Amerikan Psyko

kauhufreikki

Siinä vasta on paha ja pelottava kauhuelokuva.

Pahinta on se että se voisi olla totta. Kun ihminen on saanut taloudellisesti kaiken elämässään, mikään ei enää riitä.

Päähenkilö sairastuu psykopatiaan ja rupeaa hakemaan kokemuksia tappamalla ihmisiä.

19

6670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Oli sen verran tylsää katsottavaa, että katselin suurimman osan leffaa pikakelauksella.

    • Kaveri kehui sitä kirjaa tosi hyväks ja raa'aks. Ite en oo koskaan sitä lukenu mutta se elokuva oli kyllä todellinen pettymys... :(

      • on tässä

        se kirja juuri nyt kesken ja ei voi muuta sanoa kuin että huh huh! Provokaatio on kyllä viety ihan uusiin ulottuvuuksiin. Esim. ryhmä- ja lesboseksikohtauksia kuvaillaan sivukaupalla huipentuen osanottajien yksityiskohtaiseen kuoliaaksikiduttamiseen veitsillä ja naulapyssyillä. Jos kirjoilla olisi ikärajat, niin tämä olisi K-18.

        Mutta kyllä se satiirina toimii oikein hyvin. Juppien elämä esitetään niin tyhjänpäiväisenä hömpötyksenä, että kokapöllyissä kadulla harhailevaa Batemania käy jopa vähän sääliksi.

        Ja elokuvasta: lastenleikkiä. Lue kirja, jos kantti kestää.


    • eppu_van_pelt

      Suosittelen, että luet Bret Easton Ellisin kirjan, johon tämä elokuva perustuu. Vaikka elokuva hyvä olikin, niin kirjassa mennään paljon syvemmälle kauhuun ja Patrick Batemanin ajatusmaailmaan.

    • Itse ainakin nauroin elokuvalle :)

      • \\\

        No ei sitä miksikään kauhuleffaksi ollut tarkoitettukaan. Jännitystä se oli ja samalla mustaakin mustempi komedia, kuten kirjakin.


      • Einari
        \\\ kirjoitti:

        No ei sitä miksikään kauhuleffaksi ollut tarkoitettukaan. Jännitystä se oli ja samalla mustaakin mustempi komedia, kuten kirjakin.

        No oli mikä oli mutta syvältä perseestä siltikkin! Ei siinä ollu onnistuttu missään! Turhanpäivänen paskapökäle!!


      • toki
        Einari kirjoitti:

        No oli mikä oli mutta syvältä perseestä siltikkin! Ei siinä ollu onnistuttu missään! Turhanpäivänen paskapökäle!!

        väitteesi. Miksi se oli turhanpäiväinen paskapökäle?


      • \\\ kirjoitti:

        No ei sitä miksikään kauhuleffaksi ollut tarkoitettukaan. Jännitystä se oli ja samalla mustaakin mustempi komedia, kuten kirjakin.

        Sano se keskustelun aloittajalle, enhän minä sitä kauhuelokuvana pitänytkään...


      • Einari
        toki kirjoitti:

        väitteesi. Miksi se oli turhanpäiväinen paskapökäle?

        Ensinnäki se oli helvetin tylsä. Juoni oli huvittavan kuiva. Siis niin läpeensä paska elokuva kun vaan voi! Yks huonoimmista mitä olen katsonut. Tosin onhan nuita huonoja muitakin pitkä liuta!
        Hyvän elokuvan tunnistaa siitä kun on vaikka heti perään valmis katsomaan sen uudestaan! Amerikan psykcoa ei enään ikinä!


    • ...hippi punkkari

      En ole kirjaa lukenut, mutta elokuva on hieno satiirinen kuvaus arvotyhjältä ajalta jolloin ihanne ihminen oli Patrick Batemanin kaltainen sisältään tyhjä,mutta menestyvä juppi.Juppi joka rentoutui kuuntelemalla Phil Collinssia ja tappamalla ihmisiä.
      Leffa jättää ovelasti ja antoisasti katsojan päätettäväksi mitä todella tapahtui.

      Elokuva onnistuu luomaan ympärilleen erittäin väkivaltaisen tunnelman vaikka itse väkivaltaa näytetäänkin varsin vähän, näyte ohjaajan kyvyistä!
      Todella vakuuttava elokuva ja Christian Bale tekee kullan arvoisen roolin nykypäivän "psykona"
      Ja laitettiinpa mukaan myös viittaukset Teksasin moottorisahamurhistakin, hienoa!

      • Ihan ok

        mua ärsytti kun siin lopussa ei ollu varma tappokse ne vai oliko se sen patrickin harhoja


    • Susanne

      Mielestäni tämä oli niinsanottua mustaa komediaa. Ainakin tuli naurettua monta kertaa. :D

    • Brett Easton E.

      Kaikki kirjan lukeneet tietävät, miten rankka opus on kyseessä. Mitään kirjalle tarkalleen uskollista leffaa ei siis olisi voitu tehdä, lopputulos olisi tuskin mennyt läpi minkään maan sensuuriviranomaisia ;)

      Amerikan Psyko oli kirjana omanlaisensa kokemus, leffana taas ihan omansa. Itse pidin kirjasta enemmän, ja onneksi olin ehtinyt lukemaan kirjan ennen kuin näin leffan.

    • ...

      Psykopatiaan ei voi sairastua. Psykopatia on synnynnäinen ominaisuus.

    • JackNicholsonbitch

      Yksi parhaita elokuvia jonka olen katsonut, kirjakin oli nautinnollista luettavaa. Balen roolisuoritus oli aivan loistava, ja kirjan lukeneena osasin kuvitella itse elokuvassa näytyn stoorin ympärille suuremman kuvion.
      Mielestäni American Psycho on tarkoitettu ihmisille, jotka arvostavat muutakin kuin seksiä, verta ja suolenpätkiä. Vaikka kyseiset asiat ovatkin iso osa kirjaa, elokuvassa sillä ei mässäilty.
      Katsojille pyritään näyttämään kuinka pinnallista teeskentelemistä juppien elämä on. Patrick on äärimmäinen esimerkki siitä, että pakonomainen joukkoon sulautuminen, muiden jatkuva miellyttäminen tms. Ei pääty hyvin.
      Bale näyttelee loistavasti Batemanin elämän luhistumista.
      Lukekaa kirja ja katsokaa leffa! Suosittelen lämpimästi :)

    • baitman

      oikeastihan pate ei tappanut ketään vaan kyse oli mielikuvituksesta

    • pascakuvia

      onhan tuo uhrilampaat 2 kirjana myös paljon parempi mitä surkea elokuva

    • Anonyymi

      Ei tappant

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      211
      7557
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      117
      6078
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5572
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3740
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      64
      3468
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2721
    7. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      29
      2716
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      2555
    9. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2460
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      16
      2263
    Aihe