Uudesta Octaviasta ei löytynyt ajoasentoa pienikokoiselle vaimolleni autoliikkeessä. Ei tosin ollut varsinainen automyyjä auttamassa. Vaimon käyttöön olen uutta autoa hakemassa. Onko ollut vastaavia ongelmia Octavian kanssa? Onko Superbissa sama penkki?
Octavia / kuskin koko
Vaihtaja
61461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tästä kakkosversiosta ei vielä ole kokemusta mutta vanhempi Octavia (2001) sopii erinomaisesti 157 cm emännälle, penkin korkeuden säätö reippasti käyttöön!
kyllä aika hyvät säätövarat on, tosin kytkintä painaessa täytyy vähän venyttää jalkaa...
Vaimo sanoo: jos istuin on liian matalalla hän ei näe ikkunasta ulos, jos tarpeeksi korkealla jalat ei yllä lattialle.
mutta jos noin on, niin ongelma lienee sama aika monessa autossa. Nyt kun muistelen, niin jokin aika sitten telkkarissa käsiteltiin samanlaista asiaa, en muista oliko Puskuri vai mikä. Pienikokoinen naishenkilö etsiskeli sopivaa autoa itselleen, huonoin tuloksin.
Corollasta löytyi kyllä ajoasento, ja oli myös hyvä ajaa. Itse tunsin Corollan liian pieneksi.
Pakko tähän väliin kertoa vähän offtopic jutusta.
Äitini kävi aikoinaan tutustumassa uuteen Ford Fiestaan ja koska hän on kasvultaan melko lyhyt ilmoitti hän autoon istuttuaan ja penkkiä säädettyään ettei jalat ylety kunnolla polkimille.Siihen myyjä totesi -Ei se ole ongelma,kyllä siihen tottuu.