Köyhiä lyödään taas kuin vierasta sikaa.
Jatkossa, jos ei koulutusta, harjoittelua tai töitä löydy, putoaa 500 päivän jälkeen pois työmarkkinatuelta.
Jos kunta ei sitten maksa toimeentulotukea, kusessa ollaan. Tunnetustihan jotkut kunnat ovat evänneet toimeentulotuen vedoten "itseaiheutettuun tilanteeseen".
Samaan aikaan Mönkäreen suureen ääneen lupailemat "parannukset" "siirrettiin" "syksyyn".
Missähän räjähtää ensimmäisenä?
Jatkossa, jos ei koulutusta, harjoittelua tai töitä löydy, putoaa 500 päivän jälkeen pois työmarkkinatuelta.
Jos kunta ei sitten maksa toimeentulotukea, kusessa ollaan. Tunnetustihan jotkut kunnat ovat evänneet toimeentulotuen vedoten "itseaiheutettuun tilanteeseen".
Samaan aikaan Mönkäreen suureen ääneen lupailemat "parannukset" "siirrettiin" "syksyyn".
Missähän räjähtää ensimmäisenä?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Että jokainen elättää itsensä tai ei ainakaan odota sitä muiden tekevän.
Kyllä kai 500 päivää riittää työn löytymiseen!
...esimerkiksi pomorälssi "elättää itsensä"???
Loisivat duunareiden kustannuksella. Ja vielä jakelevat potkuja a la Sonera kiitokseksi tehdystä tuloksesta. Jees.
Ja jos olet sitä mieltä, että löydät töitä 500 päivässä, ei muuta kuin loparit ja töitä hakemaan. Yleensä siinä vaiheessa tulee uusliberaalille itku.
Ja sitten taas hankkisin uuden työpaikan?
Miksi niin tekisin?
joka oli ihan hyvä ratkaisu.
Tässä 80-luvun lopussa kehiteltiin menetelmä, jolla siirrettiin 100 000 pienyrittäjän omaisuus laillisesti toisille. Nyt ollaan tekemässä sitä taas. Kohteena ovat 500 päivää työttömänä olleet, joilla on omaisuutta, talo, auto, huvila, jotain muuta.
Ensivuoden alussa monella on kiire muuttaa nämä rahaksi, koska rahantulo loppuu kokonaan 1.1.2006. Näin päättää hallitus kohta.
Kun markkinoille tulee kerralla 50 000 kesämökkiä, ei siinä paljon yhdelle jää arvoa. Muutamalla tonnilla saa hyvän mökin ja etuosto-oikeus on tietenkin samoilla piireillä kuin viimeksikin.
Ja kun tilanne taas vaimenee, on mukava omistaa hyvä huvila hyvällä paikalla. Työttömät, jotka menettivät nämä, tekevät itsemurhia samaan tapaan kuin pienyrittäjät tekivät kun heidän omaisuutensa vietiin 90-luvun alussa.
Tämän onnistumiseksi tarvitaan paljon työttömiä, jotta heidän joukossaan on niitä, joilla tätä ilmaiseksi saatavaa omaisuutta on. Ne joilla ei ole omaisuutta, pääsevät sitten pakkotöihin eli tekemään normaalia töitä yrityksiin 500 euron kuukausipalkalla.
Ja seuraava askel on vuonna 2006 supistaa tätä aikaa, eli pakkotyöhön pääsee jo 100 päivän päästä. Vuonna 2007 sitten toimii jo lopullinen järjestelmä, jossa työnantaja irtisanoo työntekijän ja ottaa hänet saman tien entiseen työhön tällä 500 euron pakkotyöpalkalla. Ammattiyhdistykset eivät voi mitään, sillä työllistettyjä eivät työehtosopimukset koske.
Olemme päässeet sitten kiinalaiseen malliin ja palkkamme ovat sitten kilpailukykyisiä. Kaikille riittää töitä ja kaikki ovat iloisia kun ei tarvi murehtia autoista tai taloista.
Nyt viimeistään varmaan moni ymmärtää, miksi työttömyysturvalaissamme on kohta, jossa sanotaan ettei työtön ole oikeutettu työttömyystukeen jos hän työllistyy (eli saa euron) omassa toiminnassaan. Ilman sitä ei olisi saatu riittävästi työttömiä, jotta tämä uusi laki saataisiin voimaan. Nyt on hyvä pelotella veronmaksajia tulevilla suurilla työttömyyden kustannuksilla.
mutta muuten ihan hyvää provoa :D
Tämä ei ole sitten sinulle, kirjoitan yleisellä tasolla vastaukseni.
Täällä on mielenkiintoista väkeä. Kun kertoo tosiasiat ja niiden todennäköiset seuraukset, niin joku sanoo sen olevan provoa. Siitä sitten voi päätellä että kommentoija (tässä tapauksessa moponen) on samaa mieltä, mutta ei voi oman ideologiansa mukaan mennä myöntämään mitään.
Jos näin ei olisi, kykenisi kommentoija esittämään jotakin perusteita, minkä vuoksi esittämäni ei pitäisi paikkaansa. Kuten kaikki lukijat huomaavat, ei moponen kyennyt perustelemaan mitään väitettäni vääräksi. Ei tässä keskustelussa eikä muissakaan. Aina kun olen tuonut tosiasioita esille, moponen on jättänyt vastaamatta ettei joutuisi myöntämään tekstini oikeellisuutta. Tosiasioita moponen ei ole kyennyt myöntämään.
Yhdessä asiassa hän on oikeassa. Liioitten tavallaan, eli kerron sen pahimman tai parhaimman skenaarion asioista. Mutta järkevä lukija näkee sen heti ja osaa sitten itse miettiä mikä on todennäköisin tilanne.
En siis itsekään usko että meillä ensi vuonna tulee myyntiin 50 000 kesämökkiä. Todellinen luku tulee olemaan kymmenentuhannen nurkilla.
Kesämökkien hinnoissa ei ole tulossa kuitenkaan hinnanromahdusta.
Mitä kuvittelet tapahtuvan hinnoille kun 50 000 mökkiä tulee myyntiin samaan aikaan?
Toiminnassa pitäisi olla myös inhimillisyys. Mitä ajattelet ihmisen ajattelevan kun kelalta tulee ensi vuoden alussa lappu, jossa kerrotaan että emme voi maksaa enää päivärahaa, koska teillä on kesämökki. Päivärahan maksu voidaan aloittaa vasta sitten kun olette myyneet mökkinne ja siitä saadut rahat on käytetty elämiseenne.
Kesämökkinne arvoksi on laskettu 38 000 euroa (54 neliötä), ja hyväksytyillä menoille siitä saadulla tulolla olemme laskeneet teidän selvityvän 4 vuotta ja 3 kk. Palatkaa asiaan neljän vuoden ja kolmen kuukauden kuluttua kun olette myyneet kesämökkinne, jos vielä sitten olette työtön.
Taitaa moponenkin nyt alkaa katselemaan millaisia mökkejä onkaan olemassa. Ensi vuonna kun on nopea, voi saada hyvän 50 000 euron arvoisen mökin 8 000 eurolla kun myyjän on pakko nälkäänsä myydä.
Muuten, saitko paljon hyötyä kun edellisen kerran suoritettiin tämä uusjako eli 90-luvun alussa kun 100 000 pienyrittäjän omaisuus jaettiin? Silloinhan sai hyvillä suhteilla 100 000 euron arvoisen omakotitalon 20 000 eurolla.
..nykyinen työtön. Silloin yhteiskunta suoritti historian suurimman omaisuuden ja varallisuuden uusjaon. Itse jouduin myymään 450.000 markan ok-talon alle 300.000 markkaan. Hinnan määräsi pankki, joka vieläpä kertoi ostajalle millä hinnalla talo lähtee. Ja oma tapaukseni oli vielä pientä... En kyllä yhtään ihmettelisi vaikka uusi "kakku" olisi jo muhimassa. Tuntomerkit viittaavat siihen.
"Mitä kuvittelet tapahtuvan hinnoille kun 50 000 mökkiä tulee myyntiin samaan aikaan? "
Miksi tulisi myyntiin? Ei työttömyyspäivärahan saamiseen vaikuta omistaako kesämökin tai ei. En muutenkaan usko että suomen työttömät omistasisi 50.000 kesämökkiä.
Etkö ole lukenut uutta lakiehdotusta? Siellä selvästi sanotaan (kolmas pykälä), että 1.1.2006 alkaen pitkäaikaisttyöttömän työttömyyspäivärahan saannin ehtona on työllistyystyö tai koulutus.
Eli käytännössä ellei kunta tai valtio pysty/halua järjestää yli 500 päivää työttömänä olleelle pitkäaikaistyöttömälle työllisyystyötä, hän siirtyy sosiaalihuollon asiakkaaksi (kunta sitten maksaa) ja jo nykyisin sieltä löytyy pykälä, jonka mukaan sosiaalihuolto ei maksa mitään, jos asiakkaalla on omaisuutta.
Tästä tekee poikkeuksen omistusasunto tietyin ehdoin. Jos yksinäinen sosiaalihuollon asiakas asuu omakotitalossa jossa on 100 neliötä, hänen on myytävä se ja käytettävä siitä saatu tulo itsensä elättämiseen. Yksinäisellä henkilöllä saa olla sosiaalihuollon asiakkaana enintään 47 neliön asunto, joita harvoin löytyy esimerkiksi omakotitaloina. Ohjeet eivät salli esimerkiksi pienemmän asunnon hankkimista isommasta saaduilla rahoilla.
Tiedän ettet tiedä tästäkään mitään, sillä sinähän et ole toistaiseksi tiennyt yhdestäkään meillä olevasta laista. Ehkä sinulle on tuttuja vain uskontotunneilla kerrotut käskyt, joista useimmat löytyvät myös laistamme.
Kyllä työttömillä on Suomessa yli 50 000 kesämökkiä. Kaikki niistä eivät tule myyntiin, mutta myyntiin tulee helposti 50 000 kesämökkiä. Ja uusi lakihan ei koske vain kesämökkejä, vaan kaikkea muutakin omaisuutta, veneitä, metsää, peltoa, taloja, autoja, tauluja, arvokkaampia koruja. Se on melkoinen omaisuus joka tulee uusjakoon.
"Etkö ole lukenut uutta lakiehdotusta? Siellä selvästi sanotaan (kolmas pykälä), että 1.1.2006 alkaen pitkäaikaisttyöttömän työttömyyspäivärahan saannin ehtona on työllistyystyö tai koulutus."
No, sehän on hyvä uudistus. Jos henkilö on ollut työttömänä 500 500 pv yhtäjaksoisesti, niin kyllähän hänet pitää laittaa koulutukseen tai työllisyystöihin.
Työttömillä ei tosiaan ole 50.000 loma-asuntoa.
Kun kerron jotain, sinä et ikäänkuin osaisi lukea ja kerrot vain lapsena oppimiasi asioita täällä. Jotenkin alkaa tuntua että et ole oikein viisas. Kuvittelet, että kertomalla kuinka hyvin asiat ovat osaat jotakin. Ja jos joku kertoo jotakin negatiivista, sinä vain ohitat sen ja jatkat asioidemme kehumista. Kaikenlaisia ihmisiä sitä täällä kirjoitteleekin kun eivät osaa edes kirjoitettua tekstiä lukea.
Jos olet sitä mieltä, että työttömät pitäisi 500 työttömyyspäivän jälkeen työllistää tai kouluttaa, sitten olemme samaa mieltä. Ensi vuonna todennäköisesti voimaan tuleva laki ei kuitenkaan sisällä sitä, että pitää laittaa koulutukseen tai työllisyystöihin. Heidät saa työllistää, muttei ole pakko.
Eli, ensivuoden alusta alkaen työtön ei saa mitään työttömyystukea ellei häntä työllistetä tai kouluteta. Hänen on mahdollisuus saada sosiaalihuollosta tukea, mutta se edellyttää että hän on varaton. Kaikki työttömät joutuvat siis ennemmin tai myöhemmin muuttamaan rahaksi kaiken mitä heillä rahaksi muutettavaa on.
Sinäkin kykenet näillä tiedoilla päättelemään että osa työttömistä tulee menettämään kaiken omaisuutensa, ensimmäisenä lähtee kesämökit, autot, venee ja metsät. Odottajat ovat valmiina, moni odottaa niitä rahat valmiina. Kun työttömät joutuvat realisoimaan omaisuutensa, hyvät veljet ovat ojentamassa auttavan kätensä ja ostavat 50 000 kesämökkikin hyvin hyvin edullisesti. Jos et ole hyvä veli, et saa edullista mökkiä vaikka niin haluaisitkin jakaa toisten omaisuutta itsellesi.
Kunhan tämä asia selviää sinulle ja muille, ei kenenkään enää kannata hankkia mitään, koska työttömyys vie kaiken mitä on hankkinut. Nykyisinhän vielä osa hyvinvointiamme perustuu siihen, että ihmiset tekevät töitä ahkerasti saadakseen itselleen ja muille jotain, talon, mökin, auton tai muuta. Ensi vuonna sitä tarvetta ei enää ole ja voit uskoa että työmoraali rapistuu kovin.
sama persoona, mutta vaihtaa vain kättä välillä.
Moponen vai minä?
Silti vielä porukkaa laukkaa äänestämässä eduskuntavaaleissa ja uskoo,että jokin muuttuisi!
Sentään hallitusherrat on välillä vaihtuneet.
Suomalaiset tykkäävät jatkuvuudesta ja siksi jotkut puolueet saavat olla kauemmin hallituksessa.
Kokoomus epäonnistui viimeksi ja jätettiin paitsioon tällä kertaa.
Koskas Rkp on epäonnistunut ja missä? ei tule nyt mieleen.