...mutta olen ajatellut vaihtaa 98:siin lähiaikoina mutta riittääkö koneen tehot?
vanha 486pc / 50mhz / 16mt / 0,5gt
vanha 486pc / 50mhz / 16mt / 0,5gt
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa juuri ja juuri pyöriä mutta muistia ahdistaa.
Mulla on win95 vastaavassa koneessa ja sen kanssa juuri tulee toimeen, mutta w98 vaatii kuulemma enemmän joten jos w3.11 kanssa tulet toimeen niin älä vaihda.
Tämän tyyppinen vaihtoehto ehkä? jos paikkakunnallasi on jotain vastaavaa...
http://www.turunekotori.fi/atk.html
Jonkinmoisen pentiumin saa jollain kympillä.
NT4 myös voisi pyöriä
http://www.microsoft.com/ntworkstation/ProductInformation/productoverview/systemrequirements/
riippuen missä päin asustelet niin ehkäpä myös seuraavasta paikasta saisi kalusto apuja.
http://www.campuscaritas.org
http://www.campuscaritas.org/tarjous.htm
http://www.campuscaritas.org/hinnasto.htm
Itselläni oli ko.laitteisto aikanaan. Asensin siihen win 95:n ja toiminta hidastui ja kun formatoin leviyn ja sensin siihen 98:n oli vauhti todella hidasta, mutta toimi kuitenkin. Listaan alle vähän järjästelmävaatimuksia eri winukoille:
Käyttis / muistia / prosessori/ vapaalevytila
Win 3.1 / *** / 286 / 6 Mt
Win 3.11 / 3Mt / 386 / 10,5 Mt
win 95 / 8Mt / 486 / 55 Mt
Win 98 / 16Mt / 486(pentium)/300 Mt
Win Me / 32Mt / 150MHz / 645 Mt
Win 2000 pro / 32Mt / 133MHz / 1 Gt
Win XP Pro / 64Mt / 300MHZ / 1,5 Gt
Nämä tiedot ovat peräisin eri puolilta noita oppikirjoja joita olen kirjahyllyyni kerännyt ja siitä tehnyt itselleni taulukon muistin virkistämiseksi. Kyseiset arvot ovat siis todellakin minimi vaatimuksia. Eli sen 98:n voi todellakin asentaa käytössäsi olevaan laitteistoon, mutta pitää miettiä ja totutella siihen, että käyttöjärjästelmä syö laitteiston tehoa todella rankasti.==> kaikki toiminnot hidastuvat. Lisäksi Sinulle jää vain 200 Mt vapaata levytilaa muuhun käyttöön esim. tekstinkäsittely ohjelmille ja mahdollisille tallennettaville tiedostoille. Ellei koneeseen ole asennettu toista kiintolevyä.
Antti
mielestäni toi paketti on toimivin mitä ikinä wintöötti on aikaseks saanu!!!kone käynnistyy nopeesti ei kaadu niin helposti nykyiset, mut onhan se pirun vanha mut jos vaan pärjäät muuten niin älä vaihda, ei oo sen väärtti!!! mua rupes ahistaan toi wintoosan kehitys noihin aikoihin ja vaihdoin käyttistä mut jos 6.2 ja 3.11 pärjäisin voisin käyttää wintoosaa yhä.
verkottaa konetta muihin(98,NT,2k) koneisiin niin toi on sopivin käyttis tuo dos siihen koneeseen.
verkkoasetusten yms. toimintakuntoon laitto on melkosta taistelua 3.11:n kans..
susiviis vaan takkuilee noin vähällä muistilla...
Noniin, näyttää siltä että saan ilmaiseksi pentium
tason tietokoneen :) tuttavalta.
En kysynyt onko siinä win98 mutta kuulemma on kaiuttimetkin ja äänikortti ja pelitkin pyörii paremmin.