Moro kaikki tietäjät!
Ostin kesäkuussa otsikossa mainitun härpäkkeen.
Ehdin ajamaan sillä noin 2000 kilsaa, kunnes alkoi kiukuttelemaan kunnolla.
Viimeaikoina välillä ei ottanut kierroksia, mutta meni ohi, kun hiukan kaasutteli.
Ennen nyrkkipajalle vientiä Kawa ei enää käynyt tyhjäkäyntiä muutoin kuin pelkällä ryypyllä; kaasuun vähän koskemalla sai sammumaan.
Keväällä edellistä edellisen omistajan toimesta vaihdettu ilmanputsari, synkattu kaasarit ja vaihdettu tulpat ja bensapumppu.
Tämän jälkeen toimi kuulemma ok 500 kilsaa ja meni samaan vikatilaan, kuin minulla.
Se hemmo, jolta Kawan ostin, kertoi, että oli ollut kaasarit täynnä vettä ja tyhjennysoperaation jälkeen toimi hienosti ja toimihan se minullakin noin 2000 kilsaa.
Nyrkkipajan hemmo puhdisti kaasarit ja olivat neulaventtiiliä myöden ihan paskassa, voi johtua siitä, että ilmanputsari oli todella huonosti kiinni ja imukaulatkin olivat löysällä.
Nyt ei lähde enää käyntiin, ei edes sen vertaa, että ryypyllä kävisi.
Kaasarit käyty läpi toistamiseen ja bensalinja ok.
Nyrkkipajalla oli käynyt joku korjaajakaveri ja hänen mielestään venttiilivika; mutta voiko tosiaankin olla näin? Vai voisiko johtua siitä, että kaasarit olleet jo silloin ihan paskaset, kun ne synkattu ja nyt puhtaana eivät toimi ollenkaan ?
Mitä tehdä?
Neuvoja, hyviä ?
Kawasaki ZZR600 2002 ei käynnisty
4
428
Vastaukset 4
- Anonyymi
Venttiilien välysten tarkistus/säätö!
- Anonyymi
Puristusten mittaus. Starttipilotilla yritetty käynnistää ?
Vanhoissa kawoissa ongelmana venttiilit, ne alkaa vuotamaan kun lautanen muuttaa muotoaan.
Jos ilmanputsari on pitkään ollut irti niin voipi olla sylinterien poraus tarpeen ja uudet isommat männät ( wisecon sarja tulee halvemmaksi ja kestää paremmin kuin alkuperäinen).
Kannattaa kysellä moottoripyora.org sivustolta, siellä on enemmän asiantuntijoita. - Anonyymi
Kalsarit vaihtoon. Ja sukat kans.
- Anonyymi
Todennäköisesti pilottisuuttimet/suutin tukossa veden ja muun mössön jäljiltä. Tämän puhdistukseen ei riitä paineilma vaan suuttimet oetttava irti ja notkealla esim teräsharjan langalla käytävä pieni reikä läpi. Tämän jälkeen ultrasonic pesu. Eli jos käy vain ryyppy päällä niin vika on tyhjäkäyntipiirissä. Venttiiliongelmat välttää tarkistuttamalla välykset aina ajallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3161462Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311189Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html460943- 62936
- 73922
- 48691
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen74663Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M97654Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl465622- 38602