Hesalaiset miettikää suhdettanne soijaan

Onko soijaa pakko vaatia joka helvetin paikassa?

Jopa eläinrehuunkin vaaditaan brassisoijaa.

Sademetsaä tuhoutuu mutta pääkaupunkiseutu ja etenkin vihreät katsovat vain omaan napaan.

Soijaa, soijaa, antakie soijaa....
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

juu ei syyvä punaista lihhaa vaan pelkkää soijjaa.

Äänestä

N.+959+%+tuontisoijasta+menee+tuotantoeläinrehuksi

Äänestä
  • Juu juu, näin se hesan julli pesee likapyykkiään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu juu, näin se hesan julli pesee likapyykkiään.

    Tietämättömyys on toinen luontosi

    Äänestä

  • Hesan julli: eläinrehuunkin vaaditaan brassisoijaa.

    Äänestä

Hesalainen on maalta Stadiin muuttanut! Haukkukaa vain entisiä naapureitanne.

Äänestä
  • Palstan juoppo_vain on siis maalta muuttaja?

    Äänestä

Soijaa+ja+siitä+tehtyjä+kasvispohjaisia+elintarvikkeita+syytetään+usein+Etelä-Amerikan+sademetsien+tuhoamisesta+viljelytilojen+laajentamiseksi.+Suurin+syy+on+kuitenkin+rehuteollisuudessa+ja+rehuteollisuuden+tarpeisiin+kasvatetussa+soijassa+sekä+koko+lihantuotantoketjussa.+Maailmalla+tuotetusta+soijasta+90+%+käytetään+rehuna.Jos+kuluttajat+ostaisivat+soijaa+ja+siitä+tehtyjä+kasvispohjaisia+elintarvikkeita+sen+sijaan,+että+ostavat+soijarehuun+perustuvia+lihatuotteita,+tarvittaisiin+soijan+viljelyyn+85-90+%+vähemmän+peltomaata+kuin+nyt.+Lisäksi+rehuviljely+aiheuttaa+myös+erään+toisen+ongelman:+geenimuunneltua+soijaa+saa+syöttää+lihakarjalle+ja+siipikarjalle+ilman,+että+siitä+tarvitsee+informoida+kuluttajaa.+Liha-,+kana-,+muna-+ja+tuotantoprosesseissa+käytetty+geenimuunneltu+soija,+sillä+geenimuunnellun+rehun+käyttöä+ei+tarvitse+merkitä+tuoteselosteeseen.

Äänestä
  • Geenimuunneltua soijaa saa syöttää lihakarjalle ja siipikarjalle ilman, että siitä tarvitsee informoida kuluttajaa. Liha-, kana-, muna- ja maitovalmisteiden tuoteselosteista ei koskaan käy ilmi onko tuotantoprosesseissa käytetty geenimuunneltu soijaa.

    Äänestä

Hävetkää maalaiset, hävetkää!

Äänestä

"On hienoa, että kotimaisessa lihantuotannossa rehusoijasta on jo käytännössä luovuttu."

Äänestä

"On upeaa, että entistä useampi ihminen on vaihtanut ruokavaliossaan naudanlihan geenimuuntelemattomaan sertifikoituun soijaan ja kotimaiseen härkäpapuun."

Äänestä
  • Ei geenimuunneltu tai muuntamaton soija tajua missä se kasvaa. Sademetsää paskaksi vain, ulokoo ja hyvööö.

    Äänestä

  • "Sertifiointi koskee soijan alkuperää ja tuotantoketjua. Sertifioinnin suorittaa riippumaton kolmas osapuoli. Sertifioinnin yli sata kriteeriä sisältävät muun muassa ympäristö-, paikallisyhteisö- ja työskentelyolosuhdetarkastelut. RTRS ja ProTerra -sertifikaatit vähentävät huomattavasti viljelyn ympäristövaikutuksia estämällä luonnonympäristöjen ja uhanalaisten alueiden muuttamisen viljelysmaaksi."

    Äänestä

Hävetkää kaupunkilaiset, hävetkää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko soijaa pakko vaatia joka helvetin paikassa?

Jopa eläinrehuunkin vaaditaan brassisoijaa.

Sademetsaä tuhoutuu mutta pääkaupunkiseutu ja etenkin vihreät katsovat vain omaan napaan.

Soijaa, soijaa, antakie soijaa....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu