Kaupat nurin....

Anonyymi

jos eivät saa pitää pelikoneita, oli kyllä melkoinen uutinen. Tarkoittanee sitä että peliriippuvaiset eivät ainoastaan ylläpidä Veikkausta vaan koko muuta yhteiskuntaa.

5

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielelläänhän ne kaupat pelikoneista rahansa ottaa. Ei tarvitse edes tilata mitään tarvikkeita, joita muuten ihmiset ostaisivat ja työntekijöitäkin tarvitaan vähemmän kassalle ja hyllyjä täyttämään, mitä nyt antamaan pelaajalle lisää rahaa kassalta pelaajan tililtä, kun sitä näppärästi nykyisin saa kaupan kassalta välillä ulos menemättä eikä pankkiautomaatin nostorajoituksetkaan niitä koske. Useimpiin koneisiin jo kelpaa sekä setelit että kolikot, joten kolikon vaihtajatkin vähenevät. Vielä kun voisi viisatasen syöttää, niin riittäisi kerralla ehkä parin tunnin pelaamiseen.

    • Anonyymi

      Ensin pelataan mitä pankkikortilla voidaan ja perään sitten seteleitä. Kauppa kiittää.

    • Anonyymi

      Olihan sitä orjia ennenkin, jotka pitivät yhteiskunnan pyörimässä. Nyt sen tekevät peliorjat.

    • Anonyymi

      Nyt vaan kauppa kerrallaan testaamaan, täytyykö kauppa lopettaa, jos pelikoneita ei pelata. Kampanja pystyyn ettei tietyn kaupan pelejä pelata lainkaan vaan ostetaan niilläkin rahoilla kyseisestä kaupasta ruokaa ja muita tavaroita.

      Veikkaus nyt poistelee pelikoneita sairaaloista ja palvelutaloista, mikä sinällään on aivan oikein. Suurimmat tuotot kuitenkin tulevat kaupoista, joissa suurin osa peliongelmaisista pelaa. Kas kun pelikoneita ei laitettu kirkkoihin, jotta olisi saatu lisää kävijöitä ja samalla kirkko olisi saanut kolehtinsa osuutena pelikoneiden tuotosta kuten muutkin pelipaikan tarjoajat.

    • Anonyymi

      jos ei kauppa pysy pystyssä ilman pelikonetta, olisi syytä lopettaa moinen firma.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe