Mopoilija ajanut liki satasta Heinävaarassa. Miksi poliisia kiinnostaa vain tämä yksi ylinopeutta ajanut mopoilija, kun Joensuussakin vastaavia on kymmenittäin, tai sadoittain?
Olen ilmoittanut poliisille mopohäiriköistä, jotka keulivat ja rälläävät pahaäänisillä mopoilla tuhatta ja sataa, mutta ABC-kiitureita ei kiinnosta. Ei vaika ilmoittaisi vakuutuskilvene numeron. Ei ole mielenkiintoa, aikaa, resurssia, kapasiteettia, eikä yhtään mitään. Kaikki puuttuu.
Olen ilmoittanut poliisille mopohäiriköistä, jotka keulivat ja rälläävät pahaäänisillä mopoilla tuhatta ja sataa, mutta ABC-kiitureita ei kiinnosta. Ei vaika ilmoittaisi vakuutuskilvene numeron. Ei ole mielenkiintoa, aikaa, resurssia, kapasiteettia, eikä yhtään mitään. Kaikki puuttuu.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Totta.
Joensuun kaupungissa mopoilijat saavat rellestää ja häiritä asukkaita mielinmäärin ja vielä huudellaan että saatte kestää....
Missä poliisit???
Turha ilmoittaa Joensuun poliisille mitään, ei ees naispuoliselle.
Selvä rikos oli, mutta Joensuun poliisi ei korvaansa lotkauttanut.
Olis aiheellista tutkia Joensuun poliisin toimintaa.
Noljakassa erkinpellontietä kaikki mopot kiitävät 80 kmh! Äänistä päätellen ei pakoputkissakaan juuri täytteitä ole. On se vaan kumma kun poliisi ei tuohon vuodesta toiseen jatkuvaan terroriin puutu! Putsaisivat nyt yhden vuosikerran mopoterroristit oikein perusteellisesti ja kunnolla, niin jopa tulevat päristelijät muutaman vuoden muistaisivat ajella ihmisiksi ja kunnossa olevilla vehkeillä.
Mikä mopo kulkee satasta? Olisiko kuitenkin Kevari. Kevytmoottoripyörä. Joita on ollut olemassa ehkä viisikymmentä vuotta.
Helppohan nämä nykymopot on virittää satasen vauhtiin ja suurin osa mopoista onkin viritettyjä, vaikka ovatkin moporekisterissä. Pennuille tuntuu olevan suuri häpeä jos ajaa vakiomopolla ja laillista vauhtia.
Tosin jos kiinni jää niin viritettyä mopoa pidetään tyyppikatsastamattomana kevarina ja kuskillakin pitäisi olla kevarikortti.
Rapsut tulee siis katsastamattomalla ajoneuvolla ajamisesta sekä ilman ajo-oikeutta ajamisesta.
Lisäksi mopokortti lähtee hyllylle ja ylemmän ajokortin saanti siirtyy vuodella eteenpäin.
Pitäisi vaan pennuille järjestää enemmän niitä kiinnijääntejä niin alkaisihan se tilanne rauhoittua ilman kunnanjohtajiakin.
Mopojen kuutio tilavuuden voisi nostaa 60-70cc:hen ja huippunopeuden 55-60 kmh.Vähenisi melusaastekin samalla kun liikenneturvallisuus kasvaisi.Kunnon äänenvaimentimet pakollisiksi.
Ei vähene. Mopopojat tietenkin virittäisivät ne ihan samalla lailla.
Mopo lähtisi valtiolle jos virittää.
Minkä takia nämä kukkahattutädit tulevat tänne valittamaan mopoista kun yhtä hyvin voisivat valittaa huumeiden käyttäjistä tai muusta vakavammasta?
Oliko mopo nissanmerkkinen?
"Liki satasta..."
Vastaus: Ei voinut olla.
"Mopoilija ajanut...", ei maksanut. Riippuuko tissit vai muutenko on renkaat kakassa?
Taitaa olla kopio nissan väärät merkit keulassa ja takanakin lukee turbo vaikka tavallinen 1.6.
Miten huumeet liittyvät asiaan? Estääkö mopon päristely huumeiden käytön?
Tämän nissan-klonkun jutut ovat yhtä mielenkiintoisia ja uudistuvia, kuin hänen 13":n renkaissaan pyörivät kakkakikkareet.
Nooo...oooh, sinä kakkarenkainen nissan-suhari. Oletkos jo kirjoitullut joulupukille, että toisi sinulle aapisen luku- ja kirjoitustaidon kehittämistä varten, renkaanpuhdistussarjan, matkalipun maailman ääriin ja ennen kaikkea: paremman auto sen nissanin reuhkan tilalle?
isot kiitokset ensinnää suuresta kiinnostuksestannu nissani asioita kohtaan. vähä minnuu kyllä huolettaa tuo teijän kiinnostus nuihin kakkoloihen ja ylpyröihin kakkimisseen. ylpyröihinhän kun ei pitäs kakkia. siinä männöö nissanin pyörät kakkaan jos rinnakkain ajaa ylpyrässä. ei oo kovin mukavoo semmonen. mutta ol männeeks kun kerta nuin kiinnostuneita outta nissaniloista. minähän teille kirjuttelen näitä nissani asioloita koko pitkän talaven. onhan tässä aikoo. mitä välillä käyn vähä nissanilla liikenneylpyröissä ohittelemassa ja sumuvaloloita polttelemassa. pittää sitä 9 lapasen yskin hulehtija äitiihi välillä kyyvitellä nissanilla. se tykkevää kun ylpyröissä ohitellaan nissanilla sumutusvalot ja vakonopeuseristin päällä. nissani se on hyvä auto. ehottomasti paras ylpyröissä ohittelemisseen ja sumutusvaloloihen polttelemiseen. vihanen setä ei tykkee kyllä kun se ylpyrässä ohitetaan nissanilla. sehän niät suuttuu ja kirjuttaa tänne. pitäskö sille stoo uapinen joulutus lahjukseksi. josko tuo siitä leppys. häh. sanopas
Ällin puutekko se esttää teikäläistä vasttoomasta oikeihe ihmisten kinkkissiin kysymykssiin?
Tästä rikkinäisestä jankkoojarammarista tulloo mielleen yks vanaha ukko, joka luonnehti erästä toista pölövästtii, että ihan sama vaikka jänikselle huastelis. Outkkoon tuuminna omalla kohallas, jotta onkkoon sulla järkkee enempi vai vähempi, ko jäniksellä?
Ihanko oikeasti joku täällä väittelee Nissan-Trollin kanssa?!
Kenenkähän järkeä tässä oikeastaan pitäisikään epäillä...? :D
Kakka-nissani eduskuntaan!