tänäänkin taivaaseen menee

Tänäänkin taivaaseen menee 20 000 - 30 000 lasta kuollessaan ennen syntymäänsä tai enintään toista ikävuottaan

Syinä: lapsikuolleisuus, abortit, lapsikuolleisuus syntymän yhteydessä, puhtaan ruuan ja veden puute, taudit ym...

Heidän lisäkseen sinne menee tänään 10-20 suomalaiperäistä vanhoillislestadiolaista, eli alle promille.

Eli :
taivaassa on 99,999% muita ihmisiä kuin suomalaisia vanhoillislestadiolaisia

Ja taivasta siis täytetään joka päivä arviolta kymmenillä tuhansilla ihmisillä.
131045
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

mutta miten on oman taivaspaikan kanssa? Onko pääsylippu taskussa?

Äänestä
  • abortteja tehdään päivässä 20 000
    lapsia kuolee 20 000 päivässä
    keskenmenoja 5 000 päivässä

    yhteensä 45 000 päivässä eli lähes 20 miljoonaa vuodessa

    ja näiden 20 000 000 lisäksi taivaaseen menee 10-20 tuhatta vanhoillislestadiolaista (alle puoli promillea)

    Äänestä

  • ei meistä kuolevaisista tiedä yksikään, sillä he ketkä ovat tuomisemassa lähimmäisiään helvetin tuleen, voivat löytää sieltä itsensä, sanoohan sanakin, ken itsensä ylentää, hänet alennetaan, mutta kuka itsensä alentaa hänet ylennetään, tämä on asia mihin vl:set liian usein kompastuvat yliarvioidessaan omia oppejaan ja omaa oikeuttaan olla oikeassa. Vertaisin tässä asiassa SRK:ta mormonien MAP-kirkkoon, mikä väittää olevansa ainoa palautettu kirkko, mikä on yhteydessä alku kirkkoon omine apostoloineen ja profeettoineen.

    Äänestä

  • lähimmäinen kirjoitti:

    ei meistä kuolevaisista tiedä yksikään, sillä he ketkä ovat tuomisemassa lähimmäisiään helvetin tuleen, voivat löytää sieltä itsensä, sanoohan sanakin, ken itsensä ylentää, hänet alennetaan, mutta kuka itsensä alentaa hänet ylennetään, tämä on asia mihin vl:set liian usein kompastuvat yliarvioidessaan omia oppejaan ja omaa oikeuttaan olla oikeassa. Vertaisin tässä asiassa SRK:ta mormonien MAP-kirkkoon, mikä väittää olevansa ainoa palautettu kirkko, mikä on yhteydessä alku kirkkoon omine apostoloineen ja profeettoineen.

    MAP-kirkko ei kosketa ihmisiä yhtä paljon kuin vanhoillislestadiolaisuus. Mikähän siinä on? Vai onko minulta jäänyt jotain huomaamatta?

    Äänestä

Suvaitsevaisuus on yksi hyveistä, mutta yksisilmäinen yhden uskonnon ylistäminen ei sellaista tunne.

Äänestä

Miksi tällaista suhteellisuus asiaa kerrota vl-seurapuheissa tai Päivämies-lehdessä?
Aiheutuisiko jotain ongelmia?

Äänestä

"Tänäänkin taivaaseen menee 20 000 - 30 000 lasta kuollessaan ennen syntymäänsä tai enintään toista ikävuottaan" (Puukallo)



=> Mistäs sä sen tiedät Puukallo? Istutko taivaan portilla laskemassa sisääntulijoita?

Äänestä
  • katsos, nutipää, se vain on fakta

    Äänestä

Ja jos siittiöt lasketaan mukaan, niin määrä vain kasvaa.

Äänestä
  • Eiköhän laiteta teikäläinen laskemaa!!

    Äänestä

  • Minäkin olen joukkomurhaaja, koska äsken kävin suihkussa vetämässä händyyn. Sinne viemäriin (eli siis "taivaaseen") meni varmaan kymmeniä tuhansia syntymättömiä lapsia.

    Äänestä

niin kaikki pienet lapset ovat uskovaisia

Äänestä

Taivaaseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suhteelisuudentajua kirjoitti:

Tänäänkin taivaaseen menee 20 000 - 30 000 lasta kuollessaan ennen syntymäänsä tai enintään toista ikävuottaan

Syinä: lapsikuolleisuus, abortit, lapsikuolleisuus syntymän yhteydessä, puhtaan ruuan ja veden puute, taudit ym...

Heidän lisäkseen sinne menee tänään 10-20 suomalaiperäistä vanhoillislestadiolaista, eli alle promille.

Eli :
taivaassa on 99,999% muita ihmisiä kuin suomalaisia vanhoillislestadiolaisia

Ja taivasta siis täytetään joka päivä arviolta kymmenillä tuhansilla ihmisillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu