Paul

Mustavalkoista

Jäin tammikuun lopussa eläkeputkeen, joten nyt on aikaa harrastaa. Olen kuvannut vuodesta 1957 alkaen. Minulla on edelleen kolme Nikon runkoa ja niihin objektiivit ym. lisävälineet. Nyt kuvaan pääasiassa Fuji S2 Pro digillä sekä parilla kompaktilla. On Minolta Dimage Skan Elite filmiskannerikin
.
Kaapissa on 1970 luvun mv-laboratoriovälineet ja kiinnostaisi kuvata mustavalkoista pitkän tauon jälkeen.

Onko mikään muuttunut, kemiassa- tai papereissa, löytyykö jostakin uusia ohjeita vai onko todettava, että vanha Rodinal on edelleen kehitteiden kehite. Kaipa noita kemioita on vieläkin saatavissa?

1

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TanieliNypliini

      Monijyrkkys on tullut tavaksi 70-luvun jälkeen, liekkö tuttua? Siis kaikki jyrkkyydet samalla arkilla suodatusta vaihtaen. Ja "oikean" paperin tilalle helpommin ja nopeammin käsiteltävä muovi.

      Rodinal elää ja toimii keskiherkillä ja hitaill, mutta ellet välttämättä hae raetta niin herkille ( 27 DIN ) käyttäisin jotain muuta. Tuolla ilforttitukun sivuilla on päivitettyjä aikoja.
      http://www.interfoto.fi/

      Toinen helppo tapa saada sävykäs nega on nämä väriprosessin läpi ajettavat , kuten Ilfordin XP2 filmi. Nega on oikean mv-negan kaltainen kirkaspohjainen. Kodakin väriprosessimv-filmien pohja punertaa eikä itse vedostajalle ole kovin kiva. Scanneri siitä selviää, kun säädöt löytyy. Kilpailevalla Foorumilla, valokuva.net sivuston Keskustelut/kuvaus filmille osiossa näistä enemmän keskustellaan. Ostopaikoistakin löytyy vihjeitä, kun ihan kaikki kauppiaat ei pidä hyllyssä edes sitä rodinaalia. Mie oon kuvannut vain vuodesta 62 joten olen aloittelija rinnallasi. Työkseni tein MV-kuvia viimeksi 98, joten tuntumaa on hieman tähän alueeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2206
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      350
      1478
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1473
    4. 202
      1405
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1121
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      988
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      960
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      949
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      28
      885
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      859
    Aihe