Tuolla purjehduspalstalla kaivataan kovasti veneajokorttia ja erillaisia malleja sille satelee.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15782297/veneajokortti-tervetuloa-nyt!
Luettuani tuon läpi, teen lyhyen yhteenvedon mikä on kaikista paras ratkaisu venekorttiasiaan.
MALLI1.
-------------
Jos ajat venettä joka on Suomen veneilyliitton (SVP) epävirallisessa rekisterissä, niin tämä on malli juuri sinulle. Tunnistat veneen siitä, että sen perässä liuhuu venekerhon lippu tai siinä on venekerhon viiri. Lisäksi veneestä löytyy katsastustarra. Tälläisen veneen ajamisen edellytykset ovat:
1)
venekerhon rekisteritodistuksen rinnalle luodaan venekerhon kipparitodistus.
2)
vene on katsastettu venekerhon UBER katsastusmiehen toimesta
3)
katsastuksen yhtrydessä venekerhon mastovajapäällikkö tenttaa vuosittain vaihtuvan kompakysymyssarjan, joka sisältää myös venekerhon päällystön arvomerkkien tuntemuksen. Jos et saa vähintään 90% oikein, joudut venekerhon vara-amiraalin järjestämään vuosittaiseen kertausluentoon. Sitten on taas edessä uusi testi.
4)
veneen katsastuksen yhteydessä veneen manooveerausomianisuudet ja sen kipparin taidot testataan myös käytännössä. Katsastusmies seuraa sivusta kun kippari lähtee laiturista, ajaa septitankin tyhjennykseen (testataan samalla että imutyhjennys oikeasti toimiii eikä hana ole hitsattu väärään asentoon) . Sitten palataan takaisin omalle paikalle laituriin. Uber katsastumies pistetyttää toiminnan asteikolla 1-10 ja alle 8 suoritus aiheuttaa uusimistarpeen. Katsastusmies kiinnittää erityisesti huomion kiinnitysköysien käsittelyyn.
5)
kun vuosittainen veneajokortti on taas saavutettu, on kippari velvollinen pitämään kipparilakkia ajaesaan venettä. Se on osoitus taidoista ja tiedoista, jolloin viranoamiset näkevät jo kaukaa että veneen ja kipparin osalta on kaikki kunnossa.
MALLI2.
-------------
Jos ajat venettä joka Ei ole Suomen veneilyliitton (SVP) epävirallisessa rekisterissä, niin tämä on malli juuri sinulle.
1)
luet omatoimisesti veneilyyn liittyvät säännöt.
Paras ja sopivin malli veneajokorttiin.
5
251
Vastaukset 5
- Anonyymi
Mainiot mallit.
Millä viranomainen tunnistaa mallin 2 mukaan toimivan kipparin?- Anonyymi
Sillä ei liehu seuran lippu eikä päässä ole kipparilakki. Lisätunnisteena on punainen nenä.
- Anonyymi
"4) veneen katsastuksen yhteydessä veneen manooveerausomianisuudet ja sen kipparin taidot testataan myös käytännössä. Katsastusmies seuraa sivusta kun kippari lähtee laiturista, ajaa septitankin tyhjennykseen (testataan samalla että imutyhjennys oikeasti toimiii eikä hana ole hitsattu väärään asentoon) . Sitten palataan takaisin omalle paikalle laituriin. Uber katsastumies pistetyttää toiminnan asteikolla 1-10 ja alle 8 suoritus aiheuttaa uusimistarpeen. "
Kerhon johto lisäksi varmistaa, että he ja heidän kaverinsa suorittavat ko testin peilityynessä säässä ja vesialue suljetaan muulta vesiliikenteeltä testin ajaksi. Mikäli muuta vesiliikennettä esiintyy, niin testi uusitaan.
Suurin osa muista jäsenistä suorittakoontestin kevyissä tuulissa, ja silmätikuiksi otetut vähintään 15 m/s keskituulessa kerhon toimihenkilöiden liikkuessa vesialueella häiriten suoritusta mahdollisimman tehokkaasti.
Häirinnällä pyritään esim siihen, että testin suorittaja olisi veneeseen A nähden samaan aikaan väistämisvelvollinen ja B nähden ei-väistämisvelvollinen. Tällöin kerhon johto vaatii onnistuneeseen suoritukseen sen, että testattava pitää suuntansa ja nopeutensa samana ei-väistämisvelvollisuutensa takia veneeseen B nähden, ja silti väistää venettä A samaan aikaan. Näin varmistetaan että kaikki silmätikuiksi otetut reputtavat testinsä. - Anonyymi
6) Venekerhon kipparitodistus ja siihen liittyvä testi ovat maksullisia. Maksuilla rahoitetaan kerhon johdon veneiden vaihtaminen uudempiin ja isompiin, sekä niiden käyttökuluja. Näin heilläkin on mahdollisuus pääsetä vaarantamaan suurilla ja nopeilla veneillä muita vesillä liikkujia liikkumalla niillä holtittomasti ilman taitoa niiden käsittelyyn taikka liikenneturvallisuutta huomioivaa asennetta.
- Anonyymi
7) Kaikki jotka eivät noudata merenkulun sääntöjä eivätkä hyvää merimiestapaa määrätään lukemaan kotiläksynä kohdat 1-6 niin kauan että menettävät lopunkin järkensä.
Hahaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851226
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455