Suomessa hautaaminen on A-studion mukaan sika kallista muihin maihin verrattuna! Joku pirun kartelli pitää hintoja luonnottoman korkeina. Miten hautaan pääsis halvemmalla? Kertokaa!
Voikos arkun tilata postimyynnistä esim Virosta, jossa arkku maksaa vaivaiset 70 euroa (Suomessa moninkertainen hinta Viroon nähden).
Voiskos arkun kuljettaa lain tarkoittamalla arvokkaalla tavalla auton kattotelineillä? Jos se jotain häiritsee, arkun päälle voi heittää ressun. Parempi siellä ruumiin olla kuin kalmanhajuisen Mersun kopissa.
Voisikos suksiboksia jotenkin hyödyntää?
Voikos arkun tilata postimyynnistä esim Virosta, jossa arkku maksaa vaivaiset 70 euroa (Suomessa moninkertainen hinta Viroon nähden).
Voiskos arkun kuljettaa lain tarkoittamalla arvokkaalla tavalla auton kattotelineillä? Jos se jotain häiritsee, arkun päälle voi heittää ressun. Parempi siellä ruumiin olla kuin kalmanhajuisen Mersun kopissa.
Voisikos suksiboksia jotenkin hyödyntää?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä hemmettiä sä siihen mitään arkkua ja autoa tarvit. Mustaan jätesäkkiin vaan ja ratikassa voit kuljettaa pussiin hautaausmaalle. Ja omalla lapiolla kaivat tarvittavan kuopan. siinä se.
Lain mukaan ruumista tulee käsitellä arvokkaasti, ja jos ei niin rikosnimike on ruumiin häpäisy. Valitettavasti eräät tässä maassa tekee tuon pykälän varjolla omaisuudet.
Jopa Brysselissä pääsee hautaan halvemmalla kuin Suomessa. Arkku Ruotsissa on puolet halvempi kuin Suomessa ja Virossa vain 1/10 osa Suomen hinnasta.
Miksi markkinatalous ei toimi täällä metsän keskellä??? Eikö kukaan halua tehdä rahaa, ja alkaa kilpailla tuolla alalla. Mikä ihmeen ammattitaito hautaustoimistolla on, että siitä tulee maksaa sikana.
Vainajan kuljetuksessa siunaustilaisuuteen ei ole lain kannalta velvoitettu käyttämän tietyjä yrittäjiä. Laissa ei ole myöskään yksilöity vainajan siunaukselle tarkkoja puitteita, kuten esim arkkua. Vainajan siunauksen järjestely on kuitenkin surevien omaisten asia. Sopivien auttavien käsien ja "käännyköiden" avulla on varmasti asioiden hoitoon mahdollista saada kustannustehokkuutta.
Kuitenkin järjestelyt hoituvat useimmiten ammattilaisen avulla ja näin läheisen menetystä surevien omaisten ei tarvitse keskittyä käytännön rutiinien hoitoon.
Hyvä muistaa, että tapahtumahan on aina kertakaikkinen.
perua tämä Suomen takapajula bisnessteon suhteen. Hautausala ei ole ainut ala. Tervetuloa ulkomaalaiset keräämään kermat kun emme itse osaa.
Olen samaa mieltä, että turha meidän on parkua isoja hintoja, kun emme kerran itse kykene niitä ampumaan alas.
Vai on Kekellä liian vähän rahaa, jotta pääsisi hautaan arvokkaasti ja sukulaisten odottamalla tavalla..
Sitten kun Keke sinun h-hetkesi lähestyy niin toimi näin: tee esim. polttoitsemurha. Siinä säästyy kaikki rahasi perijöillesi.
Ja jos tässä olikin kyse siitä, että joudut kenties itse kustantamaan jonkun muun hautajaiset. Niin voithan hänelle järjestää samanlaisen rauhallisen poismenon.
Elävältä palaminen on varsin tuskallista. Senpä vuoksi kannattaa tehdä niin, että kaadettuaan tynnyrin pohjalle öljyä kerros, asettuu seisomaan tynnyriin haulikko toisessa ja palava tulitikku toisessa kädessä. Sitten ampuu itseään suuhun, kuolee, tulitikku putoaa öljyyn ja humps.
Ei kylläkään varmaa että kaikki palaisi kunnolla. Se voi olla että jää varsin ikävä näky perikunnalle siitä palaneesta rangasta.
Ehkä parempi konsti olisikin ampua itsensä metsässä missä kukaan ei löydä, paitsi karhut ja sudet. Toki kotoväelle tulee jättää viesti jossa kertoo miten on käynyt, etteivät suotta toivo ja odota vuosikausia että palaisi kotiinsa.
Saa niitä arkkuja ostaa vaikka muualta kun suomesta eli esim virosta. Ja sitä arkkua saa tuoda itse hautajais tilaisuuteen mutta ei suksi boxissa ja varmaankaan ei kattotelineessä. Ainoa mikä siinä tapauksessa maksaa on hautapaikka ja kivi jos ei ole sellaista valmiiksi ja siunaava pappi. Kannaattaa sossulta käydä pyytämässä hautaus apua, muistaakseni 1200€ max, ja kaikilta muilta tahdoilta kuten järjestöt ja kaikkee mihin vainaja on kuullut joskus.