Aamulla kokeilin käynnistellä autoani, joka on 518i e28. Akku oli tyhjentynyt yön aika, mitä ei ole aikaisemmin tapahtunut. Apuvirralla auto lähti heti käymään, mutta jaksoi käydä vain n. 20 sekuntia. Mikähän mahtaa olla vialla? Kuulosti kuin ei saisi bensaa. Ois vähän kiirus!
Kiitokset jo valmiiksi!
Kiitokset jo valmiiksi!
Vastaukset 3
Vanhimmat
taksilla.Ei sulla voi kiire olla jos 518:lla ajelet.
Hae uusi akku! Mulla teki viime kesänä saman ja uusi akku korjasi tilanteen. Joo, se on ihme että käynti on päin peetä mutta niin se vain oli!
Taitaa olla laturihajalla jos akku on tyhjentynyt yönaikana eikä jaksa käydä apukaapeleilla käynnistyksenjälkeen kuin hetken.
Todennäköisesti vioittunut laturisi on tyhjentänyt akun. Eihän auto voi jäädä käymään kun akussa ei ole virtaa eikä laturi lataa. Jos laturi olisi ehjä kävisi auto laturinvarassa niin pitkään kunnes se sammutettaan.
Samanlainen tapaus on sattunut itsellenikin.