Minkälaista palkkaa tällä alalla on? Olen lukenut että keskimäärin 3k mikä riittää ihan hyvin, mutta enemmänkin itseä kiinnostaisi pelikoodaus, mikä ei ole sama ala kuin datanomi ainakaan täällä missä itse opiskelen. Onko töiden hankkiminen, palkka minkälaista? Laittakaa kommenttia
Vastaukset 3
- Anonyymi
Alkupalkka noin 2k, jos satut edes löytämään töitä
- Anonyymi
Ite aikanaan aloitin service desk hommissa, ja palkka oli jotain 1800€/kk. Tosin kokemus oli aika vähäistä. Tuosta siirryin lähitukeen, ja palkka nousi johonkin 2200€:n tietämille. Lähitukea olen tehnyt eniten, ja palkka pyörinyt 2500€:n molemmin puolin. Nyt teen softapuolen tukihommia, ja työ on 3-vuorotyötä, peruspalkka on 2800€/kk, ja tähän päälle tulee vuoro- ja viikonloppulisät. Eli ihan hyvin ansaitsee.
- Anonyymi
Datanomi koulutukseltani, lähtöpalkka oli kymmenisen vuotta sitten 1900e ihan puhelintukikaverina, siitä eteenpäin lähitukea asiakasyrityksissä. Palkka kehittyi lähitukihommissa parhaimmillaan 3200 euroon. Useamman työpaikan vaihdon jälkeen nykyinen palkka on vajaa 3800, tittelinä jonkin sortin IT-konsultti. Työ on kuitenkin periaatteessa enimmäkseen ahdinkoon ajautuneiden yritysten IT-asioiden prosessien kuntoon laittoa, eli sekin lähitukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591270
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571208Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011024
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 50859
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6823Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27781Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71679