Päivälleen 70 vuotta sitten, torstaina 18. elokuuta vuonna 1949 kolmetuhantinen joukko lakkoilevia työläisiä kuhisi kokoontuneena Kemin Karihaaran työväentalon pihamaalle. Kukaan heistä ei vielä tuolloin tiennyt, että iltapäivän päätteeksi yksi heistä olisi kuollut, toinen kuolettavasti loukkaantunut.
https://yle.fi/uutiset/3-10924756
- Lakko alkoi siitä kun Fagerholmin istuva hallitus pudotti palkkoja 30 - 40 %.
Kemin veritorstai
9
233
Vastaukset 9
Poliisi ryhtyi hajottamaan mielenosoituskulkuetta ampumalla. Yksi laukaus osui kuolettavasti. Toinen henkilö kuoli sen jälkeisen paniikin seurauksena.
Tapauksen jälkeen kymmeniä lakkolaisia tuomittiin kapinan yrittäjinä. Poliisi sai ylätasolta kiitokset.
Lakkolaiset saivat kuitenkin torjuntavoiton. Hallitus peruutti palkkojen alennukset.- Anonyymi
keskeisin asia unohtui. lakkoilijat lähtivät etenämään tehtaalle pahoinpidelläkseen lakkorikkurit
kuten aina, tässäkin tapauksessa kommunistien viha kohdistui työttömiin/vuokratyöläisiin- Anonyymi
Lakkojen yhteydessä on aina toimenpiteet rikkureiden poistamiseksi. Kysymys ei ole väkivallasta, jota mm. fasisti Martti Pihkalan johdolla kapitalisti 30 luvulla noudatti. Siellä toimi väkivalta.
Niin toimi Kemissäkin.
Vuonna 2015, kun Kok-Persu-Kepuhallitus lähti ammattiliittoja vastaan, väki nousi kapinalliseen vastarintaan ja voitti. Sipilän hallituksen heikennystoimet torjuttiin.
Vastakin, jos mm. persut rikkuroivat työtaisteluissa, heidät pyritään poistamaan työpaikoilta. Hehän olisivat kapitalistin palkattomia sotilaita työläisiä vastaan.
Perussuomalaisten viha kohdistuu palkkatyöläisiin kristillis-sosiaalisen ohjelman mukaisesti. - Anonyymi
entäs jos työttömät menevät vain tylysti satamaan töihin ahtaajiksi?
miten akt voi poistaa työttömät paikalta, jos työttömiä on vaikka 100?
- Anonyymi
JA PÄÄMINISTERINÄ OLI KOVAKSI KEITETTY SOSIALISTI, demari Fagerholm.
- Anonyymi
Oliko demarit mukana ampumassa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko demarit mukana ampumassa
ainakin olivat samalla puolella ampujien kanssa.
Ne on nuo komuloiset kapinoimassa ja muilta vaatimassa vaikka itse eivät muuta saa aikaan kuin rettelöitä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1011266Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️89759Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35681- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja118541Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30531Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32506Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö181489Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23487- 59473