307 SW uraherkkyys

Minulla on 2001 ostettu 307 SW. Talvirenkaina on Hakkapeliitta 2. Autolla on ajettu 48000 km. Auto on tavattoman uraherkkä ja jäisellä tiellä ohjaus ajoitta1n lähes holtiton. Rengaspaineet on tarkistettu ja ulkoisesti renkaat hyvässä kunnossa. Onko vastaavia kokemuksia?
102003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kannattaa vaihtaa ne renkaat vaikka misukoihin ennenkuin viet huippuautoa pajalle.. 95% varmuudella vika on juuri siinä.

Äänestä

307 SW esiteltiin virallisesti Suomessa toukokuun alussa 2002. Sitä ennen maaliskuussa koeajoin itse yhtä niistä kolmesta Suomen rekisterissä olleesta maahantuojan SW:stä. Aika hyvin, jos jostain olet saanut 2001 mallin SW:n haltuusi. Vai onko auto jotain ulkomaantuontia?

Äänestä
  • ...näppäilyvirhe. Auto ostettu ensiesittelystä suomessa 2002.

    Äänestä

Itsellä 307 Wagonissa Hakkapeliitta 4, ei mainitsemiasi ongelmia ollenkaan.

Äänestä

2 litrasessa SW:ssä Nokian Q:t, ei pienintäkään uraherkkyyttä, todella hyvät ominaisuudet. Edellisessä 406:ssa Nokian Hakkapelitta 2, todella huonot renkaat, silloin tuli mieleen että Nokia sais keskittyä kumisaappaisiin. Kokeile kunnollisia kitkarenkaita, se kannattaa!

Äänestä

oli paljon? Talvinakeissa saa olla n.2,4- 2,5 edessä ja takana, jos reilusti alle esim 2,0-2,2 on vähän levoton. Jos takana yli 2,5 muuttuu taas levottomaksi...

Äänestä
  • ...valmistajan ohjekilven mukaan 3,2 kuorma päällä (3 hlö, koira peräkontissa tavaraa). Olen itsekin ihmetellyt korkeaa rengaspainetta. Kysyttyäni asiaa, annettiin ohje olla poikkeamatta suositetusta rengaspaineesta.

    Äänestä

  • Talvikuski kirjoitti:

    ...valmistajan ohjekilven mukaan 3,2 kuorma päällä (3 hlö, koira peräkontissa tavaraa). Olen itsekin ihmetellyt korkeaa rengaspainetta. Kysyttyäni asiaa, annettiin ohje olla poikkeamatta suositetusta rengaspaineesta.

    Ehdottomasti kannattaa nostaa takarenkaiden paine suositusten mukaisiksi, kun auto kuormataan täyteen. Muuten takapää luikertaa ja aiheuttaa sydämentykytystä. Ajelin Lappiin ja takaisin noin. 1000km eikä uraherkkyydestä tietoakaan koko matkan aikana. Tienpinta vaihteli jäisestä karhu-urista liukkaaseen uraiseen asfalttiin. Renkaina euromaster halpisrenkaat ja 307 SW 1.6.

    Äänestä

  • Talvikuski kirjoitti:

    ...valmistajan ohjekilven mukaan 3,2 kuorma päällä (3 hlö, koira peräkontissa tavaraa). Olen itsekin ihmetellyt korkeaa rengaspainetta. Kysyttyäni asiaa, annettiin ohje olla poikkeamatta suositetusta rengaspaineesta.

    Ainahan voit kokeilla, ei se rikki siitä mene ja ilmat saat takas seuraavalla huoltsikalla. Itellä edessä ja takana tuo noin 2,5 ja ei pahemmin luikerra yksin eikä kuormalla :)

    Äänestä

Mulla 2004 307 SW ja kulkee kuin kivi-ei mitään uraherkkyyttä. Olisko sun ongelmat noita ekasarjan lastentauteja tai sitten aurauskukmat päin sitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Talvikuski kirjoitti:

Minulla on 2001 ostettu 307 SW. Talvirenkaina on Hakkapeliitta 2. Autolla on ajettu 48000 km. Auto on tavattoman uraherkkä ja jäisellä tiellä ohjaus ajoitta1n lähes holtiton. Rengaspaineet on tarkistettu ja ulkoisesti renkaat hyvässä kunnossa. Onko vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu