En tiedä voiko täältä saada mitään vertaistukea, mutta oma olo alkaa olemaan jo neuvoton ja voimavarat vähissä mitä en voi tietenkään näyttää sisarelleni.
Hän ei vielä ole saanut varsinaista diagnoosia, mutta oireina ovat olleet kuuloharhat joiden kanssa on keskustellut, vainoharhasuudet; joku yrittää aina murhata hänet, päähän on asennettu mikrosiruja, kaikkialla on kuuntelulaitteita ja salaliittoteorioitakin on ilmennyt, myös sosiaalisissa taidoissa tullut muutoksia kun aiemmin oli ystävällinen ja nykyisin hyvin hyökkäävä. On ollut suljetulla jossa hoitajat huomasivat myös oireita ja lääkäri päästi avohoitoon.
Ennen juttelin päivittäin hänen kanssa ja nykyisin yritän aina säännöllisesti kysellä kuulumisia, mutta vastaukset ovat välillä kyseenalaisia ja pyydetään lähettämään kuvia hänelle sattuneista pahoista tapahtumista mitä ei ole koskaan edes käynyt. Pelkään niin pahoin että jotain pahaa voisi sattua kun vielä harhaluulot niin voimakkaasti läsnä ja hyökkäävää käytöstä kuitenkin on, vai onko nämä pelon aiheet turhia?
Itselleni niin uusi asia tämä, että juuri sen takia olenkin vähän neuvoton ja hukassa.
Kun läheinen sairastuu
7
196
Vastaukset
- Anonyymi
Sano ystävällesi : Herää! Käytä järkeäsi!
Kysy: Kuka päässä päättää?
Kerro, että päässä:
Ei neuvotella. Ei tehdä sovintoja. Sopimuksia.
Kerro:
Se olet sinä itse joka tässä päässä päättää ja määrää.
Loputon vatvominen ei johda mihinkään.
Sano ystävällesi, että käskee / määrää niiden pitämään turpansa kiinni.- Anonyymi
Noinko sulle sanottiin, kun olit samassa tilanteessa?
- Anonyymi
Ei.
Älysin ihan ite.
Voi kun olisi ollut joku joka olisi osannut sanoa.
Mieleeni ovat jääneet yhden hoitajan sanat: "ONNEKSI nyt on kesä. Sinä pääset pois täältä. Ei sinulla mitään hätää ole. Täällä on nyt vaan sijaisia." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinko sulle sanottiin, kun olit samassa tilanteessa?
Olen kirjoittanut täällä paljon. Vuosia sitten.
Sisko vei minut ensiapuun. Hyväähän se sisko tarkoitti. Ei vaan tiennyt, mitä siskolleen teki.
Olin itse ummikko mielenterveysasioissa ja systeemeissä. Siskoni vielä enemmän.
Lääkitys oli kaikkein karmein. Pahensi tilaani. Pilasi - ehkä - koko loppuelämäni.
- Anonyymi
Täältä et saa mitään apua. Korkeintaan sinulle tuputetaan lääkevastaista propagandaa. Kannattaa ottaa yhteyttä lähimpään Omaiset mielenterveystyön tukena -paikallisyhdistykseen.
- Anonyymi
Pääsin eläkkeelle! Kuntoutustuki toistaiseksi. Tästä se elämä alkaa!
Diagnoosi Skitsofrenia. Nyt on selvempi kausi. Rahaa tulee mukavasti.
AP - Anonyymi
sairastuminen on sairasta. tervehtyminen on kiinni kuuntelijoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500