Fiikus - huonekumipuu - viikuna

Eulalia

Ostin sitten Hong Kong -puodista moisen, luulisin että tuo on jotain reipas 30 cm korkea, 5 lehteä. Olen täältä jo nähnyt jotain kasteluun liittyviä hoito-ohjeita, mutta kiinnostaisi tietää että leikkaanko tämän nyt sitten heti vai, kun en halua sellaista piiskaa joka kuulema pudottaa lehtiä koko ajan.

Tuostako vaan ylöspäin sojottava silmu poikki juurestaan?

(Tieteellisestä nimestä en tiedä.)

11

9604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juulia-53

      Kumipuun, oikeammin kumiviikunan, leikkuu ajankohta on kevät. Kumiviikuna on myrkyllinen kuten muutkin viikunat, joten hanskat käteen sitä leikatessa. Leikkuu pinta alkaa vuotamaan vaaleaa nestettä, joskus paljonkin. Vuoto on tyrehdytettävä pian. Helpoin tapa on laittaa WC-paperia haavan päälle, latva kannattaa juurruttaa ja laittaa vaikka samaan ruukkuun "emänsä" kanssa, lisäys onnistuu pistokkaasta. kärkiosan voi juurruttaa mullassa. Juurtumista voi edistää suihkuttelemalla pistokasta ja peittämällä sen muovihuppuun.

      • Eulalia

        Oukkidoukki, hyvä etten jo mennyt napsaisemaan...! Tässä sitten kevättä odottelemma.


      • myrkyttömiä
        Eulalia kirjoitti:

        Oukkidoukki, hyvä etten jo mennyt napsaisemaan...! Tässä sitten kevättä odottelemma.

        http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613

        Huonekumipuu-Kumiviikuna-Fiikus on myrkytön.

        Leikkaa vaan ,nythän se paras hetki on leikkaamiselle ,helmi-maalis-huhtikuu


      • bag_gie
        myrkyttömiä kirjoitti:

        http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613

        Huonekumipuu-Kumiviikuna-Fiikus on myrkytön.

        Leikkaa vaan ,nythän se paras hetki on leikkaamiselle ,helmi-maalis-huhtikuu

        kylläkin mutta maitiaisneste saattaa aiheuttaa ärsytystä ja allergista reaktiota.

        Miulle ei kyllä koskaan ole mitään tullut mutta hanskoja voi kyllä varuulta käyttää.


      • Linkeissä eroa?????
        myrkyttömiä kirjoitti:

        http://www.hus.fi/default.asp?path=1,28,824,2049,2265,2260,2613

        Huonekumipuu-Kumiviikuna-Fiikus on myrkytön.

        Leikkaa vaan ,nythän se paras hetki on leikkaamiselle ,helmi-maalis-huhtikuu

        http://www.chiritan.net/garden/poisonous.htm

        Tämän linkin mukaan Ficukset on myrkyllisiä!!


      • Puutarhaopiskelija
        Linkeissä eroa????? kirjoitti:

        http://www.chiritan.net/garden/poisonous.htm

        Tämän linkin mukaan Ficukset on myrkyllisiä!!

        Myrkyllisyydestä on turha kiistellä. Mitään viherkasvia ei kannata mennä imeskelemään ja niihin voi huoletta kaikkiin suhtautua siten, että ne on "myrkyllisiä". Toisaalta jos sanoo jotain kasvia myrkylliseksi, niin ihmiset luulee, että jos siihen koskee tai jos pisarakin joutuu iholle niin varmasti kuolee. Sitten he jättävät kasvin ostamatta... Ammattilaiset sanovat, että viikunoiden maitiaisneste on ihoa ja limakalvoja "ärsyttävää".
        Jos minulle sanotaan, että kasvi on myrkyllinen niin uskon, että se on myös hengenvaarallinen, jota viikunat taas ei ole pienissä määrissä (paitsi ehkä astmaatikoille, jos piippu unohtunut).
        Toisin sanoen, älkää kiistelkö siitä, onko ficukset "myrkyllisiä", kiistelkää siitä, mitä sana "myrkyllinen" tarkoittaa :)


    • bag_gie
    • bag_gie

      tuhon edelliseen viestiin ja varsinkin hoito-ohje-linkkiin perustuen

      Parempi olisi antaa kasvaa niin isoksi kun hyvältä tuntuu ja sitten katkaista sopivalta korkeudelta.

      Kuten tuolla linkissä mainitaan, sivuversot kasvavat mielellään sivullepäin joten sillä ei kasviin lisää korkeutta enää saada

      • Eulalia

        Joudun pitämään ko. kasvia melko korkealla muutenkin (kissoja talossa), joten ei sen tarvitse kovin korkeaksi kasvaakaan. Joten minua huolettaakin se kuvaus jossakin, että jos ei leikkaa, kasvi kasvaa suorana ja pudottaa koko ajan alalehtiä. Kun toin tämän kaupasta, purkissa oli jo kaksi alinta lehteä mullan päällä maatumassa.


    • Asdfghhh

      Oma fiikukseni päätti kuolla, sain katkaistua siitä yhden ilmeisesti vielä elinvoimaisen oksan. Juurrutanko sen vedessä vai tökkäänkö suoraan multaan?

      • bag_gie

        voidaan olla eri mieltä mutta mie tykkään juurruttaa varsinkin puuvartisia kasveja vedessä. Tuntus paremmin tekevän juurta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      140
      6653
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5739
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4891
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4490
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3892
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3061
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2966
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2402
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2270
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2197
    Aihe