Lipponen on ollut liian vahva johtaja SDP:lle, kuten koko Suomelle. Ei-SDP:läiselle Suomelle Lipposesta eroon pääseminen ei ole traumaattista, päinvastoin. Mutta SDP:ssä on totuttu Lipposen yksinvaltaan.
Yksinvaltiuden jälkeen miltei poikkeuksetta on edessä sisällissota. Niin moni kokee olleensa ilman vaikutusvaltaa, joka pitäisi nyt saada itselleen itsevaltiaan poistuttua.
Päitä putoaa SDP:ssä ennen kuin seuraava puheenjohtaja on valittu. Nimittäin jos Heinäluoma valitaan ilman todellista kilpailijaa tarkoittaa se SDP:n vajoamista takaisin Neuvostoliiton puolueperinteisiin. Se tarkoittaa SDP:n kannatuksen laskua ja yhä jatkuvaa rappiota SDP:n puolue-elimissä.
Parempi vaihtoehto olisi avoin valtakamppailu vaikkapa Heinäluoman ja Tuomiojan välillä, ja onhan niitä muitakin.
Sekin on mahdollista, että lopulta Kalliomäki valitaan muiden ehdokkaiden ryvetyttyä tarpeeksi. Saataisiin taas SDP:n puheenjohtaja, joka ainakin joskus on kurottanut korkealle. Lipponen vesipalloilijana kurotti syvälle - ja onnistui siinä.
Yksinvaltiuden jälkeen miltei poikkeuksetta on edessä sisällissota. Niin moni kokee olleensa ilman vaikutusvaltaa, joka pitäisi nyt saada itselleen itsevaltiaan poistuttua.
Päitä putoaa SDP:ssä ennen kuin seuraava puheenjohtaja on valittu. Nimittäin jos Heinäluoma valitaan ilman todellista kilpailijaa tarkoittaa se SDP:n vajoamista takaisin Neuvostoliiton puolueperinteisiin. Se tarkoittaa SDP:n kannatuksen laskua ja yhä jatkuvaa rappiota SDP:n puolue-elimissä.
Parempi vaihtoehto olisi avoin valtakamppailu vaikkapa Heinäluoman ja Tuomiojan välillä, ja onhan niitä muitakin.
Sekin on mahdollista, että lopulta Kalliomäki valitaan muiden ehdokkaiden ryvetyttyä tarpeeksi. Saataisiin taas SDP:n puheenjohtaja, joka ainakin joskus on kurottanut korkealle. Lipponen vesipalloilijana kurotti syvälle - ja onnistui siinä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onko nimimerkillä revox oikein laajempikin perehtyneisyys Neuvostoliiton puolueperinteisiin? Oikeinko sisäpiiritietoa? Kovinpa on asiantuntijan äänenpainot.
Neuvostoliitossa on usein tehty ns. isänmurha eli syrjäytetty edellinen johtaja on mustamaalattu kohta syrjäyttämisensä jälkeen. Näin on pienemmässä mittakaavassa tehty useimmille ex-demarijohtajillekin, muistellaanpa vaikka Sundqvistin, Paasion x2 tai Sorsan kohtaloa.
Jotenkin olisi kyllä asiallista, että Lipposellekin kävisi näin.
Lipposen toive, että ministerit olisivat lähteneet liikkeelle puoluejohtajakisaan (juuri äsken uutisissa) lisää arvelujani siitä, että Lipponen ei haluaisi Heinäluomaa jatkajakseen.
Aivan oikein. Lipponen on pettynyt, kun ministeritason, lahjakkaita tovereita (hetken mietinnän jälkeen vähän virnistäen lausuttu toveri-sana) on kieltäytynyt osallistumasta puheenjohtajakisaan. Sitten hän pohti, että onko ministeriposti niin vaativa, että sen vuoksi ei haluta enää ottaa lisätyötä.
Noh, Kalliomäen kohdalla tämä ei voi pitää paikkaansa, koska mies halusi ja pääsi Nurmijärven kunnanvaltuustoon. Ja kun Kalliomäeltä kysyttiin kuinka usein hän ehtii kunnanvaltuuston kokouksiin, niin vastaus oli, että 100 prosenttisesti. Ja lisäksi hän mainitsi vielä jotain ministerityön helppoudesta.
Mittakaava on kyllä ollut tosipieni ellei täysin olematon, mitä siihen mustamaalaamiseen tulee. Sellaista keskustelua ei ainakaan julkisuudessa ole käyty. Taidat höpötellä täysin omiasi.
Keskustapuolue/Maalaisliitosta joutunut lopettamaan ainakin puheenjohtajat Sukselainen, Virolainen, Väyrynen, Aho ja Jäättenmäki muuten kuin omasta aloitteesta. Heidät on siis enemmän tai vähemmän syrjäytetty. Osaan tapauksista liittyi ulkopoliittinen mustamaalaaminen.
SDPssä on syrjäytetty iime vuosikymmenten aikana ainoastaan Pertti Paasio, joka vaihettiin Ulf Sundqvistiin. (Minun mielestäni tapaus on synkimpiä lukuja SDPn historiassa. Häntäkään ei ole tietääkseni mustamaalattu.
Puheenjohtajien syrjäyttämistase Kepun ja SDPn välillä on siis 6-1. Kovin hataralla pohjalla tunnut mustamaalaavan SDPtä.
Minulle tapahtui töppäys. Listan alkupäästä uupumaan vielä Viljami Kalliokoski, jonka lopettaminen oli selvääkin selvempi syrjäytys. Tässä Urho Kekkosen sanonaksi väitetty repliikki silloisesta ML:n puheenjohtajasta:
”Kuinkas täällä tuollaiset miehet ovat puoluekokousta johtamassa, kun Balkanilla sellaiset on jo ammuttu?”
Hyvä että tunnustat tuon "töppöilysi".
Puhut "lopettamisesta",se ja syrjäyttäminen ovat vain hieman eri asioita.
Pitää palata ajassa aika pitkälle taakseppäin ennenkuin voidaan puhua tuosta lopettamisesta.
Silloinkin "Sossujen" johtajat osasivat jo hyvin tuon "per***nuolemisen" ja välttivät pääsääntöisesti tuon lopettamisen,uhrialttarille sensijaan joutuivat pienemmät johtajat ja rivijäsenet.Sama meno jatkuu puolueessa edelleen ja höynäytettäviä tuntuu riittävän,siispä pitää todeta että kyllä Suomesta vielä "tyhmiä" löytyy ja vieläpä huolestuttavissa määrin.
Minulta jä mainitsematta sarjasta Kalliokosken nimi, muuten lista oli aivan validi.
Sosdemien tulo K-linjan kumppaniksi tapahtui vasta noin 60-luvun puolivälissä. Sitä ennen he olivat joutuneet poliittiseen marginaaliin Honka-liiton kaaduttua. Kaikki eivät tulleet mukaan silloinkaan ja saivat kyllä tuntea sen nahoissaan.
Vielä 1980-luvun alussa yritettiin Mauno Koivisto lyödä eräiden kepulaisten taholta ulkopoliittisella leimakirveellä.
Olivat nuo ilmat niin hyvät, ettäpiti käydä välillä kävelyllä.
Mainittakoon uhreista ensiksi vaikka Väinö Tanner, moninkertainen ministeri, joka oli kuulunut sos.dem johtoon kymmeniä vuosia. Parjaamasi "sossut" uskalsivat äänestää Tannerin puheenjohtajaksi vielä 1958. Kun Tanner haudattiin oli Urho Kekkosella tärkeämpää tekemistä. Hän oli Lapissa hiihtämässä.
Tai pakinoitsija Simo Juntunen.
Oli niitä taipumattomiakin, kuten esimerkiksi entinen puhemies Veikko Helle. Eikä kai tuota Mauno Koivistokaan voida aivan niihin suomettuneimpiin laskea.
Ne olivat niitä aikoja. Ehkä jää lopullisesti selvittämättä, joutuivatko K-linjalaiset uhraamaan puoluetoverinsa vai käyttivätkö he Moskovan korttia jäsentenvälisissä. Ehkä totuus on jotain siltä väliltä.
Ne olivat niitä aikoja ne. Jeppe väittää: "Sama meno jatkuu puolueessa.." Täyttä pötyä. Ei jatku missään puolueessa, ei edes Keskustapuolueessa.
Ilmeisesti tuo viestini ei sinulle auennut joten se siitä.
Kun nyt vedit Kekkosenkin tähän joka mielestäni oli Maalaisliittolainen eikä "sossu" niin en malta olla mainitsematta Halosta joka on tietääkseni sossu.
Missähän kyseinen Halonen mahtoikaan olla kun mennään hieman ajassa taakseppäin ??
Mainintasi Koivistosta pudottaa kirjoituksiltasi lopunkin uskottavuuden.
Sama meno sossu puolueessa jatkuu ja tuo ei taatusti ole mitään pötyä,valtaosa puolueen äänestäjistä on aivopestyjä ja eivätkä näe ns.metsää puilta.
Väännetään rautalangasta. Lipponen ei ole ehdokkaana puheenjohtajaksi SDPn ensikesän puoluekokouksessa. Kysymyksessä ei ole syrjäyttaminen.
Sensijaan mm. Sukselainen oli ehdokkaana, mutta Virolainen valittiin, Virolainen oli ehdokkaana, mutta Väyrynen valittiin. Eikö ne ole paremminkin syrjäyttämisiä.
Kekkonen on osa Maalaisliitto/Keskustapuolueen historiaa niin hyvässä kuin pahassa. En tietääkseni ole ollut siinä käsityksessä, että hän on ollut "sossu".
Aivopesty, aivopesty... Toisinajattelijat ovat mielestäsi aivopestyjä. Sinäkö et itse ole?
Jos tässä nyt rautalankaa tarvitaan niin osoite on kyllä tuonne itsesi suuntaan.
Lue uudelleen nuo aikaisemmat viestini ja tutki samalla mitä tarkoittaa "lopettaminen".
Mainitsemillasi termeillä on vissi ero,tuo on hieman samaa kuin sian pistäminen ja paneminen,eivät nekään tarkoita samaa asiaa.
Lipposesta ja Sukselaisesta tuskin olen maininnut mitään.
Ps.en ole aivopesty,itsekkin elät luultavasti tuossa käsityksessä ettet itsekkään olisi.
Taitaa olla turhaa. Työpaista voidaan lähteä eli "lopettaa" seuraavista syistä:
1) Jäädään eläkkeelle,koska on saavutettu eläkeikä.
2) Haetaan uusi parempi työpaikka ja irtisanoudutaan edellisestä. Tai irtisanoudutaan vain muuten ja lähdetään etsimään uusia haasteita
3) Työkyky menetetään sairauden tai tapaturman takia ja joudutaan sairaseläkkeelle.
4) Työnantaja irtisanoo, koska on esimerkiksi sitä mieltä, ettei duunari tuota tarpeeksi palkkaansa nähden.
Kekusteluhan lähti liikkeelle siitä, että lähtikö Lipponen vapaaehtoisesti vai syrjäytettiinkö hänet. On mennyt kovin kauaksi aiheesta, kun on alettu puhumaan sian "pistämisestä" ja "panemisesta". Kumpikin ovat niin kovin vieraita aiheita. En aio puuttua enää tähän keskusteluun.