Tein aiheesta aloituksen myös kysy terveydestä palstalle mutta ajattelin kysyä täältäkin koska täällä voi olla eniten ihmisiä joilla on samanlaista taustaa kuin minullakin.
Eli olen toisinaan huomannut aivojeni toimivan merkillisellä tavalla.
Kerran esimerkiksi ollessani Helsingin metroasemalla huomasin hetkellisesti kuinka metroaseman aikataulunäyttö alkoi alkoi liikkua oikealta vasemmalle, tämän sai aikaan se, että hetkeä aiemmin oli näytön alaosassa ollut tiedote joka näkyi liukuvana tekstinä. Tuo liike sai aikaan sen, että sekunnin verran koko näyttö näytti siltä kuin sillä olevat kellonajat olisivat liikkuneet liukumalla oikealta vasemmalle.
Kerran on tapahtunut niinkin, että kun joku ihminen on puhunut olen ollut kuulevinani hänen äänensä tulevan jostain toisesta suunnasta kuin missä hän on itse fyysisesti sijainnut.
Näihin tilanteisiin on saattanut vaikuttaa myös väsymys esimerkiksi olen tällaisen kokemuksen sattuessa ollut nukkunut vain lyhyet yöunet kevyttä koiranunta.
Psyykkisten sairauksien vaikutukset täytyy tietysti huomioida, minulla on aiemmin puhjennut psykoosi jota on hoidettu Risperidon lääkityksellä.
Nämä ovat olleet todella harvinaisia tapahtumia ja kumpikin on tapahtunut 40-vuotisen elämäni aikana vain kerran.
Olen kuitenkin utelias tietämään onko paljon muita ihmisiä ja mahdollisesti samanlaisella taustalla joilla on vastaavanlaisia kokemuksia ja minkähän niminen tällainen ilmiö mahtaa olla?
Psykoosipotilaan kysymys?
5
293
Vastaukset
- Anonyymi
Risperidoni-päissään saattaa nähdä vaikka ufoja. Vähemmän kamaa niin helpottaa.
- Anonyymi
Ai niin tämähän on Suomi24, koittaapa nyt täältä saada jotan asiallisia vastauksia.
Ja edelliselle kirjoittajalle tiedoksi Risperidon ei ole mikään huume vaan lääke jonka pitäisi ehkäistä sitä ufojen näkemistä.
Minulla ei ole todettu psykoosia mutta kolmekymmentä vuotta aiemmin olin ahdistunut pakkoajatusteni kanssa ja kun olin varma että muut kuulee ajatukseni. Olin paniikissa ja tätä vaivaa kesti ainakin kymmenen vuotta. Tämä ei ollut jatkuvaa vaan tuli ajoittaisesti ja varsinkin kun olin väsynyt. Sitten myöhemmin tuli masennus johon jouduin hakemaan apua. Nyt myöhemmin kun olen lukenut kaikenlaisia vertaistukipalstoja onkin selvinnyt minulle että en ole ollut yksin näiden ongelmieni kanssa vaan paljon on ollut samojen ongelmien kanssa painivia. Se oli todella ahdistavaa kun kuvittelin muiden tietävän mitä pääkoppani sisällä tapahtui. En voinut puhua kenellekkään näistä ongelmista. En tiedä mitä olisi tapahtunut jos apua olisin hakenut. Olisinko saanut hullun leiman itselleni loppuiäkseni. Vieläkin taistelen elämässäni eteenpäin ja välillä uni karkaa ja joudun ottamaan joskus sillointällöin unilääkkeitä jotta saa univelat kuitattua. Psykoosia on suvussani todettu useilla henkilöillä kuten isoisälläni ja äidilläni ja kahdella serkulla ja se diagnoosi onkin heillä kaikilla vaihtunut skitsofreniaksi.
- Anonyymi
Risperdal on vaarallinen reseptihuume.
Kannattaako psykoosilääkkeitä käyttää?
https://madinfinland.org/psykoosilaakkeet/
Video psykoosin hoidosta ilman neuroleptejä
https://www.youtube.com/watch?v=c4aKg7gZZrk - Anonyymi
"En tiedä mitä olisi tapahtunut jos apua olisin hakenut. Olisinko saanut hullun leiman itselleni loppuiäkseni. "
On olemassa hyvää hoitoa ja huonoa hoitoa. Katso tuo dokumentti "Avoin dialogi" youtubesta. Siinä on kuvattu hoitoa joka oikeasti auttaa. Tapahtumapaikka Suomen Lappi.
Moni saa pelkkiä reseptihuumeita ja lisäksi sen hullunleiman.
Joten et välttämättä menettänyt mitään...
Skitsofreniadiagnoosi tulee helposti jos joutuu syömään pitkään vahvoja psyykehuumeita. Psykoosilääkkeitä siis, ja epilepsialääkkeitä ja SSRI:tä. Niiden haittavaikutukset ovat sellaisia että tekevät pitkällä aikavälillä skitsofreniankaltaisia oireita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1391412
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402