Taksvärkki

Oliko tämä se positiivisuusvaroitus että kunnalla joutuu tekemään palkatta töitä?

Ruoveden kunta on jo niin vararikossa ettei sillä ole varaa maksaa palkkoja.
10166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

päättäjät puistoillako etsitte asukaita.hyvänen aika terveyspalvelut miinuksella.mitähän jos tyhjänpäiväiset virat lakkautuisivat.tulis palkkasäästöjä.mietikää nyt päiväkodin rakentamista.onko tyhjänä jossain vaiheessa.lääkäreitä saa rahalla.

Äänestä

Ei joudu. Taksvärkki on vapaaehtoinen.

Äänestä
  • JHL ja JYTY allekirjoittivat. TEHY ja JUKO eivät. Vapaaehtoista?

    Äänestä

  • Eli JUKO, Julkisen sektorin koulutetut työntekijät. Yllätys yllätys kunnantalolla istuvat päälliköt ja johtajat ei allekirjoittaneen.

    Äänestä

  • JUKO on muun muassa OAJ:n kattojärjestö ja JUKOa neuvotteluissa oli edustamassa opettajien pääluottamusmies. Meinasitko että opettaja edustaa neuvotteluissa kunnantalon johtajia ja päälliköitä?

    Äänestä

  • Neuvotteluista ei tietoa, kuten sanoit muun muassa opettajien. Myös JEA, akavan erityisalat ja yhteiskunta-alan korkeakoulutetut. Eivät allekirjoittaneet, muusta en tiedä. Tiedätkö sinä? Kerro lisää.

    Äänestä

  • JHL:n ja JYTY:n jäsenet saa silti päättää itsenäisesti osallistuvatko? Tiedätkö?

    Äänestä

  • Kunnanhallituksen pöytäkirjassa luki vaan JUKOn osalta että plm oli edustajana. Tiedä sitten onko noista kyseisistä liitoista jäseniä kunnan palkkalistoilla, vai edustaako kyseinen plm vain OAJn jäseniä. Ja vapaaehtoista tuo kaiketi on enkä tiedä mitä papukaijamerkkejä siellä jaetaan piti taksvärkin tai ei.

    Äänestä

  • Eli turhaa salahelinää ja monen ihmisen ajanhaaskausta. Olisi mielenkiintoista tietää moniko osallistuu lokakuussa. Epäilen että jää muutamaan. Kuka omistaan haluaa tinkiä, jos kerta vapaaehtoista.

    Äänestä

Mitenkä tämä nyt tähän katastrofiin pääty, kun vuosi sitten hehkutettiin kuinka hyvä tulos tulee, kuntalaisia kuskattiin tarjanne-laivalla ja kahviteltiin. Kiitos kunnanjohtaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Oliko tämä se positiivisuusvaroitus että kunnalla joutuu tekemään palkatta töitä?

Ruoveden kunta on jo niin vararikossa ettei sillä ole varaa maksaa palkkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu