Fiikus - huonekumipuu - viikuna

Ostin sitten Hong Kong -puodista moisen, luulisin että tuo on jotain reipas 30 cm korkea, 5 lehteä. Olen täältä jo nähnyt jotain kasteluun liittyviä hoito-ohjeita, mutta kiinnostaisi tietää että leikkaanko tämän nyt sitten heti vai, kun en halua sellaista piiskaa joka kuulema pudottaa lehtiä koko ajan.

Tuostako vaan ylöspäin sojottava silmu poikki juurestaan?

(Tieteellisestä nimestä en tiedä.)
119768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kumipuun, oikeammin kumiviikunan, leikkuu ajankohta on kevät. Kumiviikuna on myrkyllinen kuten muutkin viikunat, joten hanskat käteen sitä leikatessa. Leikkuu pinta alkaa vuotamaan vaaleaa nestettä, joskus paljonkin. Vuoto on tyrehdytettävä pian. Helpoin tapa on laittaa WC-paperia haavan päälle, latva kannattaa juurruttaa ja laittaa vaikka samaan ruukkuun "emänsä" kanssa, lisäys onnistuu pistokkaasta. kärkiosan voi juurruttaa mullassa. Juurtumista voi edistää suihkuttelemalla pistokasta ja peittämällä sen muovihuppuun.

Äänestä
  • Oukkidoukki, hyvä etten jo mennyt napsaisemaan...! Tässä sitten kevättä odottelemma.

    Äänestä

  • Eulalia kirjoitti:

    Oukkidoukki, hyvä etten jo mennyt napsaisemaan...! Tässä sitten kevättä odottelemma.

    http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613

    Huonekumipuu-Kumiviikuna-Fiikus on myrkytön.

    Leikkaa vaan ,nythän se paras hetki on leikkaamiselle ,helmi-maalis-huhtikuu

    Äänestä

  • myrkyttömiä kirjoitti:

    http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613

    Huonekumipuu-Kumiviikuna-Fiikus on myrkytön.

    Leikkaa vaan ,nythän se paras hetki on leikkaamiselle ,helmi-maalis-huhtikuu

    kylläkin mutta maitiaisneste saattaa aiheuttaa ärsytystä ja allergista reaktiota.

    Miulle ei kyllä koskaan ole mitään tullut mutta hanskoja voi kyllä varuulta käyttää.

    Äänestä


  • Linkeissä eroa????? kirjoitti:

    http://www.chiritan.net/garden/poisonous.htm

    Tämän linkin mukaan Ficukset on myrkyllisiä!!

    Myrkyllisyydestä on turha kiistellä. Mitään viherkasvia ei kannata mennä imeskelemään ja niihin voi huoletta kaikkiin suhtautua siten, että ne on "myrkyllisiä". Toisaalta jos sanoo jotain kasvia myrkylliseksi, niin ihmiset luulee, että jos siihen koskee tai jos pisarakin joutuu iholle niin varmasti kuolee. Sitten he jättävät kasvin ostamatta... Ammattilaiset sanovat, että viikunoiden maitiaisneste on ihoa ja limakalvoja "ärsyttävää".
    Jos minulle sanotaan, että kasvi on myrkyllinen niin uskon, että se on myös hengenvaarallinen, jota viikunat taas ei ole pienissä määrissä (paitsi ehkä astmaatikoille, jos piippu unohtunut).
    Toisin sanoen, älkää kiistelkö siitä, onko ficukset "myrkyllisiä", kiistelkää siitä, mitä sana "myrkyllinen" tarkoittaa :)

    Äänestä

tuhon edelliseen viestiin ja varsinkin hoito-ohje-linkkiin perustuen

Parempi olisi antaa kasvaa niin isoksi kun hyvältä tuntuu ja sitten katkaista sopivalta korkeudelta.

Kuten tuolla linkissä mainitaan, sivuversot kasvavat mielellään sivullepäin joten sillä ei kasviin lisää korkeutta enää saada

Äänestä
  • Joudun pitämään ko. kasvia melko korkealla muutenkin (kissoja talossa), joten ei sen tarvitse kovin korkeaksi kasvaakaan. Joten minua huolettaakin se kuvaus jossakin, että jos ei leikkaa, kasvi kasvaa suorana ja pudottaa koko ajan alalehtiä. Kun toin tämän kaupasta, purkissa oli jo kaksi alinta lehteä mullan päällä maatumassa.

    Äänestä

Oma fiikukseni päätti kuolla, sain katkaistua siitä yhden ilmeisesti vielä elinvoimaisen oksan. Juurrutanko sen vedessä vai tökkäänkö suoraan multaan?

Äänestä
  • voidaan olla eri mieltä mutta mie tykkään juurruttaa varsinkin puuvartisia kasveja vedessä. Tuntus paremmin tekevän juurta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eulalia kirjoitti:

Ostin sitten Hong Kong -puodista moisen, luulisin että tuo on jotain reipas 30 cm korkea, 5 lehteä. Olen täältä jo nähnyt jotain kasteluun liittyviä hoito-ohjeita, mutta kiinnostaisi tietää että leikkaanko tämän nyt sitten heti vai, kun en halua sellaista piiskaa joka kuulema pudottaa lehtiä koko ajan.

Tuostako vaan ylöspäin sojottava silmu poikki juurestaan?

(Tieteellisestä nimestä en tiedä.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu