Sportagen takavalojen huurtuminen

Anonyymi

Onko muilla ongelmia saada sportagen takavalojen huurtuminen takuuseen?

3

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valojen huurtuminen on nykyautojen ongelma. LED-polttimon tuottama lämpömäärä ei kykene lämmittämään poltintilaa ja sisälle lyhtyyn muodostuu herkästi huurua kosteilla keleillä.
      Ainoa konsti on yrittää lisätä ilmanvaihtoa lyhdyn sisälle. Siinäkin on se vaaransa, että kostus tulee ilmanvaihtoreiän kautta.
      Jos lyhtyyn voisi värkätä tavalliselle parkkipolttimolle tila, saisi siitä lämmitystä lyhtyyn.

    • Anonyymi

      Jos se on valmistajan mielestä toleranssien sisällä, ei sitä korjata. Tuossa huurtumistapauksessa koko lyhty pitäisi ilmeisesti suunnitella uudelleen, eikä sellaista asiaa tehdä Suomessa rasvakourien toimesta. Ja jos se katsastusukolle kelpaa, niin vielä vähemmän on kiinnostusta suunnitella lyhtyä uudelleen. Eihän se laadukkaalta näytä, mutta eipä autokaan ole kuin hitusen Dusteria kalliimpi.

    • Anonyymi

      Tuossa ylhäällä kirjoitinkin LED-polttimoiden ongelmasta.
      Yksi kokeilematon konsti on saada huuru pois varustaa lyhty vastuksella. Virta tulisi parkkivaloilta. Eli vastus päällä, kun parkit palaa.

      Nykyautossa on vaan typerä ominaisuus ettei takavalot pala päivävaloasennossa. Päivävaloa käytetään, lain vastaisesti, tihkusateellakin.
      Tämä valosäädös myös on yhtenä huurtumisen syynä. Vaikka LED tuottaakin lämpöä vähemmän, kuin normaali poltin, tuottaa se kuitenkin. Jos valo palaisi, olisi huurtuminen vähäisempää.

      Tämä väittämä ettei tehdas tee asialle mitään, on osittain totta.
      Jos sellaisia reklamaatioita, jossa tehdas joutuu maksamaa, olisi enemmän, joutuisi päämies tekemään asialle jotain.
      Tällä hetkellä tehdas on ratkaissut asian huoltotiedotteella, jossa kerrotaan kuinka paljon saa huurtumista olla, että se pysyy tehtaan määräämällä tasolla eli normaalilla tasolla. Huurtuminen on silloin ominaisuus, ei vika.

      Tähän asiassa pitäisi viranomainen puuttua. Jos huurua lasin sisällä, ei sitä saisi hyväksyä edes katsastuksessa. Huurtuminen aiheuttaa myös kosteutta johtoliitoksissa, josta seuraa kosketushäiriöitä.

      Minun mielestäni parkkivalot pitäisi olla normaalilla polttimolla tai parilla/lyhty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2216
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1654
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1318
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      123
      1303
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      60
      1068
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      60
      1044
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1017
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      952
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      824
    Aihe