Suomalaisten toimeentulo ja ostovoima uhrataan vientiteollisuuden hintakilpailukyvylle mikä on hyvin lyhytnäköinen ja tuhoisa tie!
https://yle.fi/uutiset/3-10918406
Ja sitten tuo tollo vielä puhuu että syntyvyyden lisäämiseksi valtion tulisi toimia luotettavasti ja ennustettavasti! No noiden puheiden perusteella voi kyllä luottaa siihen että toimeentulo ja eläminen suomessa menee varmasti entistäkin huonompaan suuntaan kun tuo vielä tuottaisi lisää halpatyövoimaa ulkomailta suomalaisten toimeentulon heikentämiseksi entisestään! Se ei kyllä mitään syntyvyyttä tule lisäämään!!
Toimeentulo suomessa tuhotaan
3
153
Vastaukset
- Anonyymi
Ja eikun vaan lisää loputonta uhkien ja negatiivisten uutisten vyörytystä tavallisten ihmisten aseman heikentämiseksi, nyt uhkaillaan että pankkitalletuksista pitää rueta maksamaan pankille!!
https://yle.fi/uutiset/3-10919279
Ei koskaan näköjään mitään positiivista enää tapahdu tavallisen ihmisen kannalta!!! - Anonyymi
Sulla on nyt kyllä aivot kääntyneet juuri väärin päin.
Jos Suomessa ei ole kilpailukykyistä vientiteollisuutta, ei koko maassa ole mitään ostovoimaa. Toki jokainen voisi viljellä taas itse porkkanansa ja ostaa sillä ylimääräisellä porkkanalla sellerin naapurilta, mutta viestisi kertoo hyvin sen suurimman ongelman tässä maassa: täällä on aivan liikaa äänestysoikeutettuja tampioita, jotka eivät yksinkertaisesti ymmärrä talouden perusasioita. - Anonyymi
Ennustin itse huonojen aikojen tuloa ja kas siellä ne.Ei tällälailla talouksia nostella ,toisten ylisuuret palkat syö työpaikkoja,joilla palkattas montakin työntekijää sinne minne heitä tarvitaan.Kunnanjohtajien palkat korkeitaan 4 te,Kaupungin samoin.Kaikkien on säästettävä,ei niiden hoitajien joiden palkat on köyhyysrajoilla,Heidän palkat työtätekevien palkat tuonne 3te.Lomarahat niistä tartte viedä.Postinjohtajien palkat alas.Työntekijälle enempi.Onhan näitä..arvostan työntekijää eniten sinne ne palkat.Nyt iskee taas niin moneen kaikki..ytt.Potkut,tehtaita lopettaa..mikä on suomen kohtalo ? Valosalta näytä..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3295666- 745159
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484236- 523891
- 433544
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1473298Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923105- 432239
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami282135