EU:n maatalouspolitiikkaa ollaan muuttamassa siten, että ostettuja tuotantopanoksia maatalouteen ei enää tuettaisi.
Tämä tarkoittaa sitä, että kalliita työvoimakustannuksia ja veroja sisältävät maatalouden ostopanosten hinnat joudutaan jatkossa siirtämään maataloustuotteiden hintoihin.
Nykyinen EU:n maatalouspolitiikka, jolla on rahoitettu kuluttajahintojen alentamista lopetetaan vuoteen 2011 mennessä.
Elintarvikkeiden kuluttajahintoihin on luvassa noin 10-30 %:n hinnan korotus EU:n alueella.
Asia on kuitenkin euron vakautussopimuksen kannalta ongelmallinen, sillä inflaation pitäminen alhaalla vaikeutuisi. Tästä on tulossa EU:ta hajottava keskustelu! Jipii!!!
(Omasta mielestäni euro-alueelle tarvittaisiin noin 10% hallittu inflaatio, joka saataisiin aikaan nimenomaan elintarvikkeiden hintojen korotuksella)
t:jarmo
Tämä tarkoittaa sitä, että kalliita työvoimakustannuksia ja veroja sisältävät maatalouden ostopanosten hinnat joudutaan jatkossa siirtämään maataloustuotteiden hintoihin.
Nykyinen EU:n maatalouspolitiikka, jolla on rahoitettu kuluttajahintojen alentamista lopetetaan vuoteen 2011 mennessä.
Elintarvikkeiden kuluttajahintoihin on luvassa noin 10-30 %:n hinnan korotus EU:n alueella.
Asia on kuitenkin euron vakautussopimuksen kannalta ongelmallinen, sillä inflaation pitäminen alhaalla vaikeutuisi. Tästä on tulossa EU:ta hajottava keskustelu! Jipii!!!
(Omasta mielestäni euro-alueelle tarvittaisiin noin 10% hallittu inflaatio, joka saataisiin aikaan nimenomaan elintarvikkeiden hintojen korotuksella)
t:jarmo
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siirräpä viestisi agronetin palstalle, niin nähdään miten riemastunut vastaanotto siellä on. Katsos, itä-euroopan maajussilla tulotaso saattaa noustakin, mutta meikäläisillä läskiperseille pankoilla makoilu tietää laihdutuskuuria.
Hyvä EU!
Wiljami
Jos elintarvikkeiden hinnat nousevat jollakin summalla, vastaavasti maatalouden tukemiseen käytetyt verovarat vähenevät vastaavalla summalla.
Tukien poiston hintavaikutus ei kuitenkaan ole se, mitä kuvittelet. Tuilla elävät ennen muuta väliportaat, joilla on suuremmat marginaalit vetää välistä. Tukien poistaminen tehostaa kilpailua ja vähentää välistävetoja. Näin lopputulemana on se, että hinnat pysyvät todennäköisesti melko lailla entisellään tai hiukan nousevat. Tätä kehitystä avittaa myös se, että EU:n ulkopuolisen elintarviketuotannon kilpailukyky paranee. Kun EU:n maajussit ja koko elintarviketju altistuu ulkopuoliselle kilpailulle, hinnat voivat mielluummin laskea kuin nousta. Tuottajien saama korvaus voi silti hyvinkin nousta tuon 10 %, koska suurin laskuvaikutus kohdentuu väliportaisiin.
Meillä Suomessa tästä on vain ruuan hinnan osalta positiivisia vaikutuksia. Käy nimittäin niin, että tällainen tilanne pakottaa EU-maiden tuottajat yrittämään myös vientiä entistä ponnekkaammin muihin EU-maihin, kun tuottajahinnat nousevat. Meillä on Suomessa nimittäin edelleen korkeammat elintarvikkeiden hinnat kuin muualla Euroopassa eli löysiä on muuta Eurooppaa enemmän.
Toivotaan, että asiat menevät nopeasti tähän suuntaan. Inflaatiosta ei ole mitään vaaraa, tulet pettymään.
Liian alhainen hintojen nousu, jopa niiden lasku, aiheuttaa talouden stagnaatiota. Mikäli inflaatio on noin 10 prosenttia - potkitaan laiska raha investoitumaan reaali-investointeihin pörssipelin sijaan. Vain reaali-investointi säilyttää rahan arvon inflaatiotilanteessa. Reaali-investoitu raha myös työllistää. (vrt. ikivanha Philipsin-käyrä).
t:jarmo
Jarmo: "(Omasta mielestäni euro-alueelle tarvittaisiin noin 10% hallittu inflaatio, joka saataisiin aikaan nimenomaan elintarvikkeiden hintojen korotuksella)"
Erityisesti Suomessa jyllää merkittävä maataloudesta johtuva inflaatio (katteettomat hinnat). Ilmiö kuitenkin peittyy deflatoristen (tuottavuutta pienempien) palkankorotusten varjoon.
Tukiais-maatalous on vapaamatkustaja, jonka piletit palkansaajat maksavat alentuneina reaaliansioina. Toinen maksaja ovat kolmannen maailman köyhät maataloustuottajat, jolta on estetty pääsy rikkaiden maataloustuottajien sulkemille ja tukiaisin vääristetyille markkinoille.
Lisäksi ylijäämin dumpataan ja tärvellään todellisilla markkinoilla toimivien köyhien maataloustuottajien elämisen mahdollisuudet. Rikkaiden maiden maatalouden tukiaiset aiheuttavat moninkertaisesti sen vahingon, jota kehitysavulla koetetataan paikata.
Jarmolle sopii mainiosti, että katteettoman tuotannon hinta asetetaan edelleen poliittisilla ja inflatorisilla päätöksillä, kun todellisille markkinoille tukiasijaloin seisova maatalous"yrittäjyys" ei kykene.
On jo aika avata maatalousmarkkinat, lopettaa maatalousinflaatio ja päästää kolmannen maailman köyhät tuottajat maksukykyisille markkinoille.
"Jarmolle sopii mainiosti, että katteettoman tuotannon hinta asetetaan edelleen poliittisilla ja inflatorisilla päätöksillä, kun todellisille markkinoille tukiasijaloin seisova maatalous"yrittäjyys" ei kykene."
Pöh! Jos maatalous siirtää ostopanosten hinnan tuotteiden hintoihin - mitähän inflatorista päätöstä siinä on yrittäjyyteen suhteutettuna? Normaalia liiketoimintaa, jossa kustannukset siirretään loppukäyttäjän maksettavaksi.
Poliittinen päätös joudutaan tekemään ihan missä tahansa ja KAIKISSA tapauksissa.
t:jarmo
Yhtä sun toista hallittua on tiedossa;-)))
=
> > >Euron kurssin nousuun luottavat teikäiset
lapselliset intoilijat: Että…: Euro nousee
ohi US-taalan samoina aikoina kuin ay-lehmät lentävät.
kerimäki st
> >Palataan tähän...
> Jos sä tarkoitat asiaan palaamisella sitä
Euro-juhlan päivää, jolloin Euro ohittaa US-taalan,
niin sitten tässä käyvät juttujen välit
pitkiksi.., ei kait koskaan..
=
"Helsinki, 10.3. Talous stt 236
Euron noteeraus Yhdysvaltain dollaria vastaan nousi torstaina 0,6 senttiä. Euroopan keskuspankki noteerasi euron torstaina 1,3409 dollariksi, kun noteeraus keskiviikkona oli 1,3346 dollaria. Valuuttamarkkinoilla euro kävi korkeimmillaan 1,3456 dollarissa ja alimmillaan 1,3371 dollarissa."
alkuperäiseen viestiin...
Noo, rautalehti ja järki harvemmin kohtaavat..
avautuisivat paremmin, jos olisi seurannut näitä kirjoituksia vuosia.
Tässä muuten sinulle fani-kuva t.jarmosta. se on noista kolmesta tuo tyhmimmän näköinen.
http://www.helsinki.fi/ylioppilaslehti/980508/980508shell.jpg
Talousteoriani perustuu hallitun inflaation talouspolitiikalle, jossa pääoma, mikä ei sijottaudu reaalitalouteen saa rangaistuksen arvon alenemisena. Hallitun inflaation vallitessa sijoittuva pääoma reaalitalouteen tulisi palkituksi. Pörssirunkkarit häviäisivät myös ja vain uusinvestointien osakeannit reaalitalouteen olisi kannattavia
.
Jos esittäisin asian Oxfordista käsin, saisin Nobelin palkinnon:-))))