Mitä toivot?
En usko et kovinkaan moni toive liittyy mitenkään siihe ihmseen jota tääl muka kaipaillaan.
Itse toivoisin et löytyis se oikea jota rakastaa ja saisi sitä oikeaa vastarakkautta.
En ehkä vielä tiedä mitä se on, se oikea rakkaus. Toivottavasti joskus selviää sekin.
En usko et kovinkaan moni toive liittyy mitenkään siihe ihmseen jota tääl muka kaipaillaan.
Itse toivoisin et löytyis se oikea jota rakastaa ja saisi sitä oikeaa vastarakkautta.
En ehkä vielä tiedä mitä se on, se oikea rakkaus. Toivottavasti joskus selviää sekin.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Jos ei muistia voi tyhjentää haluan kuolla lopullisesti enkä enää koskaan syntyä maailmaan. Se toive ei tule muuttumaan koskaan. Rakkaus ei muuta toivetta mihinkään suuntaan enhän minä voi edes olla kenenkään kanssa koetun helvetin jälkeen.
Aina uhri..
Kokeile hypnoosia, voi auttaa unohtamaan sen mitä et muuten pysty unohtamaan.
Ja mitä sä sillä hypnoosissa unohdit?
Köyhät ovat monesti uhreja.
No se on varmaa, ettet tule syntymään koskaan uudelleen, koska jälleensyntymistä ei tapahdu. Ihmiselle on tärkeä löytää rauha itsensä kanssa eletyn elämän suhteen. Joskus ne kokemukset on niin traumaattisia, että ihminen ei kykene käsittelemään niitä kerralla ja mielellään haluaisi sulkea ne mielensä ulkopuolelle, että "kestää" ja pysyy koossa edes jotenkin.
Et taida tunte Jumalaa etkä vapautuksen aluetta mutta minä uskon ja kokemuksesta tiedän, että persoonallinen ja hyvä Jumala haluaa tulla jokaisen ihmisen lähelle etenkin silloin, kun on tarve käsitellä menneisyyden lasti. Mikään lasti ei ole Jumalalle ja Jumalan avulla mahdotonta käsitellä. Se toki vaatii myös ihmiseltä. Minun mielestä on lohdullista, että on olemassa Jumala, joka vapautattaa kaikista siteistä, parantaa, puhdistaa ja eheyttää, kenet haluaa. Hän on myös armoittanut tähän tehtävään ihmisiä, jotka tarvittaessa kulkevat rinnalla, ettei tarvitse jäädä yksin. Mikään tai kukaan ei ole Hänelle mahdontonta. Et edes sinä.
Epätoivo on saatanasta, toivo ja tulevaisuus Jumalasta.
Juu herra on varmaan armoittanut tehtävään upseereita ja psykiatreja ettei vaikka haluaisikin olla yksin niin ei anneta olla yksin. Jos et kusipää tiennyt niin upseerit hallitsevat jokapuolella myös siviilissä. Tavallisen kansalainen ei voi olla missään rauhassa ilman etteikö sinne tupsahtaisi reservin upseerit pätemään.
Kun jumalasta aloit kertomaan niin kuinkas upseerit ja usko sopivat yhteen? Käsky on älä tapa.
Ei mikään lasti ole Jumalalle varmasti vaikea käsitellä kun ei hän itse sitä käsittele ihminenhän sitä taakkaa kantaa. Sama asia johtajien ja lääkärien kanssa ei ole väliä millaisia virheitä tekee kun alainen tai potilashan ne virheet kantaa ja elää niiden kanssa koko loppuelämän ajan.
Siis eli Jumala eheyttää kenet haluaa mutta ei välttämättä niitä jotka haluavat tulla eheytetyksi?
Lääkäritkin parantavat niitä jotka tulevat jokatapauksessa helposti kuntoon mutta kaikkia eivät pysty parantamaan. Palkan saavat jokatapauksessa tuli sitten kuntoon tai ei ja potilas kantaa kärsimyksensä itse jos ei kuntoon tule.
Jumalakin siis toimii samalla tavalla eli lyö paskaa ihmisten niskaan mutta ei kuitenkaan kaikille samoilla tavoin ja ne jotka selviää selviää ja muut kärsivät sitten koko elämänsä ajan koska Jumalaa jotenkin ihmeellisellä tavalla ei kiinnosta parannella juuri niitä joiden päälle löi ylitsepääsemättömän taakan.
Totuus on että Jumala kokeilee ja leikkii ihmisillä aivan kuten lääkäritkin sattumavaraisesti ja joskus leikitään liikaa eikä mitään ole enää tehtävissä ja siinä tapauksessa Jumala lyö ei juuri nyt kiinnosta parannella juuri tuota tapausta kortin pöytään pystyisin kyllä mutta nyt ei ole sen aika ja se on kyllä sitten itsestä kiinni tuleeko kuntoon vai ei.
No eipä ole tuo totuus jumalasta. Jumala on puhdas valo, rakkaus ja ilo. Ei tuomitse, ei lyö, ei järjestä kärsimystä. Ihmiset ovat ne, jotka saavat aikaan kaiken pahan, kaaoksen ja ikävyydet.
Kannattaa muistaa, että olemme Hänen kaltaisiaan. Voimme saada aikaan iloa ja valoa ja rakkautta, niin halutessamme. Vaatii hiukan pelisilmää, mutta jossain määrin onnistuukin.
No joo ehkä ei mutta toinen puoli tarinasta on totta. Olet oikeassa siinä että ihmiset aiheuttavat kärsimystä toisille ja aika paljon kärsimyksestä johtuu koulutuksista kun koulutuksen lopputuloksena on että pääsee virkaan jossa voi päättää muiden ihmisten asioista.
Ei lääkärinkään ammatti koulutuksesta huolimatta ole muuta kuin kokeilemista toki jotain tiedetäänkin mutta paljon myös kokeilemista eli katsotaan miten käy ja jos käy huonosti niin voi voi ja sitten seuraava potilas. Usein aletaan syyllistämään potilasta jos menee pieleen mutta homma toimii samalla tavalla kaikissa muissakin ammattikunnissa niin kauan on kivaa säädellä ja käännellä kun ei ketään loukkaa mutta jos loukkaa niin se on sitten jokaisen oma vika.
Mä en toivo vaan tiedän 5v sisään elämääni tulee mies joka jää elämääni ja hänestä tulee minun elämänkumppani sekä lasteni isä.
Älä ole niin varma ettei tule paha eteen
Toivon terveitä kivuttomia jalkoja, tai muuten joudun hakee kohta saikkua.
Toivon uskollisen miehen. Miehen joka ei juoksentele joka pillun perässä
Niin minäkin ja se mies tulee samaa paljon pillua koko loppuelämänsä!
Toivon saavani tutustua häneen paremmin, toivon myös hänestä elämänkumppania itselleni. Toivon, että eläisimme onnellisina elämämme loppuun asti yhdessä, toisiamme tukien. Toivonko liikoja, toivottavasti en?
Kohdata hänen kanssaan.
Oikeus oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin oikeudenkaaressa.
T h r j
Olisit terve ja käytös sen mukainen. Mutta toiveita on muutakin mutta jos näillä alkyun pääsisi.
Haluaisin taivaaseen jo. Ahdistaa olla täällä kun näkee tämän kaiken pahan tapahtuvan. Mutta jos täytyy vielä pitkään olla niin vaimo olisi kiva. Semmoinen kuka myös odottaa Jeesusta. Kuka myös on surullinen pahuudesta. Voisimme olla lohduttajia toisillemme.
Pitkän elämän jälkeen haluaisin kuolla ennen häntä.
Hyvää Yötä hänelle
👴
Löytäisin rehellisen uskollisen empaattisen naisen, joka tykkää viettää aikaa yhdessä.
Tarviin asunnon, leivon vaikka pullaa palkaksi, kun olet nainen töissä... ;-)
Toivon, että pääsisin tutustumaan häneen ja se johtaisi parisuhteeseen.