Voiko hotellissa olla kuin kotonaan

Anonyymi

Aamiaiset ja lähinnä muutenkin hotellilomailu. Koska siellä ei kaikki viitsi olla ihan samannäköisenä, kuin kotioloissa, tai jossain mökillä. Jatkuva laittautuneena oleminen, ei tunnu lomalta. Naisena etenkään ei kehtaa esimerkiksi kömpiä suoraan sängystä aamiaiselle. Eikä hikisenä lenkiltä lounaalle, tai päivälliselle.
Jos menetkin sellaisenaan. Minulla on kokemusta siitä töllötyksestä, miten jonkun aamulook saatetaan pistetään merkille.

Erään lomailevan perheen pikkuneiti sen ääneen huudahtamalla kerran todisti.
Nähtyään erään, ilmeisesti suoraan sängystä aamiaiselle tulleen naisen.
Aikansa jonossa naista herkeämättä suu auki tuijotettuaan. Tyttö huudahti pöydässä, naista sormella osoittaen. Kato isi ton tädin tukkaa, se on ihan sekaisin ja ihan rönttö ja se haisikin pahalle! Nainen kuuli sen ja oli silmin nähden vaivautunut. Toisin kuin tytön isä, joka oli ilmeisesti tottunut jälkikasvunsa möläytyksiin ja tälläiseen ihmisten ulkomuodon bongailuun. On myös lapsia, jotka supattavat vanhempiensa korvaan, nähtyään jotakin tavallisuudesta poikkeavaa. Mutta myös samanlaisia aikuisiakin joskus näkee.

Siksi olisikin kiva, jos yhä useammassa hotellissa, sen monipuolisen aamiaisen voisi tilata huoneeseen. Kiusalliset tilanteet kun on vaan kiusallisia. Eikä kaikki ole aamuisin sosiaalisimmillaan, eikä niin vetreitäkään menemään ruokasalin ryysikseen aamiaiselle.
Olisipa niissä ruokasaleissa, joihin aamiainen katettu. Vähemmän avoimia tiloja ja enemmän intiimimpiä looseja, tai kabinetteja. Joissa voisi syödä rauhassa, ilman kenenkään tuijottamista. Ettei olisi tunne, että olet aamiaisella keskellä toria, monen muun ihmisen kanssa. Sitä hälinää ja mölinää ja kilinää. Ei oikein aamuisin huvittaisi kuunnella.
Eikä tarvitse sanoa. Majoitu muualla, kuin hotelleissa. Niin aina teenkin mahdollisuuksien mukaan. Mutta aina se ei valitettavasti ole mahdollista.
Mutta toivoisin, että hotellien käytäntöihin olisi mahdollisuus tehdä muutoksia?

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        119
        2715
      2. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        70
        1121
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        215
        1119
      4. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        40
        1035
      5. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        6
        1001
      6. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        951
      7. 36
        926
      8. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        904
      9. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        123
        873
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        36
        837
      Aihe