Mikä vikana kun Punton (55S -96)tyhjäkäynti vaeltelee ylös alas moottori lämmenneenä. Kesällä tyhjäkäynti tasaantui jäähdytysflektin käynnistyttyä. Myös paljon virtaa kuluttavien laitteiden kytkeminen päälle vakauttaa tyhjäkäynnin. Myös tästä on apua: pidän kaasupoljinta kevyesti painettuna ja kierrosten laskiessa? nostan jalan petaalilta jolloin tyhjäkäynti tasaantuu. Missä vika?
Punton tyhjäkäynti
jmp
42298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tiedä kyllä, mutta pitäs hommata uus kiintolevy. Se on paskana ja se on Puntossa aika vittumainen vika kun ei sitä kyläsepät voi korjata saatana. Kyrpääkös tommosella Puntolla tekkee, vittu!
Mun mielestä Punto on semmoinen kuin mitä persereiästä tulee. Mulla äsken tuli sellaista ranteen paksuista jöötiä, vittu!!!Ai kun tuntu hyvältä ja oisin saanut paremman olon mutta kun toi Punto temppuilee.Hyvää kevättä kaikille Tv: Saku
tarkastappa kaasuvaijerin kiinnitys siihen imusarjassa olevaan kaasuläppään? tai jos vaikka kaasuläpässä on jokin vastakappale, joka laskee läpän väärään asentoon, kun nostat jalan kaasulta ja sitten elektroniikka korjaa käyntiä, mutta kun teet sen hitaasti, niin jousi ei vedä sitä liikaa? nämä ovat arvauksia, en tiedä punton systeemiä.
Jos ei tee sitä kesällä, niin etsisin paskaa termostaatista? Tiedän, että ketju on yli 10v. vanha, mutta itselläni samaista vikaa ja mielipidettä kaipaisin.
Lisäoireena auto ei lämpiä sitten millään... -> termari aina auki?