Aamiaiset ja lähinnä muutenkin hotellilomailu. Koska siellä ei kaikki viitsi olla ihan samannäköisenä, kuin kotioloissa, tai jossain mökillä. Jatkuva laittautuneena oleminen, ei tunnu lomalta. Naisena etenkään ei kehtaa esimerkiksi kömpiä suoraan sängystä aamiaiselle. Eikä hikisenä lenkiltä lounaalle, tai päivälliselle.
Jos menetkin sellaisenaan. Minulla on kokemusta siitä töllötyksestä, miten jonkun aamulook saatetaan pistetään merkille.
Erään lomailevan perheen pikkuneiti sen ääneen huudahtamalla kerran todisti.
Nähtyään erään, ilmeisesti suoraan sängystä aamiaiselle tulleen naisen.
Aikansa jonossa naista herkeämättä suu auki tuijotettuaan. Tyttö huudahti pöydässä, naista sormella osoittaen. Kato isi ton tädin tukkaa, se on ihan sekaisin ja ihan rönttö ja se haisikin pahalle! Nainen kuuli sen ja oli silmin nähden vaivautunut. Toisin kuin tytön isä, joka oli ilmeisesti tottunut jälkikasvunsa möläytyksiin ja tälläiseen ihmisten ulkomuodon bongailuun. On myös lapsia, jotka supattavat vanhempiensa korvaan, nähtyään jotakin tavallisuudesta poikkeavaa. Mutta myös samanlaisia aikuisiakin joskus näkee.
Siksi olisikin kiva, jos yhä useammassa hotellissa, sen monipuolisen aamiaisen voisi tilata huoneeseen. Kiusalliset tilanteet kun on vaan kiusallisia. Eikä kaikki ole aamuisin sosiaalisimmillaan, eikä niin vetreitäkään menemään ruokasalin ryysikseen aamiaiselle.
Olisipa niissä ruokasaleissa, joihin aamiainen katettu. Vähemmän avoimia tiloja ja enemmän intiimimpiä looseja, tai kabinetteja. Joissa voisi syödä rauhassa, ilman kenenkään tuijottamista. Ettei olisi tunne, että olet aamiaisella keskellä toria, monen muun ihmisen kanssa. Sitä hälinää ja mölinää ja kilinää. Ei oikein aamuisin huvittaisi kuunnella.
Eikä tarvitse sanoa. Majoitu muualla, kuin hotelleissa. Niin aina teenkin mahdollisuuksien mukaan. Mutta aina se ei valitettavasti ole mahdollista.
Mutta toivoisin, että hotellien käytäntöihin olisi mahdollisuus tehdä muutoksia?
Voiko hotellissa olla kuin kotonaan
Anonyymi
0
79
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713919- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah793343Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241618
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361516Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191134Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421110Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026