Etuovien roikkuminen

Onko mitään tehtävissä kun etuovet roikkuvat ja suljettaessa täytyy nostaa ylöspäin, ettei liikoja sulkemisääniä kuulu lukon puolelta?
Saranat on tietysti kuluneet.
Takaovet toimivat hyvin.
3576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos ne laakeroidut saranatapit ovat väljät siinä osassa joka tulee oveen ne on helppo vaihtaa,eli siinä vaihdetaan oveen kiinnitetty sarananpuolikas kokonaisuudessaan.Pelkkiä saranatappeja ei pelkästään voi vaihtaa koska niitä ei ole edes myytävänä.Siinä saranatapin päässä on sellainen lukitusuralla ja spooreilla varustettu osa joka menee siihen saranan puolikkaaseen joka on taasen hitsattu auton koriin kiinni ja sen vaihtaminen on taasen hiukan hankalampi juttu jos se saranatappi on ruostunut kiinni ja näin jyrsinyt sen hitsatun saranapuoliskon reiän väljäksi.
Oveen tulevat saranapuoliskot saat ostaa vaikka minulta a/15€ kpl jos kiinnostaa.Ovat olleet kiinni autossa mutta ei ole väljät.
[email protected]

Äänestä

Tapit liikkuu väärästä paikasta, hitsauta migillä päistä kiinni. Muista voidella välillä.

Äänestä
  • tyyppivika? itsellä samanlainen volvo, tosin vasta reilu satatonnia ajettu, siis oikea löytö, siinä kaikki saranat tosi napakat, ei siis väljää missään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


460 SE vm 1993 kirjoitti:

Onko mitään tehtävissä kun etuovet roikkuvat ja suljettaessa täytyy nostaa ylöspäin, ettei liikoja sulkemisääniä kuulu lukon puolelta?
Saranat on tietysti kuluneet.
Takaovet toimivat hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu