Mikä on tämän elokuvan nimi

Anonyymi

Tämä rikos/thrilleri tuli FilmNetiltä joskus 90-luvun alussa. Sen valmistumisvuosi on suunnilleen 1987-1991. Siitä näkyi aikanaan vain pätkä, kun kaapeliverkossa oli sellainen vika, että maksullinen kanava näkyi joskus vähän aikaa niilläkin jotka eivät olleet sitä tilanneet. Tätä elokuvaa ei ilmeisesti ole koskaan esitetty ilmaiskanavilla.

Pätkä oli siis mahdollisimman tarkasti kuvailtuna seuraavanlainen:

Kolme miestä ja yksi nainen olivat ajamassa harmaalla Volvolla maantietä pitkin jonkin Amerikan hiekkaerämaan halki. Kaksi roistoa olivat ilmeisesti kaapanneet auton. Toinen roistoista ajoi ja auton omistaja istui takapenkillä. Roistot juttelivat auton omistajasta ja mainitsivat hänen mm. kavaltaneen jotain rahoja. Omistaja väitti sen olevan paskapuhetta (käytti sanaa "bullshit").

Sitten he saapuivat jollekin järvelle, jonka rannalla roistoilla oli mobile home -tyyppinen rakennus piilopaikkana. Heidän jonkin aikaa siellä oltuaan auton omistaja sai auton avaimet haltuunsa, muistaakseni nainen auttoi tässä jollain tavalla, ja hän lähti karkuun ajaen autolla tietä pitkin takaisin päin mutta vähän matkan päässä olivat roistot sulkeneet tien. Sitten yksi roistoista selitti miten he olivat jotain oikotietä käyttäen ehtineet hänen edelleen piirtäen samalla tuulilasissa olevaan pölyyn jotain koukeroita.

Yksi roistoista lähti Volvolla naisen kanssa ajamaan jonnekin. Heiltä puhkesi rengas, mies meni irroittamaan rengasta ja nainen otti vararenkaan esiin. Vararenkaan alta tuli esiin iso kasa rahaa (oli myös naiselle yllätys), jotka nainen nopeasti piilotti roistolta ennen kuin antoi renkaan.

Volvon omistaja oli lähtenyt karkuun jalkaisin aavikolle, ja siellä hän oli nääntymäisillään, kunnes yllättäen sai kyydin vanhemmanpuoleiselta moottoripyöräilevältä naiselta.

1

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko Paris, Texas?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe