Taksia ei saa

Soitettiin ja kerrottiin, kun taksia ei saa niin päättivät soittaa minulle, koska olen heidän luottotaksi, hiphei! Niin olen luottokuski kun näitä uusia 24/7 taksia ei saakkaan. Mitä vi**u mainostavat kun ei aja. Toivotin vaan soittelua näille uusille hyville!, ja katso kellon aikaa. Hyvä sipilä-perneri uudistus.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vaikuttaa kyllä, että olit viimeinen vaihtoehto. Mielummin olisivat ottaneet muualta, mutta eivät saaneet ja joutuivat ottamaan sinut.

Mulla kävi kerran samalla tavalla. Koitin ottaa Uberin, mutta niitä ei ollut vapaina niin jouduin ottamaan Taksi Helsingin auton.

Äänestä
  • Aivan oikein, viimeinen vaihtoehto oli oikea taksi, joka elää työstä ja ajaa silloin kun nämä uudet uhoajat nukkuu. Mutta tein sen lainsalliman tempun, että jatkaa soittelua uusille ja mahtaville halvoille. Todellakin toivotin onnea, että uudet vastaavat. Kiitos siitä hyvästä kaikkitietävälle entiselle kepujohtajalle. Muuten osa uusista sivutoimiyrittäjiä on pannut kyltin hyllylle. Taidanpa kohdistaa yötaksoja kun onkin autopula:)

    Äänestä

  • Päin vastoin, TH joutui korottamaan yöhintoja, koska ei saanut kuskeja töihin. Ainakin oman selityksensä mukaan.

    Äänestä

  • ... ja tyhmät maksaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päin vastoin, TH joutui korottamaan yöhintoja, koska ei saanut kuskeja töihin. Ainakin oman selityksensä mukaan.

    Joko Siperia on alkanut TaksiHelsinkiä opettaa? Kauanhan jurripeikot saivatkin liian halvalla öisin itseään ajattaa, kun valtioneuvosto oli säätänyt taksat liian alas säästääkseen Kelan taksikorvauksia.
    Onneksi nyt markkinatalous rulettaa!
    Jos jurripeikolle on yöllä taksi liian kallis, eikun tossua toisen eteen.... tai soittaa kaverille yöllä 3:n aikaan. Hänhän riemastuu, kun saa herätä juoppokuskiksi. Palkaksi lupaa maksaa bensat.
    Kiitos Berner, Sipilä ja eduskunta. Olette korvaamattomia osaajia!

    Äänestä

  • Niin tai ottaa Lähitaksin ja pääsee laadukkaammalla autolla ja osaavamman kuljettajan kyydissä halvemmalla kotiin.

    Äänestä

Mä otan vain kuskin joka varmasti osaa paikkakunta tuntemuksen ja ymmärtää kieltä tai jos saapuu joku muu vaihdan toiseen kotimaiseen kieleen mulla on siihen oikeus;-)

Äänestä
  • Ei kai se kieli ja paikallistuntemus ole kuin kaupunkien ongelma. Elämää on vielä maaseudullakin, vielä! Mutta ne luulot että taksialaa on Amerikan hommaa, jopa hallitus luuli, miksei tavallinen kaulusköyhällistökin. Mutta, mutta arki ja maksut on ja elääkin pitää. Vastuu menee sille puuseppämiehelle
    , joka hommasi sen bisnesnaisen tuhoamaan alan. Miten kävi, puuseppä, missä ovat halvat hinnat??? Kuka ajaa sen huonon kyydin takahikiällä,? Missä on elävä maaseutu, työvoimareservi,?? Kateus vie kalatkin vedestä pitää paikkansa, mutta mikä on hintalappu?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Soitettiin ja kerrottiin, kun taksia ei saa niin päättivät soittaa minulle, koska olen heidän luottotaksi, hiphei! Niin olen luottokuski kun näitä uusia 24/7 taksia ei saakkaan. Mitä vi**u mainostavat kun ei aja. Toivotin vaan soittelua näille uusille hyville!, ja katso kellon aikaa. Hyvä sipilä-perneri uudistus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu