Kimolan kanava yhdistettävä Kyminjokeen, ja heti, eikä muilta kysytä. Pääsee valtamerilaivat Kouvolasta vaikka Kiinaan viemään terveisiä.
-Päiväkoteja uhkaa sulkeminen Selänpäässä ja Ummeljoella — Muumilaakson ovet kiinni ensi vuoden elokuussa
-Laitureita puretaan ja jäljelle jäävistäkin vähennetään paikkoja — Kaupungin venepaikat vähenevät noin 200:lla
-Lukioratkaisu laajeni viikossa Valkealan lukion lopettamisesta myös Elimäen lukion lakkauttamiseen
-Jaalan terveysasemalla ei käy lääkäriä kolmeen viikkoon sijaispulan takia
Kuinka saadaan Kouvola voimaan paremmin? — Kuka tahansa kymenlaaksolainen voi hakea mukaan Kymsoten onlineyhteisöön ja kertoa kehitysideansa sosiaalisessa mediassa.
Kouvolasta on tänä vuonna lähtenyt viisi Kiina-junaa, monta tuli takaisin?
— Sheikki Laakso kysyi : Ollaanko me paskat housussa vai eikö olla?
-Päiväkoteja uhkaa sulkeminen Selänpäässä ja Ummeljoella — Muumilaakson ovet kiinni ensi vuoden elokuussa
-Laitureita puretaan ja jäljelle jäävistäkin vähennetään paikkoja — Kaupungin venepaikat vähenevät noin 200:lla
-Lukioratkaisu laajeni viikossa Valkealan lukion lopettamisesta myös Elimäen lukion lakkauttamiseen
-Jaalan terveysasemalla ei käy lääkäriä kolmeen viikkoon sijaispulan takia
Kuinka saadaan Kouvola voimaan paremmin? — Kuka tahansa kymenlaaksolainen voi hakea mukaan Kymsoten onlineyhteisöön ja kertoa kehitysideansa sosiaalisessa mediassa.
Kouvolasta on tänä vuonna lähtenyt viisi Kiina-junaa, monta tuli takaisin?
— Sheikki Laakso kysyi : Ollaanko me paskat housussa vai eikö olla?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä Kimolan kanavakin kannattaa. Talvella, jos tulee vahvat jäät.
Tuu kouvolalainen hakee leivän päälle voita ja jäänkärsijä Kotkast.
- Pilkanmaan ja Hirvelän koulu suljetaan. 300 oppilasta plus opettajat siirretään muualle. Vielä vaan ei tiedetä mihin.
Onko tuo nyt Kouvolassa niin oleellista ettei tiedetä mihin. Aikoinaan kun Kouvolassa päätettiin lopettaa sairaala niin sitä perusteltiin yli 10 miljoonan säästöillä vuosittain palkkakustannuksissa, ei ollut mitään pohdintaa että miten sairaat tulevaisuudessa hoidetaan. Ilmeisesti nuo oppilaatkin lopulta siirtyy isolla rahalla Kotkaan kun selviää että pitäähän niiden koulua käydä, kuten joillekin heräsi että maan tapa hoitaa sairaat. Mutta onhan Kouvolalla varaa tuohonkin asiaan, hoitaa kalliisti ja mahdollisimman vaikeaksi tehden asianomaisille.
Onhan tuo Kimolan kanava sentää jotain positiivista, eikä varmasti tule niin kalliiksi kun manskin katukivien jatkuva vaihto ja manskin keinotekoinen elvytys yritys.
Kimolan kanavan sulutukset maksaa enemmän kuin uuden RR termunaalin hallinto.
Ei haittaa. Sorvalin mukaan rahantuloa ei voi estää.
Kun vaihtaa manskin kivet joka vuosi ja laittaa hulppeat näkymät ohi menevien junien matkustajille. Nii ja se elokuvateatteri manskille.
Kimolan kanavan jatke merelle ja Kotkaan , pääsisi Kari Hänninenkin Kouvolasta suoraan Viipuriin, Pietariin tai Kiinaan raittiusristeilylle.
Opettaja Tapani Luoma mukaan ja miksei myös Hongisto.
Uudesta paalutetusta ja betonirakenteisesta laivalaiturista tulee 30 metriä pitkä ja 6 metriä leveä. Laivalaituri mahdollistaa Päijänteeltä Kimolan kanavan läpi tulevien risteilyalusten kiinnittymisen laituriin.
Kotkan Kantasatamasta kuulemma siirretään vanhat raanat tarpeettomina Virtakiven satamaan, saadaan rahtilaivat lastattua ja purettua. Steveco tulee hoitamaan ahtauksen, eikä maksa paljoa.
OOH!! Tosin pelkkä tuurimoottorilaituri Tulikukon edessä Kotkan Sapokassa on noin 95 metriä pitkä eli kolme kertaa voikkaalainen "satama."
Kotkassa on tuurimoottoreita, mutta Voikkaalla siis oikeita risteilyaluksia peräti 30-metrisessä laiturissa. :--) :--) :--)
Hassua venekansaa nuo kouvostoliittolaiset, mutta yllättävän köyhää ainakin, kun muistelee sitä elvistelyä kuntaliitoksen jälkeen kaamean suuren asukasluvun takia.
Kaikki kinuskit karkaavat nyt Kimolan kanavaan....?? Toivottavasti.
Kimolan kanavan jatke on Itäinen-Suomenlaht satamineen, Hamina ja Kotka. Siellä lastataan laivat Kiinaan ja maailman merille.
Veneellä pääsee Saimaalle, Viipuriin, Tallinaan ja Chigakoon.
Voi olla että Kotkassa on pitempi venelaituri mutta Kouvolassa on pitempi junalaituri. Se on niin pitkä että saa koko Kiinan junan lastattua siirtämättä. Tosin ne tyhjät vaunut ei ole mitään lastausta tarvinneetkaan, eikä enää mene edes tyhjiä vaunuja.
Mutta tilaa on sitten kun kanavaa myöten alkaa lastattavaa tulla.
Hyvään saumaan tuli korona bisneksen kannalta, siis että tuli nyt eikä just sitten kun sitä bisnestä on. Kouvolalla on nyt mahdollisuus lastata kiinanjunaan koko kinno kun tyhjää tilaa on, onko parempaa vientituotetta olemassakaan, tuotto kunnan asukkaille lasketaan miljoonissa per vuosi kun tästä päästään eroon.
Kimolan kanavan tunnelista on 3,5 kilometrin päässä koillisessa KULLILAMPI.
Löytyy 61 06,097 N ja 26 17,918 E.
Kouvolalaiset huom!! Kullilammelle saakka ei pääse vettä pitkin venheellä.
Oletteko käyneet veneellä Kimolan kanavassa. Siellä on ihan älyttömästi veneitä ja sululla jonotusajat ovat pitkiä. Sulkuun pitää saada nopeutta lisää jotta veneet liikkuu. Tai rinnalle pitää tehdä toinen sulku.
Eikö se ole päin vastoin: sulku hidastaa liikennettä joten se tulee poistaa. Johan sen aparaatin nimikin kertoo.
" Pääsee valtamerilaivat Kouvolasta vaikka Kiinaan viemään terveisiä."
Eikö kouvolassa ole jo se Kiinan ihmejuna joka rahtaa tuhansia tonneja tavaraa Suomen ja Kiinan välillä ihan jatkuvalla syötöllä?