Karhu on aivan liian kallis.
Vaikka siinä on IV-kone mukana, niin koko laite on YLIHINNOITELTU SFÄÄREIHIN.
IV-koneominaisuudella yrittävät sumuttaa tyhmiä rahentajia ja RAHASTAA.
Ajatelkaa nyt hyvät rakentajat paljonko käytännössä maksaa puolenkuution maalattu peltilaatikko, sinne 2 LTO kennoa ja 2 kanavapuhallinta 2 vesipatteria (toista niistä kutsutaan alijäähdyttimeksi)!
Tuollaiselle viritykselle jätkät laittavat hintaa TUHANSIA euroja!
Voi video, ei voi kun nauraa niille tyhmille jotka maksavat sikahinnan moisesta virityksestä.
Vaikka siinä on IV-kone mukana, niin koko laite on YLIHINNOITELTU SFÄÄREIHIN.
IV-koneominaisuudella yrittävät sumuttaa tyhmiä rahentajia ja RAHASTAA.
Ajatelkaa nyt hyvät rakentajat paljonko käytännössä maksaa puolenkuution maalattu peltilaatikko, sinne 2 LTO kennoa ja 2 kanavapuhallinta 2 vesipatteria (toista niistä kutsutaan alijäähdyttimeksi)!
Tuollaiselle viritykselle jätkät laittavat hintaa TUHANSIA euroja!
Voi video, ei voi kun nauraa niille tyhmille jotka maksavat sikahinnan moisesta virityksestä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
1. 180l/s
2. jäähdytyspatteri
3. alijäähdytyskenno (ei ole vesipatteri)
4. LTO kenno vertaa muihin iv koneisiin
Surffaa vähän iv valmistajien sivuilla ja kato mitä peltilaatikot maksaa.
Karhu on PARAS
karhu löytyy?
Miksi ostaa kunnon erillinen IV-kone kun karvalakkimallin toosan saa Karhussa samaan hintaan, hö?
Siis oikeisiin IV-koneisiin saa kaikenlaisian vermeitä mm. kosteusantureita, CO-antureita ja niissä on kunnon ohjausautomatiikka.
Karhussa ei ole automatiikkaa. Vain kytkin muutamalle eri IV-propellien pyöritysteholle ja ainoastaan joku hassu termostaatti jos kenno sattuu jäätymään tms. EI MITÄÄN muuta AUTOMATIIKKAA ja HINTA on aivan TAUTISEN SIKA KOVA.
Kunnon IV-koneessa mm. meno- ja tulopuolen puhaltimia saa säädettyä erikseen tilanteen ja tarpeen mukaan tai siis käytännössä automatiikka säätää automaattisesti.
Karhussa ei ole mitään tälläisiä toimintoja. Aivan KARVALAKKI-mallin kanavapuhaltimet eikä muuta ja ovat hinnoitelleet tuotteen sellaisten IV-koneiden mukaan jotka ovat IV-puolen mersuja ja joita on kehitetty tollaset 10 vuotta.
Ilmiselvästi olet joko kateellinen tai jonkin iv valmistajan edustaja.
ps Karhu toimii minulla hyvin!!!!!!!!!!!!!!
KARHU ON HYVÄ.
GEOPRO ON HYVÄ JA HALPA JA PARAS MAALÄMPÖPUMPPU.
Kuinka paljon Karhusta joutuu maksamaan - joo mä tiedän tämän 6,80€ tarjouksessa, mutta MLP?
www.pohjolanmaalampo.fi
En löytänyt hintatietoja. Voistko kertoa, mistä tieto löytyy tai mitä pumput maksavat?
Löysin kohdan, josta pystyi kysymään tarjousta - en kysy. En aio ko. laitetta hankkia, enkä halua yliagressiivisen myyjän yhteydenottoja saadakseni tietää ohjevähittäismyyntihinnan! Muutenkaan en ymmärrä, miksi hinnastoa ei ole selvästi esillä nettisivuilla.
Onko kukaan karhupumppua ostanut? Mitä maksoit?
Jos et aio hankkia kyseistä laitetta etkä muutenkaan ole pumpusta kiinnostunut niin mitä per...lettä teet lämpöpumpun hintatiedoilla?
Oletko luonteeltasi noin utelias vai ostiko naapuri sellaisen ja olet nyt kateellinen?
Olenko väittänyt, että en ole pumpuista kiinnostunut? Olen luonteeltani riittävän utelias halutakseni tietää laitteen hinnan, josta täälläkin palstalla juttua riittää. Jos naapuri olisi sellaisen ostanut, niin kysyisin naapurilta. En muutenkaan tiedä ketään joka karhupumpun olisi ostanut. Onkohan niitä vielä kovin montaa kappaletta edes tehty?
Tiedän monen muunkin laitteen hinnan, jota minulla ei ole aikomustakaan ostaa. Yleensä hinnan pimittäminen tarkoittaa sitä, että laite on ylihintainen ominaisuuksiinsa nähden.
Ainakin minulle annettu tarjous oli edullisin maalämpöpumppu joista tarjouksen sain 3kpl
Plussana oli ilmastointikone jossa hyödynnetään vähän erilaista tekniikkaa kuin muissa ilmastointikoneissa.
Ilmastoinnin ohjaukset eivät tuota minulle ongelmia.
Juttelin pitkään valmistajan kanssa ja kerroin
miten aikoisin hyödyntää MLP ominaisuuksia ja ohjauksia.
MLP :n ohjauksissa on eri mahdollisuuksia jos osaa homman.
Minun mielestäni ainakin KARHU oli edullisin ratkaisu.
OLI SIIS SAMANHINTAINEN KUIN KILPAILIJAN VERSIO ILMAN ILMASTOINTIKONETTA.
Karhuun tulee erillinen lämminvesivaraaja jota kilpailijalla ei ollut.
Siinä on ero KARHUN hyväksi.
Sitä hintaa en kerro kuitenkaan koska se on aina neuvottelukysymys.
Huonompi neuvottelia näinollen sponsoroi minun pumppuani mikä sopii mainiosti minulle.
Ohjevähittäismyyntihinnat tuskin salaisuuksia ovat - kerro listahinta. Hyvä jos olet onnistunut neuvottelemaan itsellesi edullisen kaupan.
Ethän sä joonas edes näytä tietävän mikä on ilmanVAIHTOKONEEN ja ilmastointikoneen välillä.
Ei Karhussa mitään ILMASTOINTI-konetta ole. Siinä on vain ilmanVAIHTO-peltilaatikko parilla kanavapuhaltimella jonka hinnaksi on määritelty noin 4000€ siis 24 000 mummonmarkkaa!!!! Hahaaaaaa niille tolloille jotka maksaa tollasen hinnan!
Voi teitä poloisia...joita kusetetaan surutta!
Kannattaisi opetella lukemaan ja kirjoittamaan jonka jälkeen voi tulla kommentoimaan tälle palstalle.
Tutki esitteitä ja muodosta vasta sitten oma mielipide asiasta.
PS asun vantaalla.
IV valmistajan leivissä sinä pyörit
Pyörin pienessä 7-10 hengen tiimissä omassa firmassa
Tai omassa ja kavereiden firmassa.
Emme edusta ketään iv liikettä tai toimittajaa vaan teemme töitä kaikille joilla on rahaa palkata meidät.
Karhu on halvin
Karhu on paras; karhu on halvin jne. Väitteitä ilman perusteluja. Nämä ovat pahempia kuin Juha aikoinaan.
Tuotteiden markkinointi pitäisi tapahtua muualla kuin keskustelupalstoilla. Joskus tuntuu, että tällä palstalla myyjät ovat enemmistönä; Karhu,Geopro,Lämpöässä,IVT, Termia jne.
Karhu-maalämpöpumpun valmistajat eivät kirjoittele näille palstoille, vaan etupäässä kateelliset kilpailijat.
Katsokaa ja lukekaa tiettävästi ainoa kirjoitus, minkä Karhun valmistajat ovat kirjoittaneet,
www.maalampofoorumi.fi ja siellä otsikon Karhu-maalämpöpumppu alta.
Tuhansia euroja maalämpöpumput maksavat, siinä ei ole mitään uutta. Useita jopa.