Pitäisiköhän jonkun puuttua tohon viiveeseen mikä rahojen tilityksessä tulee?

Anonyymi

Esimerkki tilanne. Palkasta ulosmitattu raha on esimerkiksi päivämäärällä 1.8, eli maksu on maksettu ulosoton tilille 1.8 ja se raha myöskin on ulosoton tilillä 1.8 tai viimeistään 2.8 (nykyään raha kulkee nopeasti pankista toiseen).

Tästä huolimatta ulosottovirasto antaa korkojen juosta pariviikkoa tässä välissä ennenkuin sinulle tulee maksukuitti että velkaa on lyhennetty taas kerran. Tuo 2 viikon viive tuo parhaassa tapauksessa korkoja vain lisää jolloin maksu kohdistuu niihin uusiin 2 viikkoa muhineisiin korkoihin osaltaan.

Pitäisiköhän tuohon jonkun puuttua? Esim se kun rahat ovat maksettuna ulosoton tilillä niin siihen päälle ennenkuin se ulosottomies viiveen takia kasvattaa uuutta korkoa tahallaan, siitä päivämäärästä eteenpäin tulevat korot eivät kasvaisi. Eihän siinä ole mitään järkeä että maksat esim 1.8 ja ulosottomies vasta kuittailee niitä velkoja sillä rahalla 15.8 tai vastaavaa jolloin 2.8-15.8 on tullut jo lisää korkoa sillä aiemmalla pääomalla jota ei pitäisi edes tulla niin paljoa koska velkaa olisi jo lyhennetty.

9

345

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, onhan se vähä noinkin mutta tuskin tulee koskaaqn tämä muuttumaan.

      • Anonyymi

        Eikö ole päivänselvää että kusee koko systeemi jo tuossa. Pieni asia, mutta isoimmissa velkasummissa voi olla velkavankeuden aikaa kasvattava seikka täysin turhaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikö ole päivänselvää että kusee koko systeemi jo tuossa. Pieni asia, mutta isoimmissa velkasummissa voi olla velkavankeuden aikaa kasvattava seikka täysin turhaan.

        Kerroppa nyt sitten se, että miten paljon lisäkorkoja tulee sen 15 vuorokauden aikana!


      • Anonyymi

        Jos uo-pidätys on vaikkapa 400 euroa, juoksee siitä kahdessa viikossa 1,08 euroa turhaa korkoa. Kun tilanne toistuu 12 kertaa vuoden aikana, tulee korkotappiota 13,07 euroa. Rikka rokassa.


      • Anonyymi

        Mistä mahtaa johtua, että te jotka olette tarkkoja raha-asioissa, olette ulosotossa ja me, jotka emme ole tarkkoja raha-asioissa, emme ole ulosotossa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos uo-pidätys on vaikkapa 400 euroa, juoksee siitä kahdessa viikossa 1,08 euroa turhaa korkoa. Kun tilanne toistuu 12 kertaa vuoden aikana, tulee korkotappiota 13,07 euroa. Rikka rokassa.

        rikka rokassa mutta mitä isompi pääoma niin sitä isompi myös se rikka


    • Anonyymi

      Ei korko ole koskaan siitä päivästä millon hän kuitin kirjoittaa. Maksupäivä on pankkipäivä jolloin se on pankkiin tuloksi kirjattu. Siinä mielessä huolesi on aiheeton.

      Vaikka uo-henkilö käsittelisi maksusi kaksi viikkoa pankin maksupäivän jälkeen, maksupäivä on määräävä, ei se koska uo-henkilö on kutin kirjoittanut.

      • Anonyymi

        Vastauksesi on aika käsittämätön. Mitä ihmettä on suomeksi tuo "korko ole koskaan siitä päivästä" -sepustus? Maksupäivä pankkiin tuloksi?? - tässä puhutaan nyt ulosoton tilistä! Ulosottopidätys palkasta maksetaan ulosoton välitystilille, jossa se raha seisoo kaksi viikkoa. Sitten ulosottomies pikkuhiljaa vääntäytyy sorvinsa ääreen, ottaa rahan välitystililtä ja siirtää sen velkojille, tietysti kuitaten omat taulukkomaksunsa siitä välistä. Kuitti kirjoitetaan tältä maksupäivältä. Eli velkaa ei lyhennetä heti, vaan sitten kun vouti viitsii tehdä hommansa, ja velka juoksee koko tämän viivyttelyajan korkoa.


      • Anonyymi

        Juuri näin. Yleisen oikeustajun omaavana voisi kuvitella että pääoman korot siihen asti pysähtyvät siltä osin kun maksu on tullut välitykseen.

        Suomi kun on sääntö-suomi niin tuohon voisikin alkaa vittuuksissaan vaatimaan oikaisua, se on aikamoinen jackpot ulosotossa oleville kenellä sama ralli pitkällä aikavälillä katsottuna, ja nekin "ylimääräisten korkojen maksut" voisi kuitata siihen vanhan velan päälle. Puhutaan isoimmissa veloissa tuhansista euroista mistä sitä hyvää voisi tulla velkojen maksuun jos jokin instanssi katsoisi aiheekseen puuttua tuohon ulosottomiesten vitkuttelevaan työtyyliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2027
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1184
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1045
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      719
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      203
      611
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      465
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe