Kertokaa mulle kaikki mahdollinen mitä ikinä tiedät Pääntaudista??? Onko sattumoisin kenenkään hevonen sairastanut tätä kyseistä tautia?? Jos on niin miten hevosta hoidettiin, Eristettiinkö se muista hevosista, millaisia oireita esiintyy?? Siis kirjoittakaa mulle aivan kaikki tietonne tästä sairaudesta!!!
Pääntauti...?!
2
559
Vastaukset
- sunday
Mulla ei oleo kyseisestä taudista kokemusta, muuta kuin se mitä olen siitä kirjoista yms lukenut. Eli, jospa joku jonka hevonen on sairastanut kyseisen taudin voisi vastata ja kertoa lähemmin yksityiskohtia siitä. Mutta tässä jotain:
--
PÄÄNTAUTI
Pääntauti on eräs helpoiten tarttuvista hevosten infektiotaudeista. Bakteeri on aerobinen ja se vaatii hapekkaat olosuhteet pystyäkseen lisääntymään. Pääntautibakteeri pystyy muodostamaan ympärilleen kapselin. Parhaiten bakteeri viihtyy kosteissa olosuhteissa.
Hevonen saa pääntautitartunnan joko hengitysteiden tai suun kautta. Tauti voi levitä suorassa kontaktissa hevosten välillä tai hoitajan/hoitovälineiden kautta. Bakteeri pesiytyy kurkun limakalvoille, missä se aluksi aiheuttaa tulehduksen. Kurkusta bakteeri leviää yleensä leuanalusimusolmukkeisiin aiheuttaen paiseita. Paiseita saattaa tulla myös muualle elimistöön,
Tyypillisimpiä paantaudin oireita ovat korkea kuume (39-40), paksu sierainvuoto, yskä, kurkunpään alueen turvotus ja paiseet leuanalusimusolmukkeissa.
Pääntauti tyypillisessä muodossaan kestää yleensä 1-2 viikkoa. Kun paiseet ovat puhjenneet, hevonen toipuu yleensä nopeasti. Pääntauti paranee yleensä itsekseen ilman lääkehoitoa. Useimmissa tapauksissa riittää lepo ja paiseiden hautominen. Jos paiseet ovat niin suuria että ne haittaavat hevosen hengitystä eläinlääkäri voi puhkaista paiseet.
Pääntautiepidemian jälkeen on huolellinen pesu ja desifiointi tarpeen koko talliin, koska bakteeri voi jäädä muutoin ympäristöön.
--- *~karvapallo~*
Olet oikeassa.. Minä olen hoitanut tallilla jolla oli pääntauti. Ja voin sanoa että se on todella raskasta hoitaa, sekä henkisesti että fyysisesti, varsinkin jos tallissa on vieraiden ihmisten hevosia, tai huippuluokan kilpahevosia.. Se leviää ihmisen välityksellä hevosesta toiseen ja näin ollen sirastuneet hevoset tai talli on eristettävä sairauden ajaksi ja sen jälkeenkin, kunnes desinfiointi-toimenpiteet on tehty. Pääntauti saattaa olla vakava tauti, hoitamattomana tai pienellä varsalla.. Mutta ihmiselle tämä tauti ei tartu! Eikä tietääkseni muillekaan eläimille..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793