Haluaisin joukkueen sivulle tilastopalvelun sivun esim. otteluohjelma
http://www.tilastopalvelu.fi/ih/beta/tilastointi/index.php/etsi
millä koodilla saa tehtyä upotuksen?
http://www.tilastopalvelu.fi/ih/beta/tilastointi/index.php/etsi
millä koodilla saa tehtyä upotuksen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esimerkiksi+html-koodilla
<iframe++height="800px"+width="100%"+src="http://www.tilastopalvelu.fi/ih/beta/tilastointi/index.php/etsi"+sandbox="allow-same-origin+allow-scripts+allow-popups+allow-forms"><p>Your+browser+does+not+support+iframes.</p></iframe>
saa+jo+suht+näppärän+koko+sivuun+skaalautuvan+sivun.
Testasin ja hyvin toimii.
ei toimi
Sinulla tulisi olla lupa upottaa ulkopuolisen sivu omallesi. Jotkin sivustot eivät halua olla missään tekemisissä tietyntyyppisten sivustojen kanssa.
Joomla! - Open Source Content Management (sisällönhallinta) antaa keinot estää sivun upotuksen, mutta ihan perus sivu voidaan myös suojata laittomalta sisällön upottamiselta hyvin helposti lisäämällä alla olevan meta option <head> takien sisällä:
<meta http-equiv="X-Frame-Options" content="SAMEORIGIN">
Joomla sisällönhallinta (tässä tapauksessa) tekee sen joko PHP tai JavaScriptin avulla , mikäli ylläpitäjä niin haluaa..
Tuo edellä kuvattu "<meta http-equiv..." ei yksittäisen sivuston tasolla toimi. Koodin voi kyllä sivuun kirjoittaa, mutta sillä ei ole mitään vaikutusta selainten toimintaan. Upotuksen rajoitukset on tehtävä http: -palvelintasolla.
En tiedä sitten kumpi on estänyt... kotisivukone.fi vai tilastopalvelu.fi
Testasin koodia omassa localhostissa ja hyvin tilastopalvelu.fi upottuu iframeen. Vika on siis ihan siinä käyttämässäsi järjestelmässä.
Onko se pakko upottaa?
Eikö muka pelkkä linkki riittäisi?
Kokonainen sivusto upotettuna toiseen ja vielä jossain kehyksissä voi oletettavasti näyttää vähän rumalta ja hassultakin. Myöskin tyylittömältä jos sivustojen ulkoasut kovasti riitelee keskenään.