Asun isossa 7-kerroksisessa kivitalossa, vm 1928. Onko mahdollista että tällaisessa talossa olisi hometta? Talossa oli joskus vesivahinko, naapuripappa unohti hanan auki ja vesi valui alakertaan. Sen jälkeen kävivät kyllä kosteusmittaajat, eikä mitään epäilyttävää löytynyt. Voiko näihin mittauksiin luottaa?
Itselläni on ollut lähes aina jotain oireita tässä asunnossa, tosin myös ilmanvaihto on huono. Ilmanpuhdistin auttaa, ilman sitä sain lähes astma-oireita. Voiko olla hometta? Lähinnä ajattelen, että jos joskus myydään tämä asunto, että olisi kunnossa.
Itselläni on ollut lähes aina jotain oireita tässä asunnossa, tosin myös ilmanvaihto on huono. Ilmanpuhdistin auttaa, ilman sitä sain lähes astma-oireita. Voiko olla hometta? Lähinnä ajattelen, että jos joskus myydään tämä asunto, että olisi kunnossa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyvinkin voi olla homeessa yleensä kosteusmittaukset paljastavat.
Kannataa pyytää mittamaan uudestaan jos epäilyttää, tai uihanterveystarkastajalta kysellä.
Välillä epäillään hometta mutta onkin allerginen pölypunkeille joita on kaikkialla,kannataa siis pohtia oireita ja voisiko olla ihan pölypunkin aiheuttamaa.
Itsellä pölypunkit oireilevat, nuhana, flunssaisuutena ja ihottumana myös.
Homevaurio voi yhtä hyvin olla kivitalossa kuin puutalossakin. Ainoa ero on, että lahottajasieniä ei esiinny kivitaloissa. Pintakosteusmittauksella ei tällaisissa tilanteissa ole merkitystä. Rakennekosteusmittauskin voi näyttää kuivaa, vaikka rakenteissa sisällä olisi homekasvustoja (esim. eristeissä). Jos sattunutta vesivahinkoa ei ole aikoinaan välittömästi kuivattu, on kosteus voinut muhia rakenteissa kauankin ja aiheuttaa kasvustojen syntymisen. Home voi kasvaa aivan hyvin myös esim. betonissa.
Muutin elokuussa 04 kivitaloon ja asunto vaikutti ihan ok! Edellisestä olin joutunut pois homeongelman takia. Muutaman viikon jälkeen alkoi oireilu. Ja viime viikolla sitten kävi terveystarkastaja. Kosteudet mittautin jo syksyllä ei ollut. Vahva epäily on, että ongelma on muovimatossa. Vocit mitataan ensi viikolla. Siis ongelmia asumisen kanssa on monenlaisia! Onneksi meillä on vielä kunnon teveystarkastajia, jotka osaavat asiansa ja auttavat.