Kuopion Energian ja Savon Voiman fuusio alentaa entisestään kuopiolaisten ostovoimaa. Kunnallisvero on tähtitieteellisissä korkeuksissa, Kuopio rahoittaa maakunnan kulttuurielämää ja erikoissairaanhoitoa isolla rahalla.
Nyt päästään rahoittamaan myös elinkelvottomien kuntien sähkölinjojen korjaustöitä ja maakaapelointeja, sekä makselemaan pikkukuntien velkoja.
Savon voima-fuusio nostaa sähkön hinnat taivaisiin
30
321
Vastaukset 30
- Anonyymi
Tai siis vihdoin nyt Kuopio pääsee kuppaamaan maakuntaa myös sähkönmyynnin ja -jakelun avulla.
Älä usko sitä mualiman napa legendaa. - Anonyymi
Kyllähän nuo kovasti mullikassa vannoivat että ei nouse sähkönhinta... jättivät mainitsematta oleellisimman sanan: "vielä".
Katsotaan sitten ensi vuonna miten on asianlaita, pahaa pelkään että nousee.
Voisikohan joku kustannus joskus halventuakin, esim. sähkö, vesi tai asunnon vuokra? Pysyisi edes ennallaan tai nousisi enintään puolet palkankorotusten tasosta mutta kun perkele nousevat aina aivan mielettömän paljon kerrallaan mutta palkankorotukset oli viimeksi vain 1,6%. Milloin mikään hinnankorotus on ollut noin pieni? - Anonyymi
Savon Voiman suurin yksittäinen omistaja on Kuopion kaupunki 18,7 prosentin omistuksella.
- Anonyymi
Nyt vaan sama hinta Savon Voiman asiakkaille tässä siirto ja perusmaksussa kun Kuopion Energiallakin. Kuopiolaisia oltu 1972 jälkeen ja maksettu Kuopion infraa maaseudulla, vaikka keskustaan ei ole matkaa kun parikymmentä kilometrii niin ei mitään palveluja ole saatu.
- Anonyymi
Kaikkien pelkona on, että sähkönsiirtohinnat nousee. Siirtohintojahan ei voi korottaa tolkuttomasti, koska energiavirasto valvoo hinnoittelua.
Sen sijaan Kuopion kaukolämmön hintaa Savon Voima voi nostaa kuinka paljon tahtoo, eikä Kuopion kaupunki voi sitä estää 40 %:n omistusosuudellaan. Katsokaa vain, niin parin vuoden sisään kaukolämmön hinta nousee parikymmentä pinnaa, ja sen myötä yhtiövastikkeet nousee. Myös vuokrat nousee, koska ei vuokranantajat omasta pussista korotuksia maksa. Myös Nikin vuokrat tulevat nousemaan lämmityskulujen kasvun myötä. - Anonyymi
Tässä on tapahtumassa vuosisadan puhallus. Maakunnat (kesk) yrittävät kusettaa Kuopiota oikein huolella. Mikä logiikka on että 24:a jäsenestä on 4 Kuopiosta joka kuitenkin tuo yhtiöön 40%:n omaisuuden. Kuopion jäsenmäärä pitäisi olla 9. Muutenkaan ei tuollaiseen järjestelyyn kannata kaupungin lähteä missä pääsee maksamaan tyhjentyvien maakuntien sähköverkon rakentamista. Jos nyt Kuopion päättävä ryhmä Allu Koskisen johdolla tähän lähtee niin tämän liitoksen puolesta äänestäneiden nimet pitää tuoda julki. Kysymys on Kuopiolaisten veronmaksajien rahoista.
- Anonyymi
Onko tuo Koskinen se rokkikokkimies? Mikähän mahtaa olla herran koulutus tai onko suorittanut mitään tutkintoa.
- Anonyymi
Allu on ajanut tässä fuusiossa Kuopiolaisten asiaa. Hyvä Allu, ei nimiä tyhmiin papereihin.
- Anonyymi
Vieläkö tämä asia on aktiivinen, toivottavasti ei.
- Anonyymi
Fuusiota yritetään loputtomiin saada väkisin läpi.
Kaikki rationaaliset syyt Kuopion näkökulmasta ovat fuusiota vastaan: sähkönjakelua koskevan lainsäädännön tiukentuminen pakottaa syrjäseutujen jakeluyhtiöt massiivisiin maakaapelointi-investointeihin lähitulevaisuudessa. Samanaikaisesti Savon Voiman alueella väestöpohja ohenee kiihtyvällä tahdilla. Joka tupaan on kuitenkin vedettävä kaapeli ja liittymän pitää olla ylläpidetty, vaikka autiotuvassa oleskeltaisiin yksi viikko vuodessa kesälomalla =lähes nolla sähönkulutus. Pitkien etäisyyksien verkon ylläpito on yhä kalliimpaa. Eli kulut nousee kiihtyvällä tahdilla, laskutettavaa on yhä vähemmän.
Tietenkään Kuopion kaupungille ei haluta edustusta hallintoon, koska maaseutukunnat ovat hakemassa maksajaa verkon ylläpidolle! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fuusiota yritetään loputtomiin saada väkisin läpi.
Kaikki rationaaliset syyt Kuopion näkökulmasta ovat fuusiota vastaan: sähkönjakelua koskevan lainsäädännön tiukentuminen pakottaa syrjäseutujen jakeluyhtiöt massiivisiin maakaapelointi-investointeihin lähitulevaisuudessa. Samanaikaisesti Savon Voiman alueella väestöpohja ohenee kiihtyvällä tahdilla. Joka tupaan on kuitenkin vedettävä kaapeli ja liittymän pitää olla ylläpidetty, vaikka autiotuvassa oleskeltaisiin yksi viikko vuodessa kesälomalla =lähes nolla sähönkulutus. Pitkien etäisyyksien verkon ylläpito on yhä kalliimpaa. Eli kulut nousee kiihtyvällä tahdilla, laskutettavaa on yhä vähemmän.
Tietenkään Kuopion kaupungille ei haluta edustusta hallintoon, koska maaseutukunnat ovat hakemassa maksajaa verkon ylläpidolle!Joo. Unohdetaan fuusio. En halua olla yhtään enempää tekemisissä kuopiolaisten kanssa.
Taitaa Kuopio muuten johtaa maakuntaa kusetuksissa 10-0. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Unohdetaan fuusio. En halua olla yhtään enempää tekemisissä kuopiolaisten kanssa.
Taitaa Kuopio muuten johtaa maakuntaa kusetuksissa 10-0.Hyvä fuusio kaatui lopullisesti. Nyt myyntiin voiman osakkeet 18,7%:a eniten tarjoavalle ja kehittämään Kuopiolaisten verorahoilla rakennettua Kuopion Energiaa.
- Anonyymi
Poliitikkojen ei pitäisi milloinkaan sotkeutua ihmisten asioihin kun aina menee persiilleen.
Tämäkin, että sähkökatkoista pitäisi saada "korvausta" on pelkkä huijaus. Ei ole mitään korvauksia. Tämän lain vuoksi joudutaan maksamaan kaikki tarpeettoman korkeaa sähkön- ja sähkönsiirtohintaa kustantaakseen ne "korvaukset" niille harvoille joilla sähkö todella katkeaa joskus.
Halvemmaksi tulisi säästää etukäteen itselleen ne "korvaukset" sähkökatkoista ilman tätä lakia!! Maaseudulla on varmaan aggregaatit joilla saa tärkeimmät vehkeet pidettyä päällä sähkökatkon aikanakin ja se on ihan viisasta varautumista. Ei varmaan kannata aggregaattia heittää menemään vaikka laki pakottaisikin -mukamas- säävarman sähköverkon rakentamisen peräkorpeen ja tarjoaisi -mukamas- "korvauksia" sähkökatkoista...
Onko suurin osa ihmisistä tosiaan niin tyhmiä etteivät näe noiden poliitikkojen "korvaus" lupausten läpi että itse maksatte ne "korvaukset" joka tapauksessa, ei ole mitään ilmaisia, tosiasiallisia korvauksia!!- Anonyymi
Kaupunkilaisen puhetta. Tämän vuoksi on parempi että pysytte omassa kolhoosissanne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupunkilaisen puhetta. Tämän vuoksi on parempi että pysytte omassa kolhoosissanne.
Lopetetaan tämä fuusiohöpötys ja molemmat jatkavat omillaan.
- Anonyymi
Kuopio tulisi mielellään yhdistymisestä saatavat miljoonat kuittaamaan mutta jättää muut osakkaat maksumiehiksi yhtiön investoinneissa.
- Anonyymi
Kuopiossa toivotaan, että tämä fuusiohanke lopetetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuopiossa toivotaan, että tämä fuusiohanke lopetetaan.
Joko on toinen ostaja tiedossa.
- Anonyymi
Kuopiolaisten ostovoima vähenee muutenkin kunnallisveron korotuksen myötä. Kauan täällä on talouden osalta elettykin kuin pellossa, ilmeisesti on kuviteltu että kaupungin rahakirstu on ehtymätön. Sillä ei paljon verotulot kasva kun taitaa tuo Kuopion kauan mainostettu kasvukin pohjata vain maakunnan sisäiseen muuttoliikkeeseen. Muualta Suomesta ei taida olla paljoakaan halukkaita muuttajia tänne susirajalle. Jospa kuopiolaisten suuruudenhullut suunnitelmat tästä järkiintyisivät.
- Anonyymi
Kuopiossa asuu 120000 ihmistä ja näissä ps-ympäryskunnissa about 30000. Mieti sitä.
- Anonyymi
Jos Kuopio ei kasva kuihtuu myös kaikki sen ympärillä, sitäkö haluat?
- Anonyymi
Mutta kaiken tämän kusetuksen johdosta edes kostovoima kasvaa.
- Anonyymi
Voima nosti sähkönsiirtoa, tämä olisi tullut Kuopiolaisten maksettavaksi jos tuo tyhmä fuusio olisi toteutunut. Tosin nosti KE:n kaukolämpöä. Onko kukaan tehnyt hintojen nostoista kansalaisaloitetta Suomessa. Jostain potkupallorakennelmista kyllä tehdään.
- Anonyymi
Voi voi, kyllä se vielä myydään jollekkin. Ja tulee vielä sähkön hintakin nousemaan. Liekkö jo tiedossa uusi ostaja?
- Anonyymi
Siinähän sitten menee voiman 18,7% ja nousee sielläkin hinta
- Anonyymi
Eipä tullut onneksi fuusiota, nyt vaan Savon Voiman osakkeet myyntiin koska tuosta Joensuun kaupasta ei voi tulla kun tappiota. Fortum ei myy kannattavaa bisnestä muuten kuin törkeällä ylihinnalla.
- Anonyymi
Savon Voiman jakelualueella maan kalleimmat lämmityskustannukset sähköllä.
Tähän haluttiin vetää myös Kuopion veronmaksajat. Onneksi järki voitti ja fuusio peruuntui, toivottavasti lopullisesti. Seuraavaksi toivotaan että Kuopio pitää energiayhtiönsä itsellään, eikä tee siitä uutta Carunaa.- Anonyymi
Ahneita ovat. Sähköä en kyllä enää niiltä osta...
- Anonyymi
Kuopiolaisia ei ymmärrettävistä syistä kiinnosta sähköverkon investoinnit. Siellä torin kulmillahan sähkö tulee pistorasiasta.
- Anonyymi
Savon voima on rakentanut vuosia säävarmaa verkkoa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3161335Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101287- 991051
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50988- 103945
- 106930
- 111782
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh21739- 69621
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5607