Vuokratulot huomioidaan nettona niin tuleeko ne ilmoittaa hakemuksessakin nettoina vai miten tämä menee?
Asumistuki ja vuokratulot
6
1177
Vastaukset
- Anonyymi
Laita vuokrasopimuksesta kopio ja selvitys, maksatko vuokratulosta esim. vastikkeen määrä, sisältyykö vuokraan vesi, sähkökulut. Noi voidaan käsittääkseni vähentää vuokratulosta.
Asunnon vuokraamisesta rangaistaan köyhimpiä ihmisiä ankarasti. Se edesauttaa asuntovarallisuuden päätymistä asuntokeinottelijoille. Kiitos kuuluu kokoomukselle.
- Anonyymi
Köyhän ei todellakaan kannata vuokrata asuntoa kun näin se syö vain omaa asumistukea ja tulevaisuudessa on edessä putkirempat jne. joihin pitäisi samalla säästää rahaa. Itse olen juuri kyseisessä tilanteessa, että pitäisi muuttaa tyttöystävän kanssa yhteen jolloin saisimme asumistukea. Oman asuntoni joutuisin laittamaan vuokralle joka ei taas kannata koska sitten asumistukea ei saa. Tällä hetkellä en saa asumistukea kun yhtiövastike on niin pieni. Ei huvittaisi asuntoa vuokrata niin, että se syö sitten oman asumistukeni ja näin en saa säästettyå tulevaan putkiremppaan. Kyllä nuo asunnon vuokraukset on tehty vain sellaisille jotka eivät asumistukia muutenkaan saisi.
- Anonyymi
Kansantaloudellisesti olisi tietysti järkevää, ettei asuntoja pidettäisi tyhjänä.
Mutta johtuen tämän yhteiskunnan aivan järjettömistä säännöistä, kannattaa sinun toimia oman etusi mukaan eikä kansantaloudellisen edun mukaan.
Eli siis:
Muutat tyttöystäväsi luokse, ja nykyinen asuntosi jää tyhjilleen.
Yksi keino on se, että et muuta virallisesti mihinkään, vierailet vain hyvin usein tyttöystäväsi luona.
"Tällä hetkellä en saa asumistukea kun yhtiövastike on niin pieni"
Asutko siis nyt omistamassasi omistusasunnossa? Onko sinulla asuntovelkaa ?
Jos asut omistamassasi omistusasunnossa, niin:
1) taloyhtiön yhtiövastike on hyväksyttävä asumismeno
2) asuntolainan korko on hyväksyttävä asumismeno
Erikseen maksettavat lämmitys- ja/tai vesikulut ovat ainakin osittain hyväksyttäviä asumismenoja, niiden suuruudesta riippuen.
- Anonyymi
Näin se kateus puhuu.
- Anonyymi
No, lohduttaudu toope ettei sinulle olla kateellisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907