Moniko täällä suorittaa jatko-opintoja tutkijakoulussa.
Vaikuttaakohan tutkijakouluihin opiskelijoita valittaessa perustutkinnon suorittamisesta kulunut aika sekä hakijan ikä.
Vaikuttaakohan tutkijakouluihin opiskelijoita valittaessa perustutkinnon suorittamisesta kulunut aika sekä hakijan ikä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ikä tuskin vaikuttaa, mutta perustutkintoon kulunut aika vaikuttaa (esim. jos on mennyt tyyliin 10 vuotta niin voivat vähän kurtistaa kulmia). Sekään tuskin vaikuttaa kuinka kauan sitten on perustutkinnon suorittanut, tosin jos perustutkinnon suorittamisesta on kulunut kauan aikaa oma yliopisto saattaa suositella esimerkiksi syventävien opintojen kertaamista. Sitten vaikuttaa tietysti arvosanat ja gradu ja omat mielenkiinnon kohteet.
Kyllä tutkijakoulut on pääsääntöisesti tarkoitettu suht nuorille. Ei varmaan ole parin vuoden päälle, mutta jo 35-vuotias kuulostaa todella vanhalta tutkijakoulun aloittamaan. Mutta se ei suinkaan tarkoita, että jatko-opintojen aloittaminen sinänsä olisi myöhäistä.
Suhtaudun yleensäkin vähän epäluuloisesti tähän tutkijaKOULU-ideaan, ikään kuin tutkijan työtä voisi kädestä pitäen opettaa. Tietysti siellä voidaan nippuväittäri kasata 28-vuotiaana (mikäli se jonkun mielestä on tavoittelemisen arvoista), mutta vähän vakavampi tutkimus pitää sitten joka tapauksessa tehdä kypsemmällä iällä.
Minä olen jo pitemmän aikaa ihmetellyt mitä tarkoittaa halveksuvaan sävyyn esitetty ilmaus "nippuväittäri".
Mutta tutkijakouluissa ei varsinaisesti opeteta tutkimusta eivätkä ne todellakaan ole kouluja siinä mielessä että siellä istuttaisiin tunneilla. Niissä on tehokkaampaa ohjausta ja etenemisen seurantaa. Mutta eihän niihin kuuluminen mikään välttämättömyys ole. Aivan samalla lailla pärjää muutenkin.
Minä en ainakaan halvekus nippuväikkäreitä. Ainakin meidän alalla artikkelien julkaisu erityisesti kansainvälisissä lehdissä on melko vaikeaa. Näin ollen monografian tekeminen voi olla jopa nopeampaa,kun ei turhaa tarvitse odotella artikkeleiden saamaa "tuomiota" refee-kierroksilta. Näin ollen yhdyn ihmettelyysi tästä halveksunnasta.
Samaa mieltä olen myös tutkijakouluista. Eli niihin kuulumisen voi nähdä todellakin etuna, sillä niiden avulla turvataan työn hyvä ohjaus.
Ainakin HY:ssä opiskelijoita on valittu tutkijakouluun tietyistä tutkimusryhmistä. Siis tietyn tutkijan ryhmästä on käytännössä joka vuosi päässyt joku tutkijakouluun. Tämä on ollut käytäntö muutamia vuosia sitten, nykyisestä käytännöstä en tiedä.
Aivan sama minkälaisen väikkärin tekee, kunhan tekee. Se on niinkuin ajokortti. Ei kukaan ole siitä jälkeenpäin kiinnostunut, kun on suoritus vain hyväksytty.
Täydellistä tavoitellessa kuluu aikaa ja vaivaa. Voi olla jopa monella alalla, että kehitys ajaa asian ohi.
Eipä kannata monografiaa tehdä ainakaan alalla, jossa parhaat julkaisut ovat artikkeleita referoiduissa aikakausilehdissä ja kirjat lähinnä huonojen tutkimusten loppusijoituspaikkoja.
3-6 artikkelia ja julkaisemalla niistä suurimman osan voi oikeasti saada aikaan tieteellisiä kontribuutioita ja kaiken lisäksi hyvän matkaa pätevyyttä jatkoa ajatellen.
Monografioita ei taas juuri kukaan lue. Niillä on tapana jäädä väittelijän sukulaisten kirjahyllyjen koristeiksi.
Luuletko olevasi kovakin kiroilija?
"Ja paskat".
Minä sanon: Ja jumalauta vittu saatana ja lampaan nussiminen - sekä monet housuun päästetyt paskat.
Siinä on kiroilua mallikseen.
Mutta itse asiasta olen samaa mieltä: väitöskirjan tarkoitus on päätyä sukulaisten kirjahyllyä koristamaan, sekä kustoksen (joka usein on homo, ainakin lääkiksessä) hanuriin uh oh rullan muodossa.
koska pitää olla tri alle 30 vee.
Tämä on koulujen johtava idea.