Varokaa Osakerahastoja, laman iskiessä

Anonyymi

Onko muilla samanlaisia kokemuksia Osakerahastoista?
Kun edellinen lama alkoi rysähtäen ja minulla oli 100 000e eri osakerahastoissa ja ajattelin ne realisoida kaikki kun joka päivä laski ainakin 4% , mutta ne rahastot panikin myynnin kiinni toistaiseksi ja osasta sai vain 5000e kerralla pois omaa rahaa.
Kun kaikki alkaa yhtäaikaa myymään osuuksia osakerahastoista, ei niillä olekkaan käteistä millä maksaa, kusetusta siis!
Kun viikkotolkulla laskee 4% päivässä. sulaa siinä hetkessä vuosien voitot ja sen jälkeen alkaakin sulamaan koko rahapotti.

Tämä tietysti koskee vain sitä jos paniikki iskee pörssiin ja romahtaa oikein kunnolla.
Yhteenkään osakerahastoon en enää pane ropoakaan, osakkeista saa sentään joka vuosi osingot, mutta rahastoissa ne sulaa jonnekkin kuluihin aina.

6

212

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurin virhehän tuossa kohtaa on yrittää myydä osakkeet / osakerahastot matkalla pohjalle. Jos (ja kun) et osaa myydä huipulla ja ostaa pohjalla, on ihan turha yrittää ajoittaa markkinoillaoloa.

      Juuri oli jossain juttua, että 2000-luvulla saavutettuihin osaketuottoihin vaikuttaa hyvin suuresti se, oliko sijoittaja markkinalla mukana niinä 10 päivänä vuonna 2009, kun osakekurssit lähtivät jyrkkään nousuun. Ajoittamista yrittävät tuskin olivat, kun pelkäsivät laskun jatkuvan edelleen.

      • Anonyymi

        "Suurin virhehän tuossa kohtaa on yrittää myydä osakkeet / "

        niin, alottaja kyllä hieman liioitteli, mutta kyllä se myynti on monella sittenkin viisasta. varsinkin alussa on myynti viisasta, ostaa sitten kun lasku päättyy.

        myynti nopeasti on myös viisasta jos "aikoo vaikka kuolla", kuten naapurini joka ei myynyt. Kuoli sitten aivan luonnolliseen vanhuuteensa kun arvot olivat alhaisimmillaan. Eikä siinä saa mitään vähennyksiä mistään.

        kyllä "herrat" aina joskus pistää pörssin alas, nyt olisi aika jo pistää,.
        Ehkä sitä enteilee kun vakuutusyhtiöt yms. ovat myyneet osakkeitaan ja rahastojaan ja sijoittaneet ahkerasti asuntoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Suurin virhehän tuossa kohtaa on yrittää myydä osakkeet / "

        niin, alottaja kyllä hieman liioitteli, mutta kyllä se myynti on monella sittenkin viisasta. varsinkin alussa on myynti viisasta, ostaa sitten kun lasku päättyy.

        myynti nopeasti on myös viisasta jos "aikoo vaikka kuolla", kuten naapurini joka ei myynyt. Kuoli sitten aivan luonnolliseen vanhuuteensa kun arvot olivat alhaisimmillaan. Eikä siinä saa mitään vähennyksiä mistään.

        kyllä "herrat" aina joskus pistää pörssin alas, nyt olisi aika jo pistää,.
        Ehkä sitä enteilee kun vakuutusyhtiöt yms. ovat myyneet osakkeitaan ja rahastojaan ja sijoittaneet ahkerasti asuntoihin.

        Valitettavasti vain valtaosa epäonnistuu ajoituksessa kumpaankin suuntaan surkeasti. On täysin mahdotonta tietää koska lasku alkaa (monet ovat ennustelleet jo vuosien ajan romahdusta) ja on yhtä mahdotonta tietää koska lasku on loppunut. Joskus romahdus on 20%, joskus 70%, joskus romahdus on ohi alle vuodessa, joskus kestää useita vuosia jne. Ja valenousuja ja -laskuja tulee monta kertaa.

        Pörssi tulee tekemään monesti liikkeitä ylös ja alas romahduksen aikana, tasaista laskua ei tule. Kun kurssit nousee romahduksen jälkeen kuukauden ajan, ei se tarkoita välttämättä laskun loppua, vaan tuon kuukauden jälkeen lasku taas jatkuu. Et tule tietämään pohjaa ennen kuin vuosia jälkikäteen. Samanlaista romahdusta ei ole koskaan ollut, eikä tule olemaankaan.

        Ja jos taas kuolee, ei arvolla ole mitään merkitystä. On oikeastaan ihan sama onko arvo alhaisimmillaan tai korkeimmillaan kun kuolee. Ja on täysin turha kuvitella, että pystyisi ennustamaan koska kuolee. Kukaan ei sellaiseen pysty, ellei sitten tee itsemurhaa. Ei edes 10 vuoden tarkkuudella. Joku voi vedota joihinkin tilastoihin, mutta yhden ihmisen kohdalla tuollainen on täyttä puppua.

        Itse ainakin aion ostaa vain täsmälleen samalla summalla kuukaudesta toiseen myös laskun aikana enkä myy eurollakaan. Tai no, saatan pikemminkin lisätä sijoittamista laskun aikana.


    • Anonyymi

      Kyllä on kaikki rahastot meni päin honkia viime laman aikana siirryin osake sijoittajaksi ja kahvija ruokarahat tulee hyvin

    • Anonyymi

      Tuossa olisi kannattanut ostaa lisää rahastoa esim. kuukausittain vakiosummalla, kun iso laskuvuosi tuli kohdalle. Parempi olisi myös ollut pitää vain rahasto hammasta purren laskun yli ja odotella parempia vuosia kuin lähteä kesken kaiken paniikissa realisoimaan.

    • Anonyymi

      Vain rahastoissa niitä voi vaihtaa maailman talouden mukaan ei tietenkään voi aina olla oikeassa lähes 400t/e tullut vuodesta 1989.

      Ei Suomessa, nousu tänä vuonna 33-45%. Vero pois ottaessa joka on per/kk 30%.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3468
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1486
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1239
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1212
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      933
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      761
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe