää koskaan hallitukseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ennemmin kokoomus kuin joku helvetin vihreät jumalauta saatanan perkele niitä saatanoita ei enää koskaan hallitukseen.

        Kaksi haitallisinta puoluetta Suomessa kokoomus ja vihreät. No rkp muksaan.


    • Anonyymi

      Viimeistään siinä vaiheessa kuin Suomi ajautuu taloudelliseen kaaokseen, Kepu ymmärtää nostaa kytkintä ääridemarien hallituksesta, sillä muutoin Suomesta loppuu Keskustapuolue turhakkeena.

      • Anonyymi

        Mitä ih... porvarien johtamien hallitusten aikana Suomi on velkaannutettu. Koko 106 mrd euron valtionvelka porvarijohtoisten hallitusten aikana otettu. Taloudellinen kaaos tulee kokoomuksen ja kepun johdolla jos tulee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ih... porvarien johtamien hallitusten aikana Suomi on velkaannutettu. Koko 106 mrd euron valtionvelka porvarijohtoisten hallitusten aikana otettu. Taloudellinen kaaos tulee kokoomuksen ja kepun johdolla jos tulee.

        Ilman porvareita velkaa olisi otettu 200 miljardia, senkin taulapää. Li Anderssonko se olisi keksinyt keinot millä maan talous saadaan nousuun vai?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilman porvareita velkaa olisi otettu 200 miljardia, senkin taulapää. Li Anderssonko se olisi keksinyt keinot millä maan talous saadaan nousuun vai?

        Ota nyt huomioon että viimeksi demarijohtoinen hallitus on laskenut Suomen valtionvelkaa, kaikki sen jälkeiset hallitukset, jotka ovat olleet porvarijohtoisia kokoomus tai kepu päähallituspuolueina ja viimeisimpänä täysporvarihallitus ovat Suomen valtionvelkaa vain nostaneet. Ja tuo mainittu demarijohtoinen valtionvelkaa viimeksi (ja kunnolla) laskenut hallitus laski taas edellisen porvarikepujohtoisen Esko Ahon hallituksen kasvattamaa jättivaltionvelkaa.
        Kokoomuksen "vastuullinen talouspolitiikka" on oikeisto-omisteisen valtamedian kuplapropagandaa.


      • Anonyymi

        > Li Anderssonko se olisi keksinyt keinot millä maan talous saadaan nousuun vai?

        Ainakin Jutta Urpilainen täysin sössi lähimenneisyyden korkeimman suhdannehuipun vuosina 2010...2012

        Onneksi suhdanteet olivat kohtalaisen hyvät vielä Sipilän hallituksen aloittaessa. Kilpailykyvyn jälkeejääneisyydestä kurottiin umpeen puolet ja Suomikin alkoi päästä talouskasvuun


    • Anonyymi

      Tuo kauhuskenaario tarkoittaisi Kiky 2.0 ja aktivointimalli 2.0 - muistakaa tuo äänestäjät.

      • Anonyymi

        No sehän olisikin hyvä, koska me olemme jo kyllästyneet maksamaan ideologisten työttömien ylläpitoa.

        Terveisin: työssäkäyvät veronmaksajat.


    • Anonyymi

      Tolkun PS KOK KES Dream Team hallitus Suomeen ja KOK, VIH ja RKP pysyvästi oppositioon tuhoomasta.

    • Anonyymi

      Suomi tarvii perussuomalaisten, sosiaalidemokraattien ja keskustapuolueen hallituksen. Kokoomus ja vihreät sekä rkp ehdottomasti oppositioon.
      Vain demarien ja kepun hallituskausina maata on rakennettu.

      • Anonyymi

        Paremman puutteessa EU-troikka ohjaamaan valtiontaloutta järkeväksi.
        Antti Alamäen pikavippi-kauhukabinetti ei osaa eikä halua.


    • Anonyymi

      Eikös tämä avaajan hallituskokoonpano juuri tullut nähdyksi!?!
      Mikä olikaan tulos - yhtä ja samaa edestakaisin vatkausta, rikkaiden hyysäämistä, näennäistyöllisyyttä, tavallisen kansan kurjistamista ja yhteiskunnallista sekopäisyyttä!
      Avaajan ihannoima Drem Team on kuopattu eikä sieltä onneksi enää nouse - Suomen kansa on niin päättänyt!!!

      • Anonyymi

        Joo kyllähän se tuli nähdyksi: ennen näkemätön työllisyyden kasvu 67%:sta 72%:iin, mikä tarkoittaa merkittävää köyhyyden vähentämistä maastamme. Ei köyhyyttä vähennetä millään ruusunpunaisilla höttöunelmilla, vaan ihmisiä työllistämällä.


      • Anonyymi

        Työllisyyden parantaminen aiheuttaa luonnonvarojen lisätuhlausta ja ilmastokaasuje lisäpäästöjä.

        Nykyhallituksen toimenpitein työllisyys tulee reippaasti laskemaan, mistä luonto kiittää.
        Pysykäämme siis yhtenä henkilönä SDP:n talouspolitiikan ja Vihreiden luontopolitiikan takana.
        Sosiaaliset tulonsiirrot eivät lämmitä ilmastoa eivätkä maan taloutta, jos ne rahoitetaan ulkomaisella velalla ja valtion omaisuuden myynnillä.

        Hallituksen tuleekin pyrkiä työllisyysasteeseen 65%, mikä on realistista saavuttaa.


      • Anonyymi

        Jokainen puuttuva prosentti merkitsee 1...1,4 miljardia pois valtion kassasta


    • Anonyymi

      Kiittääkö duunarin nälkäinen lapsi kun Antti Alamäen "hallituksen" viherpunikkiministerit taas vähentävät työpaikkoja?

      Luonto tietysti kiittää lamasta

    • Anonyymi

      Kokoomus ikuiseen oppositioon, koska Suomen tavallisen kansan selkäranka ei vaan taivu enää enempää porvaripelleilyn edessä. Vihreet kuuluu samaan sakkiin.

    • Anonyymi

      Hallituksessa Vihreät ja Kepu tappelevat siitä, saako syödä lehmää ja muuta lihaa. Eihän noin isoilla näkemyseroilla voi hallitusyhteistyö toimia :D ;D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe