En ymmärrä miksi jotku ovat turkiksia vastaan, sillä itse olen aina niitä käyttänyt. olen ehkä "kummallinen" nainen, sillä metsästän itse...sekä syötävää riistaa että pyydyksillä näitä turkiksia eli minkkejä ja kettuja! Olenko jotenki poikkeava nainen? t. ajokoiran omistava
turkikset on in!
nainen
8646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
onnea harrastukselle!laji on hieno.
kato vaikka tuolta vähän ajatusta sille miksi jotkut vastustavat turkiksia.saat sääkin vähän laajempaa näkökantaa asioihin....ainaki toivon mukaan. eli
http://www.oikeuttaelaimille.net/www/index.ph?option=com_content&task=category§ionid=5&id=80&Itemid=62
Oletko mies vai nainen? Sen kai voin kysyä? No, kuitenki, minä metsästän ja sillä sipuli! Miksi eläimet saa saalistaa, eikö me ihmisetki kuuluta tähän samaan joukkoon?
Oletko vähän tyhmä? Ihmiset voivat ostaa ruokansa kaupasta tai vaikka tonkia itselleen kasvimaan, jos ei ole rahaa ostaa sitä ruokaa. Mutta oletko sinä nähnyt esim. ketun kaupan kassajonossa, eurot taskussa vuoroaan odottamassa? Pitäisköhän sun asua metsässä, kun ne eläimetkin asuu? Täytyyhän sunkin saada. Ja tähän vuodenaikaan voisit mun puolesta nukkua talviunia, kun ne eläimetkin jotkut vielä nukkuu.
minä olen nainen.ja senkun metsästät.mä en siihen ota kantaa, muutakun, että onhan niitä varmaan järkevämpiäkin harrastuksia kun eläinten jahtaaminen mettässä.Niin eläimet saalistaa elääkseen, se on vähän eriasia kun ihmisten huvimetsästys, tai mikä tahansa eläinten tappaminen turhuuden tai oman huvin vuoksi. eri asia on sitten jos metsästää eläimiä ruuaksi.Ainoo vaan, että mun mielestä esmes hirvi pitäs ampua mahdollisimman nopeasti eikä pistää koiraa perään jahtaamaan ja väsyttämään eläin maitohapoille.No tästä huolimatta pidän hirven lihan syömistä paljon eettisempänä kun koko elämänsä ahtaissa tiloissa kärsineiden lehmien, sikojen tai broilereiden.
katopa linkki seuraavasta vieastistä,jos on ihmistä tulee paha olo,mutta toki voit käyttää turkiksia kun ovat kauniita.Toivottavasti myös edes pienen hetken kerran elämässäsi suot myös eläimille jotka ovat ns ihmisten tarpeisiin valjastettu.
Oikein! Luonnosta pyydetty turkis on arvokas ja hieno luonnontuote. Sellaisen turkiksen käyttämisellä ei ole mitään tekemistä itämaisten touhujen kanssa, onhan itämailla monia muitakinn outoja systeemejä, ajatellaanpa vaikka tyttölasten kohtaloita. AIKOVATKO TERRORISTIT ISKEÄ SEURAAVAKSI SUOMALAISEEN LASTENTARHAAN, JOS ITÄMAILLA TOIMITAAN VÄÄRIN. SAATANAN IDIOOTIT.
MUN MIELESTÄ NAINEN ON JUST KAUNEIMMILLAAN KUN SILLÄ ON TURKIKSET PÄÄLLÄ.TURKISTARHAUS JA ELÄINRÄÄKKÄYS ON VÄÄRIN