Olisiko raadilla mielikuvia siitä, että koska
alettiin asennella puhelinantenneja keskelle
kattoa ? Oliko jo vuonna '80 ? Tästä omat
mielikuvat ovat kadonneet historian hämärään.
Tässä on nyt työn alla tämä 230E '80, johon
moinen tuho on joskus tehty. Ei viitsisi hitsata
reikää umpeen, on sen verran hankala paikka.
Museoiän pikkuhiljaa lähetessä, olisi toisaalta
hyvä ennakoida jo nyt, kun maalata pitäisi
kuitenkin...
alettiin asennella puhelinantenneja keskelle
kattoa ? Oliko jo vuonna '80 ? Tästä omat
mielikuvat ovat kadonneet historian hämärään.
Tässä on nyt työn alla tämä 230E '80, johon
moinen tuho on joskus tehty. Ei viitsisi hitsata
reikää umpeen, on sen verran hankala paikka.
Museoiän pikkuhiljaa lähetessä, olisi toisaalta
hyvä ennakoida jo nyt, kun maalata pitäisi
kuitenkin...
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta arvelen, ettei vielä v. -80 tienoilla. Tälle vaan taustaksi, että ensimmäinen omaan autoon tehtiin keskikattoasennus -87, jolloin antenni oli sellainen alta 10 cm tumppi. Puhelimena oli Motorolan melkoisen suuri pakki, joka asennettiin tavaratilaan ja kiinnitettiin omaan telineeseensä avaimella. Puhelinosan sai siirrettyä myös erilliseen kantolaitteeseen (varsinainen kännykkä :)
Sillä vaan eppäilen, että katon keskelle viritellyt antennit tulivat mainitsemaasi ajankohtaa myöhemmin, että puhelinkauppias sanoi juuri tämän Motorolan olevan silloin tehokkainta mallia ja sietää pikku nysäantenninkin häiriöttömään puheluliikenteeseen - hinta oli reilut 10.000 silloista markkaa. Nyt mennään muistikuvissa kuitenkin 15 vuoden taakse, joten tietty varaus asiaan pitää jättää.
Tosiaan muistikuvat tuon asian suhteen on
hämärtyneet, kai tiheästi uusiutuvan tekniikan
vilinään. Tämä kyseinen antenni vaan ei ole mikään
"nysä", vaan 15 cm:n "masto" !
Kelju paikka vaan olisi hitsata umpeen, kun siinähän kipinät vierii ties minne...
Joku nykyaikainen koriliima voisi olla kenties ratkaisu.
Enpä ole koskaan nähnyt tuollaista vanhempaa "ruoskaa" laitetun katon keskelle. Yleensä ne ovat olleet takalokasuojassa, ja on näkynyt piiska myös katolla, mutta heti takalasin yläreunan tuntumassa. Myös "ranskalaistyyliin" tuulilasin yläreunaan asennettuja puh.antenneja on näkynyt, ei kuitenkaan Mersuissa. Samaten takaluukkujen keskelle ruuvattuja on tullut vastaan. Mielikuvitusta on käytetty antennien paikkojen valinnassa, jopa niin, että auton korin omat heijastukset ja kentät ovat pilanneet vastaanotto/lähetyssignaalit miltei kokonaan.
Voisihan tuon hitsaussavotan yrittää kiertää laittamalla tilalle hieman esteettisemmän, mahdollisimman lyhyen tumpin, mutta eipä sekään mikään kaunistus ole. Taitaa olla tuo kattopellin hitsaus se v-mäisin kohta koko autossa, noin yleisesti ottaen. Voisiko hommaa muuten toteuttaa tinaamalla?
Tosiaan voisi olla ideaa vaihtaa tilalle erilainen pienempi antenni. Kai ainoa hyvä puoli
noissa kattoasennuksissa on ettei ne ruostuta,
kuten lokasuoja asennukset usein tekevät.
w126,ssa on muuten nerokas ratkaisu, kun kyseessä
on tehdasasenteinen Hirschmann-moottoriantenni.
Nimittäin asennusaukko on pintamaalattu täysin
( ei siis ruostuvia reunoja ), ja antenni asennetaan paikoilleen kumikauluksen varaan.
Tarvittava maadoitus haetaan rungosta erillisellä
kaapelilla = eikä ruostu !
Olen muuten henkilökohtaisesti kovin mieltynyt
tuohon "ranskalaistyyliseen" -radioantennin
sijoitukseen. Paikka on hyvä, ja jotenkin vielä
sporttinen ilme. Miltähän näyttäisi w123....
Porukoiden 86 vuoden w124:sessa on puhelimen antenni katolla, mutta omassa 82` w123:sessa ei ole antennia katolla....