http://nikoeskelinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/279518-perussuomalaisten-harhat-kasvaa-uusiin-mittoihin
Perussuomalaiset jatkavat samalla suoralla ja rehellisellä linjallaan.
Sosiaalidemokraatit saivat marginaalisen voiton, koska saivat al-Taeen kirjoitukset salattua. Hänen tekemisistään tihkuu jatkuvasti uutta raskauttavaa tietoa.
SDP ei ole reagoinut mitenkään sen paremmin, kuin Husun törkeyksiin.
Antti Rinteen lupaama vappusatanen jäi pelkäksi lupaukseksi. Ei toteutunut Kiurunlupaama hoitajamitoitus. SDP on joutunut saattohoitoon ja puolue kuihtuu, kun iäkkäät kannattajat lopettavat äänestämisen. uusia ei tule.
Perussuomalaisten menestys on jo varmaa.
Perussuomalaisten suosio perustuu rehellisyyteen!
16
218
Vastaukset
- Anonyymi
Me persut ajamme tinkimättä Venäjän asiaa.
Halla-aho perustelee mielipiteensä.
Suorastaan epätavallisen selkokielisesti, että vihervassari toimittajatyttönenkin tajuaa.
Onko tämä venäjäpolitiikkaa?
- Anonyymi
Perussuomalaisten suosio perustuu heitä äänestävien tyrmäävään tyhmyyteen! Ei muuta.
- Anonyymi
Mitä persut saivat aikaan kun olivat hallituksessa? Olisi mukavaa saada julki edes yksi asia. Minä tiedän. Koulutuksesta leikattiin ja paljon, onneksi Rinteen hallitus nostaa koulutuksen tukia ja siitä yliopisto väkikin on tyytyväinen.
Lasten päivähoito oikeutta supistettiin ja nyt tulee olemaan kaikki lapset samalla viivalla. Hoitoryhmiä suurennettiin ja nyt niitä ruvetaan pienentämään. Missä persut olivat onnistuneet? Ai niin 30000 pakolaista yhdessä vuodessa Suomeen, siinä persujen meriitit. - Anonyymi
Jos tieto on sinulle tärkeää nyt on jo puoli vuotta kohta ollut Rinteen vihervasemmiston RKP n ja keskustan hallitus , eli jos kirjoitettas mitä tämä hallitus on saanut aikaan .
Mitä saanut on joutunut antamaan näille oikeisto puolueille , RKP; lle tuo pakko ruotsi lupauksen ja Vaasan sairaalan jäämisen Vaasaan. Keskustalle 18 maakuntaa , näin saavat keskustan jäsenet hyviä virkoja ympäri Suomea ! Näitä virkamiehiä/ naisia on jo riittävästi!
On saatu myös valtion virkoihin ja hallituksen ( jossa on on 19 ministeriä ) avuksi 15 alivaltiosihteeriä ja 70 erikoisavustajaa ,palkat alivaltiosihteereillä 9 - 13 000 euroa ja erikoisavustajila 4.5- 10000 euroa , kuukaudessa ! Eli osa on ollut puolueiden palkka listoilla nyt valtion budjetista ,kun lisäksi puoluetukea on sovittu nostettavaksi !
Unohtamatta Rinteen palkio nousi yli 1000 euroa (nyt 17000 euroa) ,ja ministerit myös 300€ lisää! Heidänkin palkat huitellee tuolla 10000 - 17000 euron välillä kulukorvaukset!
Voidaan sanoa niin henkilökohtaiset kuin puollueliitin hallitus puolueiden osalta on 100%
jopa yli sen hoidettu ,eli ei voi kuin Rinnettä onnitella 0.2% voitolla saatiin paljon itselle!
Mutta mitä sitten luvattu kansalaisille .luvattu on paljon mitään ei ole oikein saatu aikaiseksi
Alle 1400 eläkettä saaville eläkeläisille 💯 euroa,niin että ei vähennä tukia ,näin Rinne toi asian sille ,tulla lupauksella nostetaan 50000 eläkeläistä köyhyydestä , Rinne runoili !
Tämä on toteutunut niin että takuueläkeläisille on luvattu nyt 50 euroa ,jok on epävarmaa Kela päämatem laskelmat eivät tue tuon summan oikeellisuutta ,samoin kansaeläkeläisen, luvattua 31 euron korotusta yksinkertaisesti rahat ei riitä sanoo asiantuntijat ja mm Orpo!
Takueläkeläisten osalta Rinne on kääntynyt STK n ja EK n johdolle osoittamaan anomuksen sanomalla ,jos kolmikanta neuvotteluissa rahat löytyisi , vastaus täys tyrmäys ,EI KÄY!
Eli kun omat ja hallitus kummpanien lupaukset on täytetty yli 100 % on eläkeläisten lupaukset hoidettu alle. 10 % ,eli hyvä toveri demari mikä on päätelmä!
Sen lisäksi hoitotakuu 0.7.hoitajas piti olla valmis muutama lause ja viikko ,muuttanut siirretty vuodelle 2025 ??????????! Ministeri Kiuru miten se noin meni ?
Työttömien aktiivimallin purkaminen ,ei pureta ,vain leikuri osuus poistuu ?
Ministeri Marinin lupaamista ratahankeista ja on laitettu peruutus vaihde päälle?
Mitäpä muuta onhan rahaa laitettu johonkin muuhun kuin omiin etuihin , vihervasemmiston vaatimus Afrikkaan kehitysapuun rahaa aina tietysti löytyy ,no tuleehan sitä kun korotetaan polttoaineiden ja tupakan, erilaisten ruokien ja juomien verotusta ,vähentää kotitalous vähenystä ja asunnon ostajan verovähennyksen määrää !
Eli toveri demari tässä ensi kädessä ,jos jotain väärin , lisättävää , poistettavaa ,tee sinä ! - Anonyymi
Ja luin juuri tämä vasemmisto johtajan lausunnon ,kun siinä oli oli mitä on saanut aikaan ,liittyy näihin avustajiin .
Liv Anderson lausui miksi hänellä on apunaan , 1 alivaltiosihteeri ja 5 erikoisavustajaa .
" Kun näin sovittiin hallitus neuvotteluissa " eli ei niin muuta väliä , pitää saada kun muutkin saa ? , ja olihan lausunut myös " kun hän myös puolueensa puheenjohtaja ja ministeri " eikö puolueen asioita hoideta puolueen henkilöstön toimesta ,ei ministeriön ? Valtion varoilla ja puoluetuet jäävät jemmaan tuleviin vaaleihin ,vaaliteltoille!
Eli on hössö hallitus ja lepsu pääministeri ,rahaa on,ja rahaa ei ole ! - Anonyymi
Opettele käyttämään välimerkkejä oikein. Tämä sama kirjoittelee joka palstalle ja hän vastaa omiin kirjoituksiin. Kysymysmerkin jälkeen ei tule pilkkua ja näin käytetään pilkkua, eli sanan jälkeen tulee pilkku ja sen jälkeen välilyönti. Onneksi demarit osaavat hallita siistin ulkoasun kirjoituksissaan.
Hallitusohjelma on kompromissi ei yksi ihminen sanele sitä.
Ihmetyttää monen ihmisen tietämättömyys miten politiikkaa tehdään ja miten välimerkkejä käytetään. - Anonyymi
Vai oikein rehellistä sakkia. Kuinka monta tuomittua on persuissa?
Kike Elomaan mies taitaa olla siitä rehellisimmästä päästä. - Anonyymi
Demarit vetoavat älyllisiin äänestäjiin. Perussuomalaiset eivät.
- Anonyymi
Juu ja rehellisiä.
- Anonyymi
Rehellisiä kuten edellisessä hallituksessa ollessaan.
Maahanmuuttovastaisuudessaan otti heti kättelyssä yli 30 000 pakolaista.
Halla-Jussi laati hallituksen maahanmuutto-ohjelman ja persut kannatti pääliturgi Huhtasaarta myöten hallituksen menoa.
Jos persuäänestäjät sen rehellisyydeksi tulkitsevat, niin siitä vaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rehellisiä kuten edellisessä hallituksessa ollessaan.
Maahanmuuttovastaisuudessaan otti heti kättelyssä yli 30 000 pakolaista.
Halla-Jussi laati hallituksen maahanmuutto-ohjelman ja persut kannatti pääliturgi Huhtasaarta myöten hallituksen menoa.
Jos persuäänestäjät sen rehellisyydeksi tulkitsevat, niin siitä vaan.Kaikki tietävät, ettei hallitus toiminut sen mukaan mitä oli neuvotteluissa päätetty. Halla- Jussi sen totesi moneen kertaan, että olisi pitänyt toimia neuvottelussa sovittujen mukaan. Mut sehän kävikin se muutos näppärästi kun Siniset tulivat ja pelastivat pulman, niin ei tarvinnutkaan enää mennä sen mukaan mitä oli sovittu.
Demareissa on matujen ankkurihenkilöitä, kuten al-Tae, Husu Hussein ja nasima Razmyar. Afganistan, Irak ja Somalia ovat suurimmat lähtömaat haittamaahanmuutolle. Kansa odottaa, että SDP puhdistaa rivinsä.
- Anonyymi
Me perussuomalaiset ajamme rehdisti Venäjän asiaa.
- Anonyymi
Perussuomalaisten rehellinen mielipide edellisen hallituksen kaatamasta kielikokeilusta?
Ette silloin kun asiasta päätettiin saaneet sanaa suusta, ihan siksi tässä rehellisesti ja suoraan kysyn. - Anonyymi
Persut eivät ole saaneet mitään hyvä. aikaan. 2015 syksyllä olivat hiljaa kuin kusi sukassa, kun pakolaisia alkoi tulla. Sitten vuosien kuluttua alkoivat syyttää Soinia. Kuulemma pelkäsivät niin, että eivät uskaltaneet mitään sanoa! Nynnyjä ovat. Mutta haukkua osataan selän takana. Nyt kuvittelevat olevansa sankareita kun natsilippuja liehuttelevat. Ja ministerien kuvia ampuivat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa554917Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2543554Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2813410Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot362683Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2952643Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun531929Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi2741819En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1431809Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm291413- 1201165