heipparallaa. kertokaapa miten teen kiljua.
Kiljua?
Kiljufanaatikko
4846
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valmistaaksesi kiljun tällä perinteisellä reseptillä tarvitset:
käymisastian n. 25 litralle vesilukkoineen
2 rönttöstä tiivistemehua = 3 l
sokeria 4-6 kg
tehokasta pikahiivaa 1/2 pakettia
Iske sokerit astiaan ja lisää kuumaavettä niin, että sokeri peittyy viitisen senttiä. Sekoita, kunnes sokeri liukenee. Lisää viileää vettä ja toinen mehukatti, kunnes astia on n. kymmentä senttiä vajaa täysi. Veden lämpötila tulisi olla haalea, ettei hiiva kuole. Hiivaa kannattaa pistää vain puolipakettia, sillä se riittä eikä juoma maistu silloin pelkältä hiivalta. Anna käydä rauhassa, kunnes käyminen loppuu. Aika riippuu hiivasta ja astian säilytystilan lämmöstä. Lämpö luonnollisesti nopeuttaa käymistä. Kylpyhuone on monesti hyvä paikka lattialämmityksineen, mutta vaarana on pesuaineiden tuoksujen tarttuminen juomaan. Kun käyminen on ohi lisää loput mehusta ja anna seistä niin, että sakka laskeutuu. Juomaa ei tällöin sen kummemmin tarvitse kirkastella. Tilannetta parantaa mahdollisesti käytössä oleva toinen käymisastia mihin valmiin kiljun voi lapota, jolloin hiivat jäävät alkuperäiseen astiaan. Pullotus on tarpeetonta, sillä aine ei ole tehty varastoitavaksi.
Nautinnollisia ja iloluontoisia juominkeja.
-Eb
Tulee ihan nuoruusvuodet mieleen,tuota kun vetää pari napollista niin varmasti tekee mieli kiljua. Lähdempä lähikauppaan hakemaan mehut ja sokerit.
Millaista mehua siis käytätte ?
Kauanko suurinpiirtein käy ?
Tuleeko ikäviä käryjä ?
Montako lasillista 100kg tarvitsee ennenkuin rooma näkyy ?
Kotikalja ja kotisima -uutteet soveltuvat myös loistavasti kiljun tekoon. Ei muuta kuin sokerit ja hiivat joukkoon ja sit vaan viikoksi kiltisti odottelemaan.