Täällläkin ihmetellään naisten laittautumista ja ulkonäön kohennuspaineita..
Ne tulevat käsittääkseni näin:
Miehiä on tyrkyllä hirveät massat ja ne huolii melkein kaikki naiset, mutta naisetpa ei kelpuuta kuin jotain 10% miehistä itselleen ja simpsalsa pim.. Naiset ovatkin näiden 10% urosten armoilla kuka heitä saa :D
Nyt sitten feministien vihaksi nämä 90% massat yrittävät ja tuojottelevat naisia vaikka ehostus on tehty näitä 10% mahtiuroksia varten. Perusjannun kuuluisi olla vain kaveri ja jopa tukea saamaan sitä mahti urosta.
Naisilla hankalampi kuitenkin saada miestä
3
74
Vastaukset 3
- Anonyymi
Niin? Tarkoitat varmaan feministejä ja Me Too-naisia?
Mutta kyllä tavallinen suomalainen nainen kelpuuttaa tavallisen suomalaisen miehen kumppanikseen. Jos vaan mies yrittää vähänkin olla naisen mieliksi.
Itse kuuluin nuorena varmasti tuohon 10%:iin. Olin pitkä, komea ja älykäs. Tosin olen vieläkin paitsi en nuori. ;-)
Ei tarvinnut naista mitenkään iskeä! Kunhan vain valitsi parhaat päältä. Joskus piruuttaan menin vain hyvännäkoisen naisen luo ja sanoin nyt lähdetään. Lähes aina lähtivät...- Anonyymi
Naiset hyväksyvät hyvin harvoin itseään huonommin koulutetun, köyhemmän jne miehen. Parisuhde ja erityisesti perhe on naiselle sosiaalisen nousun väline - ainakaan se ei saa johtaa riskiin sosiaalisesta laskusta.
Nyt kun koululaitos on räätälöity tytöille ja akateeminen koulutus naisistuu yhä enemmän, on yhä kasvava joukko naisia jotka eivät löydä "sopivaa" (=vähintään yhtä koulutettua ja varakkaampaa) miestä. Niinpä ne ovat sinkkuja hedelmällisen ikänsä loppuun saakka ja mediassa voivotellaan alhaista syntyvyyttä.
Naiset tälläävät itsensä pääasiassa muiden naisten takia.
Kyseessä on siis kilpailutilanne.
Kunnissa joissa on paljoin poikamiehiä, mutta vähän vapaita naisia, ei naiset viitsi pyntätä läheskään niin paljon, kuin kunnissa joissa tilanne on toisin päin.
Yliopistokaupungit ovat tästä selkein esimerkki verrattuna Itä- ja Pohjois-Suomen pikku kuntiin.
Yliopistokaupungeissa on selkeästi naisenemmistö, kun taas laitakylillä naisia ei riitä jokaiselle miehelle.
Naisellisuus lanseerataan kaupungissa statussymboliksi ja naisen omaksi päätökseksi, mutta se on vain puoliksi totta.
Osasyyllinen on parinmuodostustekniikka, jossa vihollinen on toinen nainen.
Sotamaalaus onkin pitkälti sanana täyttä totta, kun puhutaan naisten harjoittamasta ylimitoitetusta naaman tuunauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391187Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2841041Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s296880Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25869Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33761Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte191639- 59555
- 40526
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine66459Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁59457