Minulla meni perintään summa 2876€ ja perintäkuluineen summa on 4130,38...
Voiko tosiaan olla noin järjettömän suuruiset kulut
Perintäkulut
16
244
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai ne järjettömät ole. Ihan selkeä euromääräinen lukema. Ajoissa olisi halvempi maksaa
- Anonyymi
Sitä se teettää. Ensinnäkin alkuperäisestä summasta juoksee kokoajan korot. Sen lisäksi perittävään summaan lasketaan päälle oikeudenkäyntikulut asianajajan palkkioineen sekä perintäfirman kulut. Ja niin kauan kun nämä rahat ovat sulla perinnässä koko summalle lasketaan päälle vielä viivästyskorkoa. Joten kannattaisi todella maksaa maksut ajoissa. Tyhmä vaan haluaa maksaa enemmän.
- Anonyymi
Minulla meni perintään vähän yli 2500 euron suuruinen lasku. Perintätoimiston kanssa tein maksusuunnitelman ja sain maksaa takaisin 11 erässä loppusumman ollessa päälle 2700 euroa eli runsaat 200 euroa tuli ylimääräistä.
Sinun laskussasi on nyt ilmaa ja paljon. Selvitä asia.
- Anonyymi
Tuntuu kyllä suurilta noi perintäkulut. Kyseleppä tarkemmin mistä tulevat. Kantapään kautta nyt opit, mutta kannattaa maksaa ne lainat ajoissa tai edes sopia jonkinmoinen maksusuunnitelma firman kanssa ennen kuin menee perintään asti.
Sulla on ollut vähintään kuukausi aikaa sopia asia vippifirman kanssa.- Anonyymi
Eiköhän tuossa ole mukana jo muutaman vuoden viivästyskorotkin. Aloittaja vaan unohtu mainita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän tuossa ole mukana jo muutaman vuoden viivästyskorotkin. Aloittaja vaan unohtu mainita.
En ole ekspertti asiassa, mutta eikö perintä pidä aloittaa heti, eikä viivyttää sitä vuosia? Ainakin näin maalaisjärjellä ajateltuna.
- Anonyymi
Lainan viivästyskorolla ja perimiskuluilla on lakisääteinen katto.
https://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Maksut-laskut-perinta/perinta/perintakulut-ja-perinnan-eteneminen/
- Anonyymi
Jos olet ottanut 2500e lainan 100% korolla ja se menee perintään niin eikö perintä kulut ovat samat 100% vuodessa muut päälle?
eikai se velka voi tulla halvenmaksi päästämällä se perintään?- Anonyymi
Laki on muuttunut vajaa 10 vuotta sitten. Lainakorkoa saa periä erääntymisen jälkeen vain oikeuden tuomioon asti, enintään kuitenkin 180 vrk.
- Anonyymi
..lisäys vielä että kun kuulee "vinkkejä" että päästä velka peintään ja sovi niiden kanssa maksusuunnitelma niin tulee halvenmaksi, eikös tuo ihan huuhaata?
- Anonyymi
Perintätoimistoilla on niin paljon pienemmät korot, että tapauskohtaisesti voi ollakin ihan kannattavaa.
Elin 3 vuotta loukussa yhden 2500€ vipin kanssa kun laina oli tapissa niin kuukausittaiset korot oli niin hulppeat, että lainapääoma lyheni vain senttejä.
Jos jonkun "maksuvapaan" menet ottamaan niin lainalle pamahti kuukaudessa pari sataa lisää korkoa.
Tänä vuonna alkoi riittämään kun ei tästä muuten selviä, päästin perintään ja nyt on maksusopimus perintätoimiston kanssa ja ensi vuonna loputkin summasta on maksettu.
Käytännössä siis tässä muutaman vuoden aikana tuli maksettua oppirahoja velkoojalle yli 6000 euroa ja nyt perintään siirtyessä tilanne oli käytännössä sama kuin en olisi ensimmäistäkään erää maksanut.
- Anonyymi
Vittu, että olette sairaita. Ei voi käsittää mihin ihmiset saa itsensä sotkettua. Sorry ny kuitenkin.
- Anonyymi
Iteppä olet aiheuttanut tilanteesi, turha vinkua. Vitt...u miten ihmisen tarvii edes ottaa muutaman tonnin lainaa.?
- Anonyymi
Älä soita suutas kun itse istut suojatyöpaikassa mutta jossain vaiheessa lama kouraisee sielläkin.
- Anonyymi
30 vuotta työssä ollut ja kaksi työnantajaa, ei vttu suojatyöpaikkoja ole olleet.
- Anonyymi
Lainaaminen on kuitenkin rahan ostamista etukäteen. Jos ei ole varaa ostaa, niin sitten ei ole. Tilanne huononee lainaamalla eikä parane.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1033505Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1992248Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02100Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k371832Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91649- 951098
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5850- 49831
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu69827Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti129773