Tuo koirarotu hävitettävä suomesta:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kolme-pitbullia-raateli-teinipojan-kuoliaaksi-texasissa-poika-olisi-viettanyt-talla-viikolla-17-vuotissyntymapaiviaan/7512230#gs.vp3mi4

Ja tuontapaiset muutkin välittömästi.
Suomessa on muutenkin liikaa koiria. Ilmeisesti naiset luulevat luovansa tulevaisuuden yhteiskunnan koirien varaan jatkossa, suomessa on sairaan paljon koiria, 800 000 !
50138
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Ja rakkihullu omistaja ei tehnyt mitää pelastaakseen pojan hengen, pitäisi syöttää itse noille rakeilleen. Kaikkein vastenmielisimmän näköisiäkin nuo pitit, en epäröisi hetkeäkään tappaa jos olisi tarvis tai näkisin irrallaan minkä tahansa rakin.

1Äänestä
  • Irakit vaarallisempia ja tyhmempiä

    Äänestä

Aloittaja on siis sitä mieltä, että joku tietty ROTU pitää hävittää suomesta, koska jossakin Teksasissa, jenkeissä tuon rodun edustajat tappoivat teinipojan.

Onhan täällä suomessakin KOIRA rotuja, joiden edustajat ovat tehneet lapsille aika paljonkin pahaa.

Koska alkavat HÄVITTÄMISET?

Äänestä
  • Samat mielisairaiksi jalostetut rodut joka maassa pahimpia. Ensi alkuun voisi kieltää 20 vaarallisinta ja rangaistuksia kovennetteva, samoin kuonokopat pakollisiksi.

    1Äänestä

Kaikki pitbullin hankkivat ovat enemmän tai vähemmän rikollisia.

Äänestä
  • Tai wannabe-koviksia. Oma epätieteellinen havaintoni on että mitä narkimpi lähiö, sitä suuremmat koirat.

    Äänestä

  • kyllä se kettutyttöjä keljuttaa kun raivohullu saksanpaimenkoira järsii kannikkaa aidan yli yrittäessä.

    Äänestä

  • Tykkään paljon koirista, mutta juuri nuo pitbullit ovat niitä, joita en lähelleni halua.
    Omistajista en tiedä, mutta noitten koirien silmätkin pelottavat, ovat niin häijyn näköisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tykkään paljon koirista, mutta juuri nuo pitbullit ovat niitä, joita en lähelleni halua.
    Omistajista en tiedä, mutta noitten koirien silmätkin pelottavat, ovat niin häijyn näköisiä.

    Ei niitä ole seurakoiriksi jalostettukkaan vaan tappamaan niinkuin kaikki ovat jo huomanneet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei niitä ole seurakoiriksi jalostettukkaan vaan tappamaan niinkuin kaikki ovat jo huomanneet.

    Ikävä kyllä, niitä otetaan seurakoiriksi jopa lapsiperheisiin, ovat kuulemma joittenkin mielestä erittäin lapsiystävällisiä.
    Minä, vaikka olen aikuinen enkä koiria pelkää, kierrän nämä "perhekoirat" kaukaa.

    Äänestä

Koirarotujen kieltäminen on tehotonta, koska kuka vaan voi tuoda "sekarotuisena" minkä tahansa koiran Suomeen tai teettää koirallaan "sekarotuisia" pentuja.

Muistaakseni Saksassa on kuonokoppapakko tiettyä kilorajaa painavimmille koirille. Se olisi järkevä turvatoimi täälläkin. Koira joka ei ole hallittavissa / pideltävissä taluttajansa fyysisellä voimalla ei ole sitä kaikissa tilanteissa ollenkaan.

Kynnystä lopettaa ihmisen kimppuun käyneitä koiria pitää myös madaltaa. Vaikka seuraukset eivät olsi sillä kertaa vakavat, niin ihmisen kimppuun käyneelle koiralle jää muistijälki, jonka mukaan ihmisen kimppuun voi hyökätä ja selvitä siitä. Sen jälkeen koira ei ole ainakaan turvallisempi. Ihmisen kimppuun käyneet koirat pitäisi pääsääntöisesti lopettaa.

Äänestä
  • Ehdottomasti kuonokopat jo 15kg koirille, ja jos koirat on irti poluilla, jossa on muitakn kulkijoita, 1000e sakko selityksiä kuuntelematta omistajille.
    Minun koirani kimppuun hyökkäsi rotveil, puolustaessani pienempää koiraani, Rotikka repi nahkatakkini silpuksi, mutta pärjäsin sille, ja koirani pääsi säikähdyksellä.

    1Äänestä

  • Tottakai kiellosta on hyötyä, vähenevät huomattavasti ja sekaroituisetkin ovat vähemmäån vaarallisia. Voidaan kieltää ja lopettaa myös jos on riittävästi kiellettyä rotua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tottakai kiellosta on hyötyä, vähenevät huomattavasti ja sekaroituisetkin ovat vähemmäån vaarallisia. Voidaan kieltää ja lopettaa myös jos on riittävästi kiellettyä rotua.

    Suomeen tuoduilta koirilta ei edellytetä mitään rotutodistusta. Joku luonnevikainen omistaja voi tuoda pitbullin Suomeen "koirana". Rodun kieltäminen merkitsisi vain virallisen rotuharrastuksen loppumista. Siihen todennäköisesti muutenkin osallistuu vain ne vaarattomimmat omistajat.

    PS. Joku vuosi sitten Tiede-lehdessä oli mielenkiintoinen juttu koirista jossa mm. todettiin että väkivaltaiset ja "luonnevikaiset" koirat ovat enimmäkseen väkivaltaisilla ja "luonnevikaisilla" omistajilla. Koira pystyy hyvin taitavasti lukemaan omistajansa tunnetiloja ja sopeutumaan niihin.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Suomeen tuoduilta koirilta ei edellytetä mitään rotutodistusta. Joku luonnevikainen omistaja voi tuoda pitbullin Suomeen "koirana". Rodun kieltäminen merkitsisi vain virallisen rotuharrastuksen loppumista. Siihen todennäköisesti muutenkin osallistuu vain ne vaarattomimmat omistajat.

    PS. Joku vuosi sitten Tiede-lehdessä oli mielenkiintoinen juttu koirista jossa mm. todettiin että väkivaltaiset ja "luonnevikaiset" koirat ovat enimmäkseen väkivaltaisilla ja "luonnevikaisilla" omistajilla. Koira pystyy hyvin taitavasti lukemaan omistajansa tunnetiloja ja sopeutumaan niihin.

    Jaksat vaan jänkätä. Tottakai seurataan ulkonäköä jos joku rotu kielletään, ei siinä "sekarotuisuus" auta ja vihaiset elukat voidaan hävittää aina.

    Äänestä

Kattokaapa Bitbullien omistajia, aika usein tatuoitua sakkia :)
On niitä muitakin rotuja, joita joutaa poistoon !

Ja tämä Suomen koirapuuhastelu olisi pitänyt laittaa kuriin jo 10 vuotta sitten. Silloin oli jo määrässä ihmettelmistä kun oli 400 000 koiraa.

Nyt on 800 000....jotenkin sairasta, akkoja kävelee useampi hurtta hihnassaan, ihmislapsista ei tietoakaan, puhuvat koirista "hän"-termiä käyttäen eilen viimeksi Ylellä yhteen muuttanut naispari koirakommuunikaksiossaan.

Kuka noiden eläkkeet maksaa, kun ovat vanhoja ?
Koiratko !?

Äänestä
  • kyllä vrtiokirat ovat paikallaan vihervasemmiston ja elättiensä takia,saa nukkua yönsä rauhassa.
    ne pikkurakit pitäisi lailla kieltää viuskuttavat joka kohdassa ja saa pitää aina varansa ohi mennessään että joko käy nilkkaan kiinni.

    Äänestä

Harmi vaan ettei nättejä pinkopyllyisiä neitityttölöjä uskalla lähestyä ku niilo aina jokin karvaton piraijaterrieri tai pollottavamunainen ruttuinen kamelinkokoinen haua seuranaan vain. Kilttejä jonnen pärinälimpsapullon kokoisia pumpulipuudeleita vain vanhoilla muummeliineilla

Äänestä
  • Hyvä, että nätit pinkopyllyiset tytöt ovat keksineet keinon pitää teikäläiset ahdistelijat loitolla.

    Äänestä

  • Emme tarvitse miehiä kun meillä on hauvelit ja se ruttuinen kuono tuntuu niin ihanalta kun nuolee. Niillä on myös iso ja aina valmiina.

    Äänestä

Täällä näköjään ei tiedetä koirista mitään. kommentoidaan vain tunnepohjalta. Pitbullit ovat yleisimpiä koirarotuja jenkeissä ja ovat ihmisystävällisiä verrattuna moniin Suomessa yleisiin rotuihin.
Monia kyllä käytetään laittomissa koiratappeluissa ja se pilaa pääosin koiran maineen.
Vanhoja hylättyjä ja takavarikoituja taistelu pitbulleja on adoptoitu lapsiperheisiin seurakoiriksi ongelmitta.
Rodusta kannattaa epätietoisen kysellä esim kokeneen eläinlääkärin mielipiteitä, koska he ovat tutustuneen niiden ylitsepursuavaan ihmisystävällisyyteen.
Itse omistan 9v Bullterrierin ja ei ole ikinä murissut tai hampaitaan näytellyt kellekkään ihmiselle. Supeja, siilejä ja pari kettua on tappanut, kun pidän koiran irti kotona. Vahtikoiriksi noista ei ole, koska takuuvarmasti häntä heiluen lähtee vielä rosvon autokyytiin mukaan.

Äänestä
  • Eilen illalla muuten telkkarissa bitbulleista kertovassa sarjassa pieni tyttö sai vanhan koiratappelu bitbullin itselleen uuteen kotiin. Oli tosi kiltti ja lapsirakas koira.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eilen illalla muuten telkkarissa bitbulleista kertovassa sarjassa pieni tyttö sai vanhan koiratappelu bitbullin itselleen uuteen kotiin. Oli tosi kiltti ja lapsirakas koira.

    Saattaa olla jopa niin lapsirakas että syö naapurien lapset.

    Äänestä

  • Minulle yksi vastaantullut rähähti aika äkäisesti, onneksi oli hihnassa miehen taluttamana, mutta ei tuo normaalia käytöstä koiralla ole.
    Eikös ainakin siilit ole rauhoitettuja, millä luvalla sinä annat koirasi tappaa niitä?
    Jos se tappaa eläimiä, onko varmaa ettei se käy kiinni myös ihmiseen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minulle yksi vastaantullut rähähti aika äkäisesti, onneksi oli hihnassa miehen taluttamana, mutta ei tuo normaalia käytöstä koiralla ole.
    Eikös ainakin siilit ole rauhoitettuja, millä luvalla sinä annat koirasi tappaa niitä?
    Jos se tappaa eläimiä, onko varmaa ettei se käy kiinni myös ihmiseen?

    Joo siilit oli valitettavia yksittäistapauksia. Ärsyyntyi varmaan piikin osumasta nenään tuttavuutta tehdessä.
    Bulleilla ei ole ns suojeluvaistoa lähes lainkaan. Sakemannit ja Rotikat ja jopa noutajat ovat terhakampia suojelemaan isäntäänsä hyökkäämällä.
    Pelottelemalla koirasta, kuin koirasta saa äkäisen. Koira yleensä ärähtää pelosta.

    Äänestä

  • Ne vähemmän ihmisystävälliset pittirakit raatelee ja tappaa USA:ssa paljon ihmisiä, vaikkei ole ikinä käytetty missään tappeluissa. Ottaisit selvää idioottihöpinöittesi sijaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne vähemmän ihmisystävälliset pittirakit raatelee ja tappaa USA:ssa paljon ihmisiä, vaikkei ole ikinä käytetty missään tappeluissa. Ottaisit selvää idioottihöpinöittesi sijaan.

    Aika harvinaista vaikka uutiskynnys on matala jos nämä jotain tekee. Minua on purrut/yrittänyt purra Pystykorva, Jonkin sortin luolakoira, Saksanpaimenkoira, Rotikka, Kultainen noutaja.
    Ei ole kansainvälinen uutinen jos esim ajokoira puree, mut jos joku härnätty Pitbulli tekee jotain on harkittava koko rodun kieltoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aika harvinaista vaikka uutiskynnys on matala jos nämä jotain tekee. Minua on purrut/yrittänyt purra Pystykorva, Jonkin sortin luolakoira, Saksanpaimenkoira, Rotikka, Kultainen noutaja.
    Ei ole kansainvälinen uutinen jos esim ajokoira puree, mut jos joku härnätty Pitbulli tekee jotain on harkittava koko rodun kieltoa.

    Uutisia löytyy netistä vaikka kuinka paljon, kuvia raadelluista lapsista ja aikusisista, videoita youtubestakin, samoin tilastoja. Rakkipalstalla ollut linkit moneen kertaan ja aina rakkihullut poistattaa ne, koska haluatte salata totuden.

    Minkä helvetin takia teodän rakkihullujen pitäisi saada ottaa juuri niitä kaikkein vaarallisimmaksi todettuja ja monta kerralla, vaikka ette hallitse edes yhtä.

    Äänestä

  • Jenkeissä ne tosiaan ovat listaykkösenä,nimittäin eniten hmisten kuolemia aiheuttavien rotujen listalla. Uhrina usein oman perheen lapset,aikuiset ,naapurit ja sukulaiset.Haevemmin ulkopuoliset ja tuntemattomat.Kertoo paljon noista ns.taistelutyyppisistä roduista, pistävät lähipiirinsä kuriin,ja se käy omistajille aina yllätyksenä.

    Äänestä

Ohan tuo pitbull kyllä aika seevetin rumakin koiralaji (tarksitin), luotaantyöntävämmän näköinen kuin mopsi tai bulldog

Äänestä

Tanskassa on kielletty monet näistä taistelukoirista, monessa maassa on myös pakko käyttää kuonokoppaa koirilla julkisilla paikoilla.

Äänestä
  • Monessakin maassa asioista tietämättömät saa tehdä suuriakin päätöksiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Monessakin maassa asioista tietämättömät saa tehdä suuriakin päätöksiä.

    Kuonokopat pitäisi olla myös monella poliitikolla.
    Suomessa voisi aloittaa kokoomuksesta ja keskustasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Monessakin maassa asioista tietämättömät saa tehdä suuriakin päätöksiä.

    Totta, Suomessa ainakin suvakkifemakot ja rakkihullut.

    Äänestä

Tutullani oli jonkin aikaa pitkäkarvainen sakemanni ja se puri isäntänsä sairaalakuntoon.
Isännän ollessa sairaalassa koiraa hoiti hänen vanhempansa ja kohta oli hoitaja äitinsäkkin pureman takia sairaalassa.
Se oli jo vanhalle isännälle liikaa ja koira päätyi mullan alle.
Koira ei saanut elää montakaan vuotta, mutta minun 9v bulli ei ole edelleenkään osoittanut kellekkään minkäänlaisia äkäisyyden merkkejä.

Äänestä
  • Eli hyvin todennäköisesti raatelee vielä jonkun, koska joka kerran pittien ja muidenkin raadelleiden omistajat väittää rakin olleen aina kiltti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli hyvin todennäköisesti raatelee vielä jonkun, koska joka kerran pittien ja muidenkin raadelleiden omistajat väittää rakin olleen aina kiltti.

    Joo, tuo onkin yleensä aina puolustus, kun koira puree jotakin: Ei se koskaan ennen ole tehnyt tuollaista! Niinpä niin, kerta se on ensimmäinenkin ja se pitäisi jäädä myös viimeiseksi niin pahalta kuin se tuntuukin oman koiran lopettaminen.

    Äänestä

Rahvas kun ei kuitenkaan osaa elukoita käsitellä niin eiköhän riitä kun kielletään kaikki yli polvenkorkuiset elättikoirat. Ei koskisi metsästys, opas, poliisi jne. hyötykoiria.

Äänestä
  • Peto se on perkele sentään kaikki piikille ennenkuin sekoavat tai pimahtavat!

    Äänestä

Koska aletaan hävittämään loisia pois suomesta?

Äänestä

Joo, iIrakit piikille heti!

Äänestä

mä en oo ikinä pitänyt pittbullista vaan mun top10 rodut on nää
1. alaskanmalamuutti
2. akita
3. bullmastiffi
4. rottweiler
5. dobermann
6. leonberger
7. bernhardinkoira
8. kultainennoutaja
9. dobermann
10. saksanpaimenkoira

Äänestä
  • Juu, nuokin pärjää erittäin hyvin raatelutilastoissa, kaikki rakit ovat vähä-älyisiä petoelukoita, mutta pienimmistä vähiten vaaraa.

    Äänestä

Tosiaan noita ulkomailla enempi, ja sieltä saa paremmin tietoa miten toimivat.Suomessa ollut jo paljon ongelmia, eli ei eroa käytöksellä verrattuna ulkomaihin.Linkissä löytyy tarkkaa tietoa, myös tältä vuodelta.On harhaista kuvitella että kaikki ovat huonosti pidettyjä,tai kaltoinkohdeltuja.Kyllä se taipumus on rodussa...

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_fatal_dog_attacks_in_the_United_States&ved=2ahUKEwiwsa_ojZfpAhWhyKYKHYeKATQQFjANegQIAhAB&usg=AOvVaw23-6dsFJ-2hGHxPe6Vd3p0&cshid=1588488878877

Äänestä

Jos koira ärhentelee toisille koirille tai ihmisille ilman syytä on vika lähes aina taluttimen toisessa päässä.

Äänestä

Itke siitä

Äänestä

Suomessa tuota paskarotua on vain narkkareilla

Äänestä

Yksikään koirarotu ei ole vaarallinen. Omistaja ei vain ole kouluttanut koiraansa asianmukaisesti.

Äänestä

Suomessa ei ole lämmetty (esim. Kennelliitto) koirarotujen täyskielloille, mikä on ymmärrettävää. Se ei ratkaise itse ongelmaa, joka on aina ihminen.

Rotuyhdistyksissä on tarjolla koirille tottevaisuuskoultuksia. Näiden avulla parannetaan turvallisuutta, eli sillä, että ihminen ottaa täyden vastuun koiran omistamisesta. Koirien eliminointi ei poista ongelmia.

Äänestä

Tämä pitbull on risteytetty tarkoituksella taistelukoiraksi. Ei se ole tarkoitettu lemmikiksi. Varotoimet ovat ehdottomasti tarpeen tällaisen koiran kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kolme-pitbullia-raateli-teinipojan-kuoliaaksi-texasissa-poika-olisi-viettanyt-talla-viikolla-17-vuotissyntymapaiviaan/7512230#gs.vp3mi4

Ja tuontapaiset muutkin välittömästi.
Suomessa on muutenkin liikaa koiria. Ilmeisesti naiset luulevat luovansa tulevaisuuden yhteiskunnan koirien varaan jatkossa, suomessa on sairaan paljon koiria, 800 000 !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu