Voiko hotellissa olla kuin kotonaan

Anonyymi

Aamiaiset ja lähinnä muutenkin hotellilomailu. Koska siellä ei kaikki viitsi olla ihan samannäköisenä, kuin kotioloissa, tai jossain mökillä. Jatkuva laittautuneena oleminen, ei tunnu lomalta. Naisena etenkään ei kehtaa esimerkiksi kömpiä suoraan sängystä aamiaiselle. Eikä hikisenä lenkiltä lounaalle, tai päivälliselle.
Jos menetkin sellaisenaan. Minulla on kokemusta siitä töllötyksestä, miten jonkun aamulook saatetaan pistetään merkille.

Erään lomailevan perheen pikkuneiti sen ääneen huudahtamalla kerran todisti.
Nähtyään erään, ilmeisesti suoraan sängystä aamiaiselle tulleen naisen.
Aikansa jonossa naista herkeämättä suu auki tuijotettuaan. Tyttö huudahti pöydässä, naista sormella osoittaen. Kato isi ton tädin tukkaa, se on ihan sekaisin ja ihan rönttö ja se haisikin pahalle! Nainen kuuli sen ja oli silmin nähden vaivautunut. Toisin kuin tytön isä, joka oli ilmeisesti tottunut jälkikasvunsa möläytyksiin ja tälläiseen ihmisten ulkomuodon bongailuun. On myös lapsia, jotka supattavat vanhempiensa korvaan, nähtyään jotakin tavallisuudesta poikkeavaa. Mutta myös samanlaisia aikuisiakin joskus näkee.

Siksi olisikin kiva, jos yhä useammassa hotellissa, sen monipuolisen aamiaisen voisi tilata huoneeseen. Kiusalliset tilanteet kun on vaan kiusallisia. Eikä kaikki ole aamuisin sosiaalisimmillaan, eikä niin vetreitäkään menemään ruokasalin ryysikseen aamiaiselle.
Olisipa niissä ruokasaleissa, joihin aamiainen katettu. Vähemmän avoimia tiloja ja enemmän intiimimpiä looseja, tai kabinetteja. Joissa voisi syödä rauhassa, ilman kenenkään tuijottamista. Ettei olisi tunne, että olet aamiaisella keskellä toria, monen muun ihmisen kanssa. Sitä hälinää ja mölinää ja kilinää. Ei oikein aamuisin huvittaisi kuunnella.
Eikä tarvitse sanoa. Majoitu muualla, kuin hotelleissa. Niin aina teenkin mahdollisuuksien mukaan. Mutta aina se ei valitettavasti ole mahdollista.
Mutta toivoisin, että hotellien käytäntöihin olisi mahdollisuus tehdä muutoksia?

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        309
        3055
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        61
        2353
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        124
        2057
      4. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        349
        2043
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        127
        1733
      6. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        67
        1399
      7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1395
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1337
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        69
        1270
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1243
      Aihe