Isyysloma on kaiketi 18 vrk. Kuuluuko tuohon myös lauantait kun on tuollainen luku, l. 18 vrk / 6 vrk = 3 vkoa? Vai onko se normaalisti ma-pe työssä käyvällä 3 viikkoa ja 3 päivää? Joku tietää?
Isyysloma 18 vrk?
Päivienlaskija
65620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jep juuri, kuten kesälomatkin. Eli yksi viikko on 6 päivää, sis. lauantait. 18 pv on siis 3 työviikkoa.
Eläkä sie päiviä laske...se on täyttä työtä sit :)
...että samoin kuin vuosilomissa, arkipyhät eivät ole isyyslomapäiviä, ainoastaan arkipäivät lauantai mukaan lukien.
Eli hyvä nyrkkisääntö on se, että kalenterissa mustalla merkityt päivät ovat isyysraha/lomapäiviä ja punaisella merkityt eivät. Pätee myös äitiysrahaan, vanhempainrahaan ja vuosilomiin.
Kaikilla ei lasketa lauantaita lomapäiviksi, ei ainakaan päivähoitoalalla. Tässä vaan pieni lisäys...
Mulle ainakin sanottiin että lauantait lasketaan isyyslomaksi ja niiltä päiviltä jopa maksetaan. Mutta eikös sitä isyyslomaa saa yhteensä neljättä viikkoa mut se syö sitten taas äitiyslomaa, tai jotain sinnepäin =)
Kuinkas opiskelevalla isillä?
Opiskelija-isä saa isyysrahaa samalla tavalla kuin työssäkäyvä, työtön tai työkyvytön isäkin: 18 vuorokautta lapsen syntymän yhteydessä. Loman voi jaksottaa haluamallansa tavalla, mutta jaksoja saa olla korkeintaan neljä.
Ylempi kirjoittaja viittasi varmaan ns. "bonusisyysrahaan", johon syntyy oikeus, jos isä on käyttänyt vanhempainrahakaudesta vähintään 2 viimeistä viikkoa. Kyse on 1-12 päivän mittaisesta isyysrahakaudesta.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että isä on ensin vanhempainrahalla 2 viikkoa ja sen perään bonusisyysrahalla toiset 2 viikkoa.
Se, että tämä isyysloma jotenkin "söisi" äitiyslomaa on myytti, joka elää sitkeästi. Totta on, että vanhempainraha pitää katkaista äidiltä, että sen voi siirtää isälle. Oleellinen pointti on kuitenkin se, että vanhempainrahakausi ei ole äitiyslomaa - se on molempien vanhempien yhtäläinen oikeus, jonka äiti lähes poikkeuksetta käyttää. Isät eivät usein edes tiedä, että heillä on siihen yhtä suuri oikeus.
Jos aikoo bonusisyysrahan käyttää, on kannattaa muistaa se, että tämä kausi on yksi alussa mainituista neljästä jaksosta. Jos isä on siis jakanut 18 päivän vapaansa jo neljään jaksoon, ei hänellä enää ole oikeutta viidenteen jaksoon eli bonusisyysrahaan.
Hyviä isyyslomia! Niiden pitäminen kannattaa!