Brittein saaret joutuu kaaokseen.

Englanti on kansanäänestyksen tuloksena lähtemässä EU,sta, mutta EU pistää kulissien takana kapuloita rattaisiin kaikella tavalla.
Kohta saaret ovat kaaoksessa Irlanti mukana.
2150
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Eduskuntavaaaleissa saatiin populistikaaos Suomeenkin.

Äänestä

Kun Iso-Britannia 1960-luvulla pyrki EU:n edeltäjään EEC:hen vaikka saranapuolelta, Ranskan presidentti Charles de Gaulle torppasi sen pyrkimykset kahteen kertaan. Hän tiesi mitä teki; tunsi heidät. Ja voi sitä porua ja vaikerrusta! Vasta de Gaullen erottua britit pääsivät sotkemaan manner-Euroopan asioita ja tässä ollaan.

Äänestä
  • Etkö osaa käyttää asiallista suomen kieltä? "Torpata" on pelislangia; oikea verbi on "estää", "kaataa" tai "tyrmätä".
    Vai olet sinä EU:n nuoleskelijakin vielä...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Etkö osaa käyttää asiallista suomen kieltä? "Torpata" on pelislangia; oikea verbi on "estää", "kaataa" tai "tyrmätä".
    Vai olet sinä EU:n nuoleskelijakin vielä...

    En tämäntapaisessa tekstissä pyri täydelliseen kirjakieleen.

    "Torppasi" on mielestäni tähän sopiva, kuvaava ilmaisu. Toimenpide jolla de Gaulle esti brittien pyrkimukset oli jyrkkä, epäkohtelias ja ehdoton.

    Sinä täydellisen kielen osaajana voinet kertoa miten EU:a voi nuoleskella.

    Äänestä

De Gaullen motiivit taisivat olla pelkästään valtapoliittiset, koska ei halunnut heikentää Ranskan asemaa suhteessa Saksaan.
Ei pääministeri Margaret Thatcherkään halunnut Saksojen yhtymistä, koska se taas olisi heikentänyt Britannian asemaa Unionissa..

Äänestä

Nuuka Merkel yrittää vielä saada lypsettyä briteiltä ne € 60.000 miljoonaa erorahaa.

Brittien kansainyhteisö on väkiluvultaan 3 kertaa EU:ta korkeampi. Mukana maailman väkirikkaimmaksi kehittyvä Intia.
Ei ihme,että EUostolliton persaukset alkavat tutista.

Demokratian mimissä pitäisi myös äänestää EU jäsenyydestä.
Jos EI-äänet saavat enemmistön, maa aloittaa EU:sta eroneuvottelut.

Seuraavissa EU vaaleissa äänestetään hyväksytäänkö neuvoteltu erosopimus.

Mielestäni demokratia vaati tätä ja samalla lisää EU:n uskottavuutta.

Äänestä
  • Yksittäinen ihminen voi kääntää takkiaan, vaikka joka päivä, mutta ei kokonainen kansakunta. Se mitä on äänestetty on äänestetty.

    Äänestä

Ai että persut tykkää kun tulee kaaosta! Missä populismi siellä tuho.
No kansa joka antaa populistin pettää itsensä,saakin saada rangaistuksen.
Siksipä suomessakin persuja pitää vastustaa,joku konnuus niillä on mielessä.

Äänestä
  • En+ole+persu,+Kyllä+EU+on+itse+luonut+kaaoksensa.Putler+osaa+hyödyntää+tilnnetta.Reilussa+valtiliitossa,+en+puhu++liittovaltiosta,+on+perustuslaki,+ei+nippua+epämääräisiä+sopimuksia,+jotka+voidaan+muuttaa,+kun+seuraava+kriisi+iskee.Esimerkiksi+Kreikka+kriisi,+euro+sopimuksessa+oli+sopittu,+että+jokainen+maa+vastaa+omasta+taloudestaan.+Jos+saksaliset+pankit+menivät+korkealla+riskillä+lainaamaan+rahaa+Kreikalle,+den+olisi+pitänyt+olla+Saksan+ka+Kreikan+välinen+asia,.Lainat+valuivat+reisille+ja+muut+euromaat+keploteltiin+maksumieheksi.Suomen+alvi+nousi+20%:sta+24%:iin+kun+Saksan+alv+pysyi+ja+on+vieläkin+19+%.Eli+syyttömät+joutuivat+maksumiehiksi+ja+kärsimään.EU:ssa+pitäisi+olla+ns.+ylähuone+niin+kuin+kaikissa+liittovaltioissa+(USA,+Britania++Saksa+jne).+Eniten+minua+etoo,+että+Saksa+ja+Ranska+sopivat+miten+toimitaan.+Muut+voivat+vikistä.+Tämä+ei+ole+demokratiaa.Viestissäsi+käytit+sanoja+persu,+populisti+jne+mikä+osoittaa,+että+kaikki+kritiikki+yritetäään+tukahduttaa+mollaamalla+toisinajattelijat.

    Äänestä

Ketä vastustaa ketä? Kaaostahan haluaa ne jotka aina ovat suuna päänä mollaamassa demokraattisesti valittuja johtajia. Trumpia Amerikassa, Johnsonia Englannissa, Salvinia Italiassa jne.
Miksei Eu päästä brittejä menemään ilman kiusaamista ja elämään normaalia elämää? Eu,n pakkopaidassa kituminen ei ole normaalia.
Taatusti vasemmistoliberaalit alkavat rettelöidä jos Englanti päättää lähteä ilman ehtoja. Eikä ehdot ole jo täytetty, siis kansanäänestystulos ja ulos?

Äänestä
  • "Miksei+Eu+päästä+brittejä+menemään+ilman+kiusaamista+ja+elämään+normaalia+elämää?"Miten+niin+ei+päästä?+Britit+voivat+erota+heti+kun+niin+päättävät.+On+olemassa+valmiiksi+neuvoteltu+sopimus,+jonka+mukaan+he+voivat+erota++järjestäytyneesti+tai+sitten+he+voivat+erota+mallilla,+jossa+ensin+ei+ole+mitään+sopimusta+ja+sitten+paniikissa+tehdään+vähintään+kymmeniä+pikkusopimuksia+lääkkeiden+viennistä,+rajamuodollisuuksista,+kansalaisten+asemasta,+viisumikäytännöistä+(tai+-vapaudesta)+jne+jne.Kun+Britannian+viennistä+47%+kohdistuu+EU:hun+ja+tuonnista+51%+tulee+EU:sta,+niin+tilanne,+jossa+EU:lla+ja+Britannialla+ei+ole+mitään+sopimuksia+käytännön+asioista+on+sula+mahdottomuus.+Tai+se+merkitsee+kaaosta.

    Äänestä

Sillä erolla suomeen että Englanti toipuu kun häipyy tekopyhästä kulissiliitosta mutta Suomi uppoaa yhä syvemmälle ja nyt ollaan jo tilanteessa mistä ei enää nousta.

Äänestä
  • Ajatella me pääsemme makselemaan Britannian EU.maksuista osan...ehdotetaan, että meille tulisi erikoisen iso maksutaakka - Suomi kyllä jaksaa kantaa!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ajatella me pääsemme makselemaan Britannian EU.maksuista osan...ehdotetaan, että meille tulisi erikoisen iso maksutaakka - Suomi kyllä jaksaa kantaa!!

    Joo tänne vaan, voidaan ottaa vielä reilusti lisää velkaa, nostetaan vaan kansan veroja samaa tahtia.Se on sitä ihanaa unelmaa....pakolaisiakin voidaan ottaa vähintään 200 tuhatta lisää,kyllä helsinkiin sopii.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo tänne vaan, voidaan ottaa vielä reilusti lisää velkaa, nostetaan vaan kansan veroja samaa tahtia.Se on sitä ihanaa unelmaa....pakolaisiakin voidaan ottaa vähintään 200 tuhatta lisää,kyllä helsinkiin sopii.

    1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa sanoo Kokoomuksen Katainen. https://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s

    Äänestä

Viime sysynä Aamulehdessä oli artikkeli, miten Brittien erosta aiheutunut vaje jaetaan reilusti eri jäsenmaille.
Jykä oli onnistunut pelastamaan meille seuraavan paketin eri maiden lisämaksuista:

- rikas Suomi €135 miljoonaa
- köyhä Ruotsi €37 miljoonaa
- Itävalta €25 miljoonaa (Itävalta liittyi EU:hun ja euroon yhtäaikaa kuin Suomi ja väkiluvultaan Suomen kokoinen.

Muita lukuja en muista. Pitää yrittää löytää netistä. Aamulehden juttu oli 2018,
syys - marraskuussa !

Jykä Kätesitä ei missään nimessä saa valita Sitran johtoon !

Äänestä

On ihan oikein,että Englanti on pulassa.Englannin suuruuden ajat,pohjautuivat
siirtomaiden ryöstelyyn.British Museum on maailman suurin varastetun tavaran varasto.
Ajat ovat nyt toiset,joten suora ryöstäminern ei enää onnistu Englanniltakaan.

Äänestä
  • Entisillä suurvalloilla on usein vaikeuksia hahmottaa omaa asemaansa nykyisessä maailmassa. Britit kuvittelevat olevansa "melkein maailmanvalta" ja muiden rahoja kerjäävä Puola kuvittelee edelleen olevansa eurooppalainen suurvalta.

    Ja Putin. Se nyt on ihan oma lukunsa.

    Äänestä

Vapaa liikkuvuus ja stubbilaiset hajoittaa eu:n

Äänestä

Britannian "sopimukseton ero" EU:sta on käytännössä mahdottomuus.

Jos eroon ajaudutaan ilman yhtä kattavaa sopimusta siitä miten eri käytännön asiat Britannian ja EU:n välillä järjestellään (Mayn neuvottelema erosopimushan on tällainen kooste), niin vaihtoehto on, että kaaosvaiheen jälkeen ja keskellä neuvotellaan todennäköisesti kymmeniä pikkusopimuksia erilaisista käytännön asioista.

Kun Britannian tuonnista ja viennistä noin puolet tapahtuu EU-maiden kanssa, niin on mahdotonta, että Britannia kohtelee EU-maiden kanssa käytävää kauppaa samoin säännöin kuin vaikkapa kauppaa Angolann tai Itä-Timorin kanssa. Tarvitaan lukuisa määrä käytännön järjestelyjä ja nuo järjestelyt ovat sopimuksia.

Yhteistyötä ja kauppaa Britannian ja EU:n välillä ei voi lopettaa ja se edellyttää käytännön asioista sopimista joka tapauksessa. Tähän sopii sanonta: joko tehdään sopimus/sopimuksia tai hetken päästä itketään ja tehdään sopimuksia.

Äänestä

Mitä lukee EU,n liittymis-sopimuksessa erosta? Onko luettu pienellä olevat textit?
Kaaos tulee se on varmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Englanti on kansanäänestyksen tuloksena lähtemässä EU,sta, mutta EU pistää kulissien takana kapuloita rattaisiin kaikella tavalla.
Kohta saaret ovat kaaoksessa Irlanti mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu